El Chapo Müebbet Cezasına Çarptırıldı

el-chapo-muebbet-cezasina-carptirildi

El Chapo Müebbet Cezasına Çarptırıldı

Dünyada en fazla bilinen uyuşturucu baronları arasında yer alan Juoguin Guzman, namı diğer El Chapo müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Meksikalı Guzman, Sinaloa Karteli lideriydi.   Joaguin Guzman, kendisine isnat edilen suçların tamamında suçlu bulundu.

İlgili Makale  “El Chapo” Hakim Karşısında

El Chapo Guzman İki Kez Hapisten Kaçtı

Uzun yıllar boyu Sinaloa Karteli ile Meksika uyuşturucu ticaretini yönetti. 2001 ve 2015 yıllarında iki kez Meksika’da yüksek güvenlikli cezaevinden firar etti.  Ancak Ocak 2016’da yeniden yakalanan ‘Cüce’ lakaplı uyuşturucu baronu bu defa ABD’ye iade edildi. New York’ta görülen davada, mahkeme, 30 aydır tutuklu olan Guzman için ömür boyu hapis cezası verdi. İsmi uyuşturucu ve Sinaloa Karteli özdeşleşen Guzman’a mahkeme

  • Aralıksız suç girişiminde bulunmak
  • Uyuşturucu gelirlerini aklamaya teşebbüs
  • Usulsüz elmas ticareti
  • Silahlı eylem
  • Adam öldürme
  • Kokain Ticareti
  • Eroin ticareti
  • Esrar ticareti

Bunların da aralarında bulunduğu toplam 10 ayrı suçtan dolayı ömür hapis cezası verdi. El Chapo ayrıca, 30 yıl ve 12 milyar 600 bin dolar da para cezasına çarptırıldı.

El Chapo ise 30 aydır kaldığı hapishanede kendisine kötü muamele edildiğini söyleyerek, adil bir yargılama süreci olmadığını iddia etti.

 

El Chapo Serveti Tartışma Konusu

Uyuşturucu karteli lideri El Chapo serveti ile her dönem konuşuldu.

Öyle ki, Guzman, Forbes Milyarderler Listesine girecek kadar bir servet biriktirmişti. ABD’li uzmanlara göre, Sinaloa Karteli Lideri Joaguin Guzman’ın toplam serveti; 14 milyar dolar

el-chapo-muebbet-cezasina-carptirildi
Joaguin Guzman Loera ya da bilinen ismiyle El Chapo; 14 Milyar dolar servete sahip olan, 62 yaşındaki uyuşturucu baronu, müebbet hapse mahkum oldu.

 

New York’taki Mahkeme tarafından El Chapo müebbet cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca, Guzman’a müebbet hapis ve 30 yılın yanı sıra 12,6 milyar dolar para cezası verdi.

İşte tartışma bu nedenle çıktı. Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, Guzman’ın servetinin Meksika’ya iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Obrador, El Chapo’un el konulan servetinin Meksika’lılara ait olduğunu,  Meksika’ya iade edilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, paranın iade edilmesi için yasal yolların takip edileceğini belirtti. Ayrıca Obrador, bu paranın yoksullukla mücadele amacıyla kullanılacağının altını çizdi.  Amerika’nın arka bahçesi olarak adlandırılan bir ülke başkanı, bu iddiasını ne ölçüde sürdürebilecek, hep birlikte göreceğiz…

El Chapo Guzman Sonrası Uyuşturucu Ticareti

Sinaloa Karteli ile Meksika uyuşturucu ticaretine yön veren El Chapo Hapiste, peki Meksika’da yeni durum ne?

Meksika’da uyuşturucu kartelleri için, 2006 yılı oldukça kritik bir yıldı. Bu sene, Devlet Başkanı olan Felibe Calderon uyuşturucu kartellerine savaş ilan etmişti. ABD ile ortak yönetilen operasyonlar sonucu, karteller konfor alanlarını yitirdi. Büyük ve güçlü karteller adeta mitoz bölünmeyle çoğaldılar. Meksika’da toplam 7 uyuşturucu karteli vardı. Liderleri ve ilişkileri bilinen bu kartellerin yerine yaklaşık 20 kartel oluştu. Bu kartellerin güçlerinin birbirine denk olması ise yakalanacak bir kötü adamla sistemin çökmesinin mümkün olmadığı yeni bir sistem anlamına geliyor. Kurumsal özellik kazanmış, (hatırlı dostları olan) karteller yerine mobil suç çeteleri, Meksika’nın bundan sonra uğraşması gereken sorun olarak öne çıkıyor.

 El Chapo Guzman Yok Ama İnsanlar Korkuyor

Acımasız yöntemleri ile bilinen Sinaloa karteli lideri El Chapo Guzman, yaklaşık 30 aydır tutuklu. Ancak bu süre içerisinde, Meksika’da cinayet oranları yükseldi.

Bundan ötürü Meksikalıların %55’i kendilerini hala güvende hissetmiyor.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, seçim kampanyasını güvenlik üzerinde inşa etmiş ve ordunun yeniden yapılandırılması gerektiğini söylemişti.

Obrador bu doğrultuda, 2019 yılı içerisinde Ulusal Muhafız Teşkilatı’na 50 bin personel alınacağını açıklamıştı.  Askeri bir yapılanma olan Ulusal Muhafız Teşkilatı, asayiş olaylarında kullanılacak.

Dünyanın netflix dizisi “ El Chapo” ile tanıdığı, Joaquin Guzman ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bu olayda ABD yine kendisini kahraman ilan etti. Pablo Escobar meselesinde olduğu gibi, ABD gidip, o insancıklara yardım ediyor!

Yakın coğrafyamızdaki terör örgütlerine baktığımızda, “ABD önce yol veriyor, sonra yok edip kahraman oluyor” algısı haksız bir önyargı mı? Yoksa ABD açısından, “ kazan kazan” strateji mi?

ABD’nin arka bahçesi hep bu pisliklerle uğraştı, yargısı, siyaseti uyuşturucuya bulandı. Eğer böyle olmasa, ABD kilometrelerce uzağa, gelip demokrasi mücadelesi verebilir miydi hiç!?

El Chapo müebbet cezasına çarptırıldı, tüm acıyı çeken bu ülke ama El Chapo Guzman’ın servetine ABD el koyuyor.

İlginizi çekebilecek bir makale: Çete Liderinin Kadın Kılığında Firar Girişimi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.