Dünyanın En Zenginleri Nerede Yaşıyor

Dünyanın En Zenginleri Nerede Yaşıyor

8 Ocak 2022 0 Yazar: admin

Dünyanın en zenginleri nerede yaşıyor, sorusunun cevabı, bir sermaye göçünü de tarif ediyor. Çin’in başkenti Pekin, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarak, 2021 yılında zirveyi ele geçirdi. Ancak, Pekin’le beraber, en çok milyarderlerin yaşadığı 10 şehir arasında, 3 Çin kenti daha var. İşte, en fazla zengine ev sahipliği yapan kentler…

 

En Çok Milyardere Sahip Olan Kentler

PEKİN100
NEW YORK99
HONG KONG80
MOSKOVA79
SHENZHEN68
SHANGHAİ64
LONDRA63
SAN FRANCISCO48
MUMBAİ48
HANGZHOU47

 

10. Hangzhou

 

Çin’de Yangzı Nehri Deltasında bulunan kent, bünyesine bir yılda tam 21 yeni milyarder ekledi.  Kentin, toplamda ise 47 milyarderi var. Şişelenmiş su şirketi Nongfu Spring’in sahibi Zhong Shanshan 66 milyar dolarlık servetiyle, kentin en zengin kişisi. Alibaba’nın sahibi Jack Ma, yine kentin zenginlik ortalamasını yükselten bir diğer iş insanı.

9. San Francisco

Dünyanın En Zenginleri

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin kuzey kesiminde yer alan San Francisco, kültürel, ticari ve finansal açıdan önemli bir kenttir. Kent, 37 olan milyarder sayısını 11 yeni milyarderle 48’e çıkardı.  Dustin Moskovitz, iş takip uygulaması Asana ile San Francisco’nun en zengin kişisi olmayı başardı. Facebook’un kurucuları arasında yer alan Dustin Moskovitz, Asana’yı kurmak için Facebook’tan istifa etmişti. Şimdi amacına ulaşmış gibi görünüyor. Gıda dağıtım alanında faaliyet gösteren, Instacart’ın sahibi Apoorva Mehta ile DoorDash kurucusu Tony Xu kentin en zenginleri arasında yer alıyor.

 

İlgili Makale  Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi

 

8. Mumbai

Hindistan’da bir mega kent olan Mumbai, toplam 48 milyardare ev sahipliği yapıyor. Kent, 10 yeni milyarderin tercihi olmayı başardı. Mumbai kentinde çok uluslu bir şirket olan ve başta telekomünikasyon olmak üzere birçok farklı alanda faaliyet gösteren Reliance Industries’in başkanı bu kentte yaşıyor. Dünyanın en zengin 10 kişisi arasında yer alan Mukesh Ambani ve değerini 85 milyar dolara çıkaran Reliance Industries, Mumbai’nin toplam servetinin üçte birini oluşturuyor.

7. Londra

 

İngiltere’nin başkenti, 7 yeni milyarder kazandı ve 63 milyardere ulaştı. Stoklarında %500’lük bir artış sağlayan lüks moda perakendecisi Farfetch’in kurucusu Jose Neves, kentin yenileri arasında yer alıyor.

 

Dünyanın En Zenginleri ve Yaşadıkları Kentler

6. Shanghai

 

Bu yıl, 18 milyarder eklenmesiyle, Çin’in bu liman kentinde yaşayan milyarderlerin sayısı 64’e ulaştı. Üreticiyle tüketiciyi buluşturan e-ticaret platformu Pinduoduo’nun kurucusu Colin Huang, 55 milyar dolarlık servetiyle Shanghai’nin en zengini durumunda.

İlgili Makale  Dünyanın En Güzel Şehirleri 2020

 

5. Shenzhen

Dünyanın En Zenginleri

 

Dünyanın en zenginleri bir diğer Çin kenti olan Shenzhen’e de ilgi gösteriyorlar.  Shenzhen, 2021’de 24 yeni milyarderi kabul etti. Şehirde, toplamda 68 milyarder yaşıyor.

4. Moskova

Rusya’nın başkenti Moskova, toplam 79 milyarderin yaşadığı kent durumunda. Geçtiğimiz sene 9 yeni milyarderin tercihi Moskova oldu.  Metal, enerji ve madencilik alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin sahibi olan Alexey Mordashov ve ailesi 29,1 milyar dolar servetleriyle Moskova’nın en zenginleri.

3. Hong Kong

 

Dünyanın En Zenginleri

 

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel idari bir bölge olan Hong Kong adası zenginlerin ilgisini çeken bir diğer yer. Çünkü geçtiğimiz yıl, 9 yeni milyarder kenti tercih etti. Hong Kong’taki toplam milyarder sayısı ise 80 oldu. Yatırım efsanesi, Li Ka-shing servetine 12 milyar dolar ekledi Hong Kong zenginleri arasında zirveye yerleşti.

İlgili Makale  Dünyanın En Zengin İş Adamları..!

En Çok Milyarder Olan Şehirler

 

2. NewYork

Dünyanın en zenginleri için New York cazibesini yitirmiyor. Liderliği Pekin’e kaptırsa da New York zenginlerinin, 560 milyar olan serveti, Pekin’den 80 milyar dolar fazla. Kent, geçen seneden beri 7 yeni milyarder kazandı. 70 milyar dolar servetiyle medya patronu Michael Bloomberg New York’un en zenginleri arasında ilk sırada yer alıyor. New York’ta toplam 99 milyarder yaşıyor.

1. Pekin

Çin, pandeminin sebep olduğu sıkıntılardan hızlı bir şekilde geri döndü. Çin’in başkenti Pekin, en fazla milyardere ev sahipliği yapan kentler listesinde, 4. sıradan 1. sıraya yükseldi. Pekin, bu süreçte bünyesine 33 yeni milyarder ekledi. Oyuncak şirketi Pop Mart’ın kurucusu Wang Ning kentin en zenginleri arasında yer alıyor. TikTok’un kurucusu Zhang Yiming ise 36 milyar dolar servetiyle kentin en zengin kişisi durumunda. Pekin, toplamda 100 milyardere ev sahipliği yapıyor.