Elon Musk Covid-19 Salgınına İnanmıyor

Elon Musk Covid-19 Salgınına İnanmıyor

17 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Elon Musk Covid-19 salgınına inanmıyor; Covid-19 küresel bir salgın halini almış olsa bile, ünlü girişimci, Elon Musk, fikirlerinde ısrar ediyor. Pandemi için gerçek değil diyen Musk, yaptırdığı test sonuçlarını da buna bir kanıt olarak sunuyor. Hatta, Covid-19 ile alakalı fikirleri sebebiyle Microsoft’un kurucusu Bill Gates’le karşı karşıya gelmekten de çekinmiyor.

İlgili Makale  Koronavirüs Nasıl Başladı

 

Elon Musk Covid-19 Salgınını Önemsemiyor

Tesla ve Space X CEO’su olan Musk, dünya genelinde adından en fazla söz ettiren girişimcilerin başında geliyor. Bununla beraber, 49 yaşındaki girişimci son zamanlarda pandemiyi ciddiye almaması sebebiyle gündeme geliyor. Musk, böyle bir salgın olmadığını ama kimsenin düşüncesini değiştirmek gibi bir niyet taşımadığı belirtiyor. Güney Afrika asıllı ABD vatandaşı girişimci, son olarak, yaptırdığı test sonuçları sebebiyle gündem oldu. Elon Musk, toplamda 4 defa test yaptırdığını ve 2 testin pozitif ikisinin ise negatif sonuç verdiğini söyledi. Musk, ortada bir salgın yok, zaten test sonuçları da güvenilir değil, diyor.

Elon Musk Covid-19 Testlerini Diline Doladı

Ünlü girişimciye göre Covid-19 soğuk algınlığından farklı değil, ayrıca, testleri de diline dolayan Musk, ‘düzmece şeyler dönüyor’ dedi.

Musk, Twitter’da “Oldukça düzmece bir şeyler dönüyor. Bugün dört kez Covid-19 testi oldum. İki testin sonucu negatif, diğer iki testin sonucu ise pozitif çıktı. Aynı makine, aynı test, aynı hemşire. ABD’nin hızlı antijen testi” paylaşımıyla dikkat çekmişti.

Elon Musk ayrıca, “Farklı labaratuvarlardan çılgınca sonuçlar alıyorum. Büyük olasılıkla orta
derecede bir covid vakam var. Semptomlarım hafif soğuk algınlığıyla aynı ve bu hiç şaşırtıcı değil, çünkü çünkü koronavirüs bir tür soğuk algınlığı” dedi.

Space X ve Tesla gibi şirketlerin kurucusu ve CEO’su olan Musk’ın düşünceleri elbette kendisini bağlar. Ancak, olmadığını iddia ettiği pandemi ekonomik bakımdan ona iyi geliyor.

Elon Musk Pandemide Servetini Arttırdı

ABD’de faaliyet gösteren ve değeri en yüksek 500 şirketin hisse senetleri S&P 500 endeksinde işlem görüyor. Elon Musk’un sahibi olduğu Tesla, Eylül ayında S&P 500’den ret yanıtı almıştı.

Ancak, Tesla’nın sonraki başvurusuna yanıt olumlu oldu. Tesla’nın S&P 500’e girmesiyle beraber, şirket hislerinde %14’lük bir artış meydana geldi. Musk’ın şirkette %20 hissesi var ve başarılı girişimci de şahsi servetini 15 milyar dolar arttırdı. Elon Musk’ın toplam serveti, 117,5 milyar dolar.

Koronavirüs salgınına inanmayan Musk’ın S&P 500’e kabul edilmesini sağlayan çıkışı ise ironik bir biçimde son bir yıllık bilançoları sayesinde oldu. Yani, Covid-19 salgınının dünyayı esir aldığı zamanlar, Elon Musk’ın ve Tesla’nın büyüdüğü bir dönem olarak öne çıkıyor.