Dünyanın En Tehlikeli Meslekleri

Dünyanın En Tehlikeli Meslekleri

26 Aralık 2021 0 Yazar: admin

Dünyanın en tehlikeli meslekleri hangileridir? Bu, herkesin zaman zaman cevap aradığı bir sorudur. Elbette, her meslek zordur ama kabul etmek gerekir ki, bazı meslekler diğerlerine kıyasla daha zordur.  Dünyanın en riskli meslekleri, kişiden kişiye değişmekle beraber, genel olarak herkesin hemfikir olduğu tehlikeli meslekler vardır. Dünyadaki en tehlikeli meslekler listemizde, herkesin sadece uzaktan bakmakla yetineceği 12 meslek yer alıyor.

 

Dünyanın En Tehlikeli Meslekleri Sıralaması

Dünyadaki en tehlikeli meslekler listemize başlıyoruz. Listede, toplam 12 meslek var, bu mesleklerin kolay olduklarını kim söyleyebilir ki?

 

 • Astronot

dünyanın en tehlikeli meslekleri

Onlar, bilinmeze doğru yolculuk yapan ve geri dönüp dönemeyecekleri belli olmayan kişiler. İlgi çeken bir meslek olduğu kesin ama aynı zamanda ürkütücü. Astronotluk mesleğinin gerektirdiği beceriler meraklıları tarafından incelenir ama son derece riskli bir meslek olduğu kesin.

 • Uçak Pilotu

Karizmatik kıyafetleri ve ses tonları birçok filme konu olan pilotlar, meslekleriyle ilgi çekiyorlar. Bunun yanı sıra, birçok kişi pilotluğu tehlikeli bir meslek olarak kabul ediyor. Pilotlarda aranan fiziksel özellikler nelerdir, tam olarak bilmiyorum ama ruhsal açıdan cesaret pilot için olmazsa olmaz önemdedir.

 • Petrol Platformu Çalışanları

dünyanın en tehlikeli meslekleri

Issız bir mavilik içinde, kaderinizle baş başa olduğunuzu duşunun, bu sayede, petrol platformu çalışanlarını anlarsınız. İzole yaşamlarını ve işlerinin risklerini unutmak için, uzun saatler çalışıyor olmak, belki de platform çalışanlarına, yardım ediyor olabilir.  Bu, riskli ve son derece stresli bir meslek. Bu sebeple,  Petrol Platformunda çalışmak dünyadaki en tehlikeli meslekler arasında gösteriliyor.

 

İlgili Makale  Dünyanın En Güzel Şehirleri 2020

 

 

 • Madenci

dünyanın en tehlikeli meslekleri

Yerin metrelerce altında çalışmak, kapalı alan korkusu olanların asla yapamayacağı bir iştir. Buna ek olarak, gazlar, toz parçacıkları maden işçilerinin sağlıklarını her an tehdit eder. Grizu patlamaları ve göçükler ise, can kayıplarına sebep oluyor.

 

 • Dublör

 

Sinema, pek çok kişi tarafından sevilir. Peki, dublör isimlerini veya onların nasıl yaşadıklarını biliyor muyuz? Tüm övgüyü ve parayı filmlerin başrol oyuncuları toplar. Oysa, filmin etkileyici sahnelerinin ortaya çıkmasında, esas başrol dublörlere aittir. Film çekimlerinde, tehlikeli sahnelerde görev alan dublörlerin en tehlikeli mesleklerden birine sahip olduklarına kuşku yok.

 

 • Yılan Sağıcı

Yılanın zehri, ilaç sanayinde ve tabii ki panzehir yapımında kullanılıyor. Yılan sağıcılık, bu bakımdan önemli kadar riskli bir meslek olarak öne çıkıyor.

 

Dünyadaki En Tehlikeli Meslekler

 

 • İtfaiyeci

Dünyadaki en tehlikeli meslekler dendiğinde birçoğumuzun aklına itfaiyecilik gelir. Onlar, önüne çıkan her şeyi yutan dev alevlerle mücadele ediyorlar. Bu nedenle, itfaiyeciler kesinlikle riskli bir mesleği icra ediyorlar.

 

 • Bomba İmha Uzmanı

Kıyafetleri ve özgüvenli tavırlarıyla, çok karizmatik görünüyorlar. Ancak, bomba imha uzmanlığı, en riskli meslekler arasında gösteriliyor.

 • Asker

Tehlikenin tam karşılığı olan bir meslek varsa, o da askerliktir. Askerin, sıcak çatışma sırasında, ölmemek için şanstan fazlasına ihtiyacı olacaktır.

 • Nükleer İşçiler

Nükleer tesislerde çalışanların rutin bir işi olduğu düşünülebilir. Bununla beraber, son derece riskli bir iştir. Bir kazada, can kaybı yüksek ihtimaldir.

 

 • Elektrik Hatları Tamircisi

Yüksek gerilim hatlarının bakım ve onarımını yapan insanların, başa çıkmaları gereken iki risk vardır.  Risklerden biri akıma kapılma, biri yüksekten düşme riskidir.

 

 • Savaş Muhabiri

Dünyanın en tehlikeli meslekleri

Savaş ve çatışma bölgelerinde görev yapan medya mensuplarının göğüslerinde “Press” logosu vardır. Bu uluslararası bir simgedir. Ancak, bu logo, savaş muhabirini serseri bir kurşundan korumaya yeter mi? Elbette yetmez. Bu sebeple, savaş muhabirliği dünyadaki en riskli mesleklerden biridir.