Ertuğrul Gazi Yerine Engin Altan Düzyatan Heykeli

Ertuğrul Gazi Yerine Engin Altan Düzyatan Heykeli

15 Haziran 2019 0 Yazar: admin

Ertuğrul Gazi Yerine Engin Altan Düzyatan Heykeli

Bilecik Ertuğrul Gazi Müzesi eşine az rastlanan skandala sahne oldu. Ertuğrul Gazi Müzesi’nde Ertuğrul Gazi yerine dizide Ertuğrul Gazi’yi canlandıran Engin Altan Düzyatan heykeli sergilendiği tespit edildi. Bunun üzerine heykel kaldırıldı. Öte yandan, müzede, yer alan minyatürlerin işporta malı olduğu, metinlerin ise hatalı bilgiler içerdiği tespit edildi. Bu skandallar, Bilecik Belediyesi CHP’ye geçtikten sonra ortaya çıkarıldı.

 

Ertuğrul Gazi Yerine Engin Altan Düzyatan Heykeli

İnsanlarımız dizi film gerçekliğine çoğu zaman kendilerini fazlaca kaptırıyorlar. Dizi filmde ölen kişinin gıyabi cenaze namazının kılındığına daha önce tanık olmuştuk. Ancak, Ertuğrul Gazi yerine Engin Altan Düzyatan heykeli sergilemek, bizim toplumumuz için bile biraz aşırı değil mi? Çünkü, bu heykelin sergilendiği yer bir müze, üstelik Bilecik Ertuğrul Gazi Müzesi. Ertuğrul Gazi’yi canlandıran Engin Altan Düzyatan heykelini orada sergilemekle, tarihi bir görev ifa edilmiş, atalarımıza layık olmak adına eşsiz bir çaba harcanmış mı oluyor? Yoksa tam tersi; işin kolayına kaçılmış mı oluyor? Sizce hangisi geçerli?

Osmanlı Motifleri İşporta Malı Çıktı!

Bilecik Belediyesi CHP yönetimine geçtikten sonra, Ertuğrul Gazi Müzesi de mercek altına alındı.

Göreve yeni gelen CHP’li belediye başkanı Semih Şahin,  belediye binasında yer alan, Osmanlı minyatürlerini kaldırttı. Semih Şahin, bu minyatürlerin, alçıdan yapılmış, işporta malı ürünler olduğunu söyledi. Ayrıca, Osmanlı Tarih Şeridi portresinde maddi hataların olduğu da tespit edildi.

Mart 2019 yerel seçimleri ile seçimleri ile CHP’ye geçen Bilecik’te yeni başkan, yaptığı icraatlarla dikkat çekiyor.  CHP’li başkan, Semih Şahin, ilk olarak, belediye binasındaki, ‘saray’ ibaresini kaldırttı. Bina içerisinde yer alan Osmanlı figürlerini de kaldıran, Şahin, bunların alçıdan yapılan, işporta malı ürünler olduğunu belirtti. Öte yandan Belediye müzesinde bulunan, Tarih Şeritleri’nde hatalı bilgiler tespit edildi. Üstelik bu hatalı bilgilerin bir de bozuk Türkçe ile yazılmış olduğu saptandı.

İlgili Makale  Robotlar Fuhuş Bataklığına Sürükleniyor!

“Ertuğrul Gazi Heykeli Değildi Kaldırdık”

CHP’li başkan Semih Şahin, heykeli ve belediye binasındaki Osmanlı minyatürlerini kaldırdığı için aldığı tepkileri yanıtladı.

Şahin, Ertuğrul Gazi Müzesindeki heykelin, Ertuğrul Gazi’ye değil, Engin Altan Düzyatan’a ait olduğu için kaldırdıklarını söyledi.

Bilecik Belediyesi’nden yapılan açıklama:

“Kültürel mirasa zarar verip, Osmanlı düşmanlığı yapıyormuşuz; Ecdada sahip çıkmıyor, heykellerini kaldırıyormuşuz. Müzede Ertuğrul Gazi diye Engin Altan Düzyatan beyefendinin heykeli vardı, kaldırıldı” denildi.

Ertuğrul Gazi ile Engin Altan Düzyatan arasında bağlantı kurulmasının nedeni ise TRT 1 ekranlarında yayınlanan dizi film.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası olan Ertuğrul Gazi, söz konusu dizide Engin Altan Düzyatan tarafından canlandırılıyor.