Eğitimli İnsanlar Daha Uzun Yaşıyor

egitimli-insanlar-daha-uzun-yasiyor

Eğitimli insanlar daha uzun yaşıyor.  Uluslararası Uygulamalı Sistemler Analizi Enstitüsü’nden Wolfgang Lutz ve ekibi yaptıkları çalışmayla adeta ezber bozdular.

Genel kabule göre zengin insanların daha uzun yaşadığı düşünülürdü. Wolfgang Lutz ve ekibi, 174 ülkenin 40 yıl öncesinden bugüne kadar ki yaşam süresi, okullaşma oranı ve kişi başına düşen gelir arasında paralellik olup olmadığını araştırdı. Araştırma sonucu çarpıcıydı. Araştırma sonucuna göre, eğitimli insanlar daha uzun yaşıyor, başka bir deyişle, parayla saadet olmuyor.

Uzun Yaşamanın Sırrı Eğitimdir

Uzun yaşamanın sırrı eğitimdir; Lutz ve ekibi tarafından ulaşılan sonuç ezberleri bozdu.

Wolfgang Lutz ve ekibi 1970 ile 2010 yılları arasında dünyadaki 174 ülkeyi mercek altına aldı. Bu ülkelerdeki yaşam sürelerini, okullaşma yıllarının ortalaması ve kişi başına düşen gelir araştırıldı.  Ekip bu araştırma sonuçlarını matematiksel modele yerleştirdiler. Eğitimin yaşam süresi konusunda belirleyici olduğu sonucu ortaya çıktı. Buna göre maddi refah düzeyinin, yaşam süresi konusunda pek etkili olmadığı da ortaya çıkmış oluyordu.

Eğitim, yaşam beklentisinin artması konusunda belirleyici bir rol oynuyor. Eğitimli insanların yaşam süresinin artmasının sebebi bu. Yaşam beklentisinin artması konusunda para ise sanıldığının aksine önemli değil!

Uzun Hayat İçin Sürekli Eğitim

Uzun hayat için sürekli eğitim, yaşam beklentisinin artmasında etkilidir.

Araştırmacı Wolfgang Lutz’a göre, kişi yaşam beklentisi kayıtları için gerekli yaşa ulaşmasından daha önce okullaştığı için “Daha iyi eğitim almak, daha uzun ömür demek” çıkarımına varılıyor.

egitimli-insanlar-daha-uzun-yasiyor

Lutz bunu şöyle açıklıyor: Eğitim kişinin bilişsel kabiliyetlerini geliştirerek yaşamını daha iyi planlayıp kendi kendini kontrol edebilmesini de sağlıyor. Bazı araştırmalar, IQ’su daha yüksek olanların daha uzun yaşadığına işaret ediyor.

Bununla beraber, eğitimden kastedileni yalnızca okulda başlayan ve biten bir eğitim olarak anlamak da doğru olmayacaktır. İnsanın yaşam beklentisini arttırabilmek için, hayat boyu,  öğrencilik konusunda hevesli olması gereklidir.

İlgili Makale  Dünya Genelinde Corona Virüsü

Kübalı Uzun Yaşıyor

Kübalı uzun yaşıyor, yoksul bir ülke olan Küba’da ortalama yaşam süresi ABD’ye göre daha uzun. Küba’da ortalama yaşam süresi; 79,7 yıldır. Küba’ya göre daha zengin olan ABD’de ise ortalama yaşam süresi, 78,6 yıldır.

Araştırma ekibi ise teorilerini şu örneğe dayandırıyor:

Küba, ABD’den daha fakir olmasına rağmen yaşam beklentisi daha yüksek. Yaşam beklentisinin yüksek olması ise Kübalıların eğitim düzeylerinin yüksek olmasına bağlanıyor.

Sonuç olarak, Küba’da ortalama yaşam süresi ABD’den daha yüksek. Paranın/ zenginliğin yaşam süresi üzerinde etkili olmadığına örnek ise, Ekvator Ginesi. Petrol zengini ama eğitim seviyesi düşük olan bu ülkede yaşam süresi de oldukça düşük…Eğitimli insanlar daha uzun yaşıyor. Böylece uzun yaşamanın sırrı olarak eğitim ön plana çıkıyor.

 

KAYNAK: https://bbc.in/2JaWVIj

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.