“El Chapo” Hakim Karşısında

“El Chapo” hakim karşısında. Dünyanın en zengin ve ünlü uyuşturucu baronu Joaguin Guzman’ın davası, New York’ta görülmeye başlandı.

New York Brooklyn Federal Mahkemesi’nde görülen davayı izlemek için gelen çok sayıda kişi, uzun kuyruklar oluşturdu.

el-chapo-hakim-karsisinda

“El Chapo” Hakim Karşısında

Yakalandıktan sonra, 22 aydır, Manhattan Adası’nda penceresiz bir hücrede, dava gününü bekleyen El Chapo, 17 ayrı suçtan yargılanacak. Davanın aylarca süreceği tahmin ediliyor. Uyuşturucu baronu, Guzman’ın eşi Emma Coronel Aispuro da duruşmayı izlemek için sabah saatlerinde Brooklyn Federal Mahkemesine geldi. Bununla beraber, çok sayıda kişi, davayı takip edebilmek için yağmur altında uzun kuyruklar oluşturdu. Bu sırada alınan yüksek güvenlik önlemleri dikkat çekti. Benzer güvenlik önemleri dava sırasında da alınacak. Güvenlik gerekçesiyle, jüri heyetinin kimlikleri gizli tutulacak ve ayrıca tanıkların güvenliği için mahkemede çizim yapılmayacak.

el-chapo-hakim-karsisinda

Kendisi Küçük Suçları Büyük Adam: El Chapo

Uyuşturucu karteli lideri olan 61 yaşındaki Joaguin Guzman için ABD’li savcılar, ömür boyu hapis ve en az 14 milyar dolar para cezasına çarptırılmasını istiyorlar. Daha önce Meksika’da yüksek güvenlikli cezaevinden iki kere kaçan(!) Sinaloa Cartel’inin lideri, Guzman, El Chapo ( bücür) lakabıya biliniyor. İnterpol tarafından aranan El Chapo, 2016 yılının Ocak ayında yakalanmıştı. 22 aydır, Manhattan Adası’nda penceresiz bir hücrede dava gününü bekleyen Guzman için hesap günü.

“El Chapo” Zalim Ancak Çok Popüler

Uyuşturucu karteli lideri olan Joaguin Guzman, kendi hayatının konu edildiği El Chapo dizisi sayesinde oldukça popüler bir figür haline geldi. Netflix platformunda yayınlanan El Chapo adlı dizi, Joaquin Guzman’ın suç dünyasında yükselmesine odaklanıyor. Dünya çapında ilgi gören bu dizi Guzman’a pek yaramadı. Guzman için popülerliğin getirisi, yakalanmak oldu.

Ünlü aktör, Sean Penn, Rolling Stone dergisi için, El Chapo ile röportaj yapmış ve uyuşturucu baronu bu röportajdan kısa bir süre sonra yakalanmıştı!

İlgili Makale  Diş Dolgusu Eczanelerde Satılacak!

Guzman, ormanda verdiği röportajda, Sean Penn’e “ Kamyonlar, uçaklar, tekneler ve denizaltılardan oluşan bir filom var. “ şeklinde ifadeler kullanmış ve dünyanın en büyük uyuşturucu satıcısı olduğunu söylemişti.

el-chapo-hakim-karsisinda

Avukatına Göre “El Chapo” Kurban!

Davası görülmeye başlanan El Chapo’nun avukatı, Jeffrey Lichtman ise müvekkilinin sadece bir kurban olduğunu söyledi. Lichtman, asıl suçlunun ise,  Ismael ‘El Mayo’ Zambada olduğunu iddia etti. Ayrıca, Jeffrey Lichtman, Zambada’nın ABD ile çalışması sayesinde adaletten kaçabildiğini ve bu sayede Meksika’da da başının derde girmediğini söyledi. Lichtman’ın sorduğu soru ise, son derece manidardı, “ 55 yıldır, uyuşturucu kartelinin üst düzey isimlerinden biri olan bir kişi nasıl olup da hiç tutuklanmaz?”

Jeffrey Lichtman, soruya cevabı da veriyor, “

“ Zambada, 55 yıldır faaliyet yürütebiliyor çünkü, bir önceki devlet başkanına olduğu gibi şimdikine de rüşvet veriyor.” dedi.

Hiçbir zaman yakalanmayan Zambada’nın oğlu ve kardeşi ABD’de gözaltında ve Guzman’ın duruşmasında tanıklık yapmaları bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir