Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi

18 Eylül 2021 0 Yazar: admin

Dünyanın en güçlü pasaportları, vize almadan gidilebilecek ülke sayısına göre belirleniyor.
Japonya vatandaşları 191 ülkeye vizesiz olarak gidebiliyor. Buna göre, Japonya pasaportu dünyanın en güçlü pasaportu olmayı başarıyor. Araştırma, dünyadaki tüm ülkeleri kapsıyor. Türkiye vatandaşları, 90 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Listenin sonunda ise sadece 26 ülkeye vizeye gidebilen Afganistan var. Doğu Perinçek, buna üzülür mü? Sanmıyorum, ona göre emperyalistler, Afganistan’ı kıskandıkları için tecrit ediyor olabilirler… 

Dünyanın En Güçlü Pasaportları 2021

Vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısının fazla olması, o ülkenin güçlü bir pasaporta sahip olduğu manasına geliyor. Güçlü pasaportu olan ülke vatandaşları, vize masraflarından ve bu amaçla harcanacak zamandan tasarruf ediyorlar. Böyle bakıldığında Japonlar, dünyada 191 ülkeye vizesiz olarak gidebiliyorlar ve hiçbir ek masraf yapmıyorlar.

 

Dünyanın En Güçlü 10 Pasaportu

Japonya191
Singapur
Güney Kore
Almanya
190
Norveç
İsviçre
189
İngiltere188
Fransa
Danimarka
İsveç
187
ABD
Avusturya
185
Finlandiya
Hollanda
184
Belçika183
İtalya180
İspanya
Çekya
177

 

İlgili Makale  Dünyanın En Mutlu Ülkesi Değişmedi

 

Pasaport sıralaması Portekiz ile devam ediyor, Portekizliler, 175 ülkeye vizesiz olarak gidebiliyorlar. Polonya ve Macaristan vatandaşları, 160 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Komşumuz Yunanistan yurttaşları, 155 ülkeye vizesiz gidebiliyor.

 

Dünyanın En Güçsüz Pasaportları

Dünyanın en zayıf pasaportları ise uzun zamandır iç savaş yaşanan Suriye, Irak ve büyük bir kaosun hakim olduğu Afganistan gibi ülkeler. Afganistan vatandaşları sadece 26 ülkeye vizesiz gidebiliyorlar. Bu bakımdan, Afganistan en zayıf pasaport olma özelliğine sahip.

Aslında, Afganlılar, Türkiye’ye çok rahat geliyorlar, kimse pasaport da sormuyor!

Türkiye Pasaportu ile Vizesiz Gidilen Ülkeler

Türkiye, dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 57. sırada yer bulabiliyor. Türkiye’nin cefakar vatandaşları vizesiz olarak 90 Ülkeye gidebiliyorlar.

  • Arnavutluk, Andorra, Azerbaycan, Arjantin, Bahamalar, Bahreyn, Belize, Bosna-Hersek, Bolivya, Brezilya, Ekvator, El Salvador
  • Lübnan, Madagaskar, Özbekistan, Panama, Senegal, Singapur, Tayland, Venezuela

 

Bunlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilecekleri ülkelerin bazılarıdır. Bu ülkeler, Türkiye  pasaportu olan kişileri, çeşitli sürelerle vizesiz olarak kabul ediyorlar.