Dünya Genelinde Corona Virüsü

Dünya Genelinde Corona Virüsü

16 Mart 2020 1 Yazar: admin

Dünya genelinde corona virüsü yayılmaya devam ediyor. Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve büyük bir hızla dünyaya yayılan corona virüsü, tüm dünyada gündemin ilk sırasında yer alıyor.

Corona Virüsü Ne Kadar Can Aldı?

Yeni tip corona virüsü Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktı ve ardından tüm dünyayı etkisi altına aldı. Covid-19 adlı virüsün ilk görüldüğü Çin’de 80 bin 850 kişide virüs kaynaklı hastalık tespit edildi. Çin genelinde, 3213 kişi hayatını kaybetmiştir. Sadece Wuhan kentinde ölenlerin sayısı ise, 3100 civarındadır.

İtalya

Koronavirüs salgını, Avrupa ülkesi İtalya’da çok ölümcül seyrediyor. Ülkeden gelen son bilgilere göre, vaka sayısı 25 bin; ölü sayısı ise 1809 oldu.

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Lombardiya Bölgesi’ne bağlı Bergamo’da yoğun bakım ünitesinin başında bulunan Dr. Christian Salaroli itirafıyla, ülkedeki tabloyu özetliyor.

Dr. Salaroli, “80 – 95 yaşları arasında solunum zorluğu şikayetiyle gelen hastaları tedavi etmiyoruz” dedi.

İtalyanlar, karantina koşullarında balkonlarından şarkılar söyleyerek, birbirlerine destek oluyorlar.

 

Birleşik Krallık

Ülkede tespit edilen corona virüsü vaka sayısı 1391, ölenlerin sayısı ise 36 olarak açıklandı.

İspanya

İspanya’da corona virüsü sebebiyle olağanüstü hal ilan edildi ve serbest dolaşıma sınırlama getirildi.

İspanya’da vaka sayısı yaklaşık 9 bin 430 ve ölü sayısı da 335 oldu.

ABD

Dünya genelinde corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. ABD’de de bundan payına düşeni alıyor. ABD’de vaka sayısı 3 bin 782 ölenlerin sayısı ise 69 olarak açıklandı.

İran

Corona virüsünden en fazla etkilenen ülkelerden biri de komşumuz İran. Toplam, 853 kişinin hayatını kaybettiği İran’daki vaka sayısı da yaklaşık 13 bin 940’a yükseldi. İran, yeni tip koronavirüs ile mücadele etmekte zorlanıyor. Bu kapsamda, 17 Nisan’da yapılması düşünülen 11. dönem 2. tur milletvekili seçimleri ertelendi.

İlgili Makale  Beyninde Çıkan Diş ile Yaşayan Deniz Mızraklı

Fransa

Ülkede yaklaşık 5425 vaka kaydedilirken, 127 kişi de hayatını kaybetti.

Güney Kore

Bu ülkede toplam vaka sayısı 8236, ölenlerin sayısı ise 75 oldu.

Almanya

Almanya’da 5813 vaka tespit edilirken ölenlerin sayısı 13 oldu.

 

Dünya Genelinde Corona Virüsü Vaka Sayısı

16 Mart itibariyle, dünya genelinde corona virüsü vaka sayısı ise 179 574 oldu. Corona virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 68’e çıktı. Tedavi sonrası iyileşenlerin sayısı 78 bin 286, oranı ise %50’ye ulaşıyor.

Türkiye’de ilk corona virüsü 11 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. 16 Mart itibariyle Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı 18 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16 Mart akşamı basın toplantısı düzenleyerek, yeni vakalar olup olmadığı hakkında ilerleyen saatlerde bilgi vereceğini açıkladı.