Dünyanın En Ünlü Cam Köprüleri

Dünyanın en ünlü cam köprüleri, farklı coğrafyalarda adrenalin tutkunlarına eşsiz deneyimler sunuyorlar. Dünya’da farklı ülkelerde cam köprüler mevcut, ancak  cam köprü en fazla Çinlilerin ilgisini çekiyor. Öyle ki, başka cam köprülerin yanı sıra, dünyanın en uzun cam köprüsü de yine bu ülkede yer alıyor.

 

Haohan Qiao Köprüsü

dunyanin-en-unlu-cam-kopruleri
Haohan Qiao Köprüsü

Shiniuzhai Ulusal Jeoparkı, Pingjiang bölgesi, Hunan – Çin

180 metre yükseklikte ve 300 metre uzunluğa sahip olan bu köprünün adı; “Cesur Adamın Köprüsü”. Aynı anda 800 kişiyi üzerinde taşıyabiliyor.

Sonsuzluk Odası

dunyanin-en-unlu-cam-kopruleri
Sonsuzluk Odası

ABD, Wisconsin’de bulunan bu köprü 1985’te hizmete açıldı. Kaya üzerinden 66 metre dışarıya uzanan bu oda vadiden 47 metre yükseklikte…

Dachstein Köprüsü

dunyanin-en-unlu-cam-kopruleri
Dachstein Köprüsü

Avusturya, Salzburg’ta bulunan bu köprü 2013 yılında hizmete açıldı. Bu köprü, muhteşem Alp manzarasını 2700 metreden izleme fırsatı veriyor…

Tianmen Dağı

dünyanın en ünlü cam köprüleri
Tianmen Dağı

Çİn’de Hunan Bölgesi’nde dağa yapılmış olan cam yol! 2011 yılında hizmete giren bu yol yaklaşık 1,5 km yükseklikteki camdan patika. Efsanelere konu olan Tianmen Dağı, Cennet Kapısı olarak adlandırılmakta ve hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir…

Jasper Ulusal Parkı – Kanada

dunyanin-en-unlu-cam-kopruleri
Jasper Ulusal Parkı – Kanada

2014 yılında açılan U şeklindeki bu köprü, 330 metre yüksekliğe, ve en uzak noktası 30 metre uzunluğa sahip. Jasper Ulusal Parkı sınırlarında olan bu yapı, Kanada Rocky Dağları’ndan muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına seriyor.

Dünyanın En Uzun Cam Köprüsü

Zhangjiajie Cam Köprüsü

dunyanin-en-unlu-cam-kopruleri
Zhangjiajie Cam Köprüsü

Çin, Hunan Bölgesi’nde bir başka cam köprü. Çinliler cam köprüleri gerçekten çok seviyorlar. Bu köprü, dünyanın en ünlü cam köprüleri arasında özel bir yere sahip.  400 metreden fazla olan uzunluğuyla dünyanın en uzun cam köprüsü olma özelliğine sahip. 2016 senesinde açılmasının hemen öncesinde camın sağlamlığını test etmek için balyoz kullanılmış hatta cam köprüden arabayla bile geçilmişti.

İlgili Makale  El Chapo Müebbet Cezasına Çarptırıldı

Safranbolu Cam Köprü (Kristal Teras) 

dünyanın-en-ünlü-cam-köprüleri
Safranbolu Kristal Teras

Safranbolu Cam köprü, diğer köprülere göre daha küçük, hatta köprü de değil. Bu, cam köprü Türkiye ya da  Safranbolu Kristal Teras. Atasözümüz ne der, “Kargaya yavrusu, şahan görünür.” bizimki de o hesap. İşte dünyanın en ünlü cam köprüleri arasına, ancak UNESCO dünya mirası Safranbolu sınırlarında yer alan Safranbolu Cam Köprü’yü (teras) dahil edebildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.