Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

9 Mart 2020 0 Yazar: admin

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve her yıl  kutlanan bir gündür. Kadınların, siyasi ve ekonomik açıdan eşit haklara sahip olması adına verilen mücadele, elde edilen kazanımlar, her yıl 8 Mart günü kutlanır.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü ya da Sevgililer Günü, gibi kapitalizmin icat ettiği bir gün değildir. Tam tersine kapitalizme tepki olarak doğmuş ve günümüze dek gelmiş anlamlı bir gündür. Her ne kadar içi boşaltılmaya yönelik gayretler olsa da, Dünya
Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart’ta büyük bir coşkuyla kutlanıyor.
Peki, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır. Konunun pek çok kişi tarafından bilinen tarihçesini, bilmeyenler için kısaca anlatalım.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi merak edilmektedir. Dünya Emekçi Kadınlar Günü hikayesi için, yaklaşık 165 yıl öncesine dönmemiz gerekiyor.

ABD’nin New York kentinde, 40 000 dokuma işçisi çalışma koşulları sebebiyle greve başladı.
Tarih, 8 Mart 1857 idi. İşçiler fabrika kapılarını kilitledi, polis, fabrika önüne barikatlar kurdu. Bu eylemde akıllarda kalan, polisin sert tavrı ve çıkan yangındı. İşçiler, barikatlar  sebebiyle kaçamadılar. 129 kadın işçi bu eylem sırasında hayatını kaybetti. Ancak New York’taki bu eylem bir uyanışın fitilini ateşlemişti. İşçilerin cenazesine 10 bin kişi katıldı. New York’taki eylem, Avrupa’da da saygı uyandırmıştı.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Oluyor

2. Enternasyonale bağlı, Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag kentinde toplandı. Clara Zetkin, Alman Sosyal Demokrat Partisi önderlerindendi. Onun önerisiyle, 8 Mart 1857’de New York’ta yangında can veren kadınlar anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması karara bağlandı.

 

Clara Zetkin

Clara Zetkin, Alman Sosyal Demokratların Önde Gelen İsimleri Arasında yer Alıyordu.

Dünya Kadınlar Günü, ilkbaharda kutlanıyordu. 8 Mart’ın kesinleşmesi ise, 1921’de Moskova’da
düzenlenen 3. Enternasyonal Kominist Partililer Toplantısında oldu.
1921’de Moskova’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, olarak bu günün adı ve kesin
tarihi belirlenmiş oldu.

İlgili Makale  Türkiye Deprem Gerçeğini Kabul Etmiyor

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Yaygınlaşıyor

 

Birleşmiş Milletler, 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti.
BM kararından önce, Dünya Emekçi Kadınlar Günü, çıkış yeri olan ABD’de kutlanmaya başlanmıştı. Başka ülkelerin yanı sıra, 1960’lı yıllarda 8 Mart’ın ABD’de de kutlanması, bugünün çok daha yaygın olarak konuşulmasını sağladı. Genel olarak, Avrupa, ABD ve başka birçok ülkede kutlanan 8 Mart, 1. ve 2. Dünya Savaşı dönemlerinde bazı ülkeler tarafından yasaklanmıştır.

 

Kadın Direnişi ve Sabotaj!

Kadın direnişi, sadece 8 Mart ve sadece New York ile sınırlı değildi. Kapitalizm, daha fazla kar etmek istiyordu bu sebeple, kadınlar ve çocuklar daha fazla sömürülüyordu. Ayaklarındaki sabotları ( sabo) çıkararak, makine dişlileri arasına sokan kadınlar, ağır koşulları protesto ediyorlardı. Fransız kadınların bu protesto biçiminden, ” sabotaj”  kelimesi doğdu.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye

Dünyada, 1847’de başlayan, Avrupa’da hızla yayılan 8 Mart rüzgarına Türkiye’de seyirci kalamadı.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk defa 1921’de kutlandı.

O zamanki adı, ” Emekçi Kadınlar Günü” idi. Bununla beraber, bu kutlamaların kapalı mekanların dışına taşması ise 1975 yılından sonra oldu. Birleşmiş Milletler,1975’de Mexico City kentinde, Birinci Dünya Kadın Konferansı düzenledi. BM, bu toplantıda, 1975 ile 1985 yılları arasındaki dönemi ” Kadın On Yılı” olarak ilan etti. Birlemiş Milletler’in Kadın On Yılı programı, o dönem Türkiye’yi de etkiledi, kutlamalar daha kitlesel ve coşkulu hale geldi.

Ancak, 1980 darbesiyle 4 yıl boyunca herhangi bir kutlamaya izin verilmedi.
1984 yılından sonra ise Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl kutlanıyor.