En İyi Foto Muhabirlerinin Gözünden Dünya

En İyi Foto Muhabirlerinin Gözünden Dünya

Dünyada yaşanan ağır sorun merkezlerinde kimi zaman bir fotoğraf karesi çok şey anlatabilir.  Dünyanın en iyi foto muhabirleri, sözcüklerin tarif etmekte yetersiz kalacağı birçok bilgiyi bir fotoğrafa sığdırmayı başarıyorlar.

En İyi Foto Muhabirlerinin Gözünden

 

En iyi foto muhabirlerinin gözünden harika fotoğraflar. Foto muhabirleri, makinelerini, insani konulara dokunmak amacıyla kullanıyorlar. Bu sayede, 2018-2019 dünyanın en iyi fotoğrafları ortaya çıkmış oluyor.

Filipinler- Manila. Yoksulluğu daha iyi anlatacak ne olabilir ki? Filipinler’in başkenti, Manila’da kurumuş bir su yolu adeta çöplüğe dönmüş durumda. İnsanlar orada yaşam mücadelesine devam ediyor. Bu fotoğraf ise bizim bu durumdan haberdar olmamızı sağlıyor. Foto muhabiri, sadece tanıklık edebilir ve bunu paylaşabilir. Elinden başka ne gelir ki?

en-iyi-foto-muhabirlerinin-gozunden-dunya

Burası Bangladeş, Bangladeş’e kaçarak canlarını kurtaran Myanmar’lılar yine de geri döndüklerinde yaşayacakları için endişeliler. Bilindiği gibi Myanmar büyük bir insanlık trajedisine sahne olmuş ve 650 bin Myanmar’lı topraklarından kaçmak zorunda kalmıştı. En iyi foto muhabirlerinin gözünden, Myanmar’lıların trajedisini anlatan oldukça etkileyici bir fotoğraf.

en-iyi-foto-muhabirlerinin-gozunden-dunya

Filistin- Gazze. En iyi foto muhabirlerinin gözünden dünya, listesinde sırada Filistin var. Burası Al-Shati mülteci kampı, yetişkin insanlar yaşanan trajedinin farkındalar. Hatta çocuklar da yaşadıkları trajedinin farkındalar. Ancak, çocuk her yerde çocuktur; Filistinli çocuklar bir harabede oyun oynuyorlar.

en-iyi-foto-muhabirlerinin-gozunden-dunya

Filipinler- Legazpi. Mayon yanardağının haşmetli görüntüsü eşliğinde Filipinli aile eşyalarıyla beraber olabildiğinde uzağa gitmeye çalışıyor. Oldukça başarılı bir fotoğraf ve foto muhabiri tarafından tam zamanında yakalanmış…

en-iyi-foto-muhabirlerinin-gozunden-dunya

Türkiye-Trabzon. Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayollarına ait uçak, iniş sırasında pistten çıktı. Denize, sadece 10 metre kala çamura saplanarak duran uçaktaki 162 yolcu ve 6 mürettebat toplam 168 kişi güvenli bir şekilde tahliye edildi. En iyi foto muhabirlerinin gözünden dünya adlı listede, bu talihsiz kaza da yer buluyor. Neyse ki can kaybı yaşanmadı.

İlgili Makale  Kirk Douglas Hayatını Kaybetti

en-iyi-foto-muhabirlerinin-gozunden-dunya

Hindistan-Yeni Delhi. Sisli bir kış günü. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan, Hindistan ve onun, 18 milyon nüfuslu başkenti, Yeni Delhi’de bu sessizlik mutlaka değerlendirilmeli. Bu güzel göl kenarı yürümek için ideal bir alan.

en-iyi-foto-muhabirlerinin-gozunden-dunya

Kaynak: https://www.theguardian.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.