Facebook ABD Seçim Gündeminde İlk Sırada

facebook-abd-secim-gundeminde-ilk-sirada

Facebook ABD seçim gündeminde ilk sırada yer alıyor. Bunun sebebi ise ABD Başkanı Trump ile Facebook kurucusu Zuckerberg’in iki hafta önce Beyaz Saray’da yaptıkları görüşme. Demokratların başkan adayı, Elizabeth Warren, “Bu görüşmenin ardından, Facebook, siyasi reklamlara ilişkin kurallarında değişikliğe gitti” diyor. Trump, Zuckerberg görüşmesi ve sonrasında yaşanalar sebebiyle, Facebook  2020 ABD başkanlık seçimlerinin merkezinde yer aldı.

İlgili Makale  Facebook Duygusal Konulara Eğilecek

Facebook ABD Seçimlerinde Adayların Önüne Geçti

Facebook ABD seçimlerinde adayların önüne geçti, 2020 seçimlerine giden süreçte, en fazla Facebook konuşuluyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, iki hafta önce Beyaz Saray’da görüştü.  Ne olduysa da bundan sonra oldu. Demokratların 2020 başkan adayı, Elizabeth Warren,  Facebook’un bu görüşmenin ardından siyasi reklamlarda, ‘ yanlış bilgilendirme’ konusundaki politikalarını değiştirdiğini iddia ediyor. Başka bir deyişle, Facebook, yalan olduğu bilinen siyasi reklamları da yayınlayacak.

Elizabeth Warren tarafından Twitter üzerinden yapılan bu açıklamalara yanıt ise, Facebook yöneticisi Nick Clegg’ten geldi.

Clegg, Politik tartışmalarda hakemlik yapmalarının kendileri açısından uygun bir rol olmadığını söyledi.

İlgili Makale  Facebook’un Kripto Parası Libra Endişe Yarattı

Facebook ABD Seçimlerinde Ne Kadar Etkili?

Facebook ABD seçimlerinde hep bir biçimde konuşuluyor. Peki, gerçekten bu kadar etkili mi? 2016 ABD seçimlerinde adayların kampanya harcamaları, 27 milyar dolar olmuştu. Facebook ise, 27 milyar dolarlık pastadan, yalnızca 81 milyon dolar alabilmişti. 2018 ara seçimlerine gelindiğinde ise Facebook’un seçimden elde ettiği gelirin üç kat arttığı ve 284 milyon dolara ulaştığı görülüyor.

Bununla birlikte, 2018 yılındaki toplam geliri 55 milyar dolar olan Facebook için, seçim gelirlerinin küçük rakamlar olduğu düşünebilir. Ancak Facebook’un seçimlerdeki gelirinin giderek yükseldiği de gözlerden kaçmıyor. Facebook ABD seçim gündeminde ilk sırada bunun sebebi tam olarak bu, seçim kampanyaları için daha fazla tercih edilen Facebook, buna rağmen kampanyaların içeriğiyle ilgilenmiyor. Facebook, yalan siyasi reklamları denetlemediği gibi üçüncü tarafların denetimine de izin vermeyeceğini açıkladı. Yandaş Facebook, gibi tepkilerin oluşmasında, bu değişikliğin Trump Zuckerberg görüşmesinin ardından yapılmasının payı var.  Ancak yandaş Facebook tepkilerinin arka planında, Zuckerberg’in bir açıklaması da yer alıyor. Mark Zuckerberg, Facebook çalışanlarına, Warren’in başkanlığı, ‘ Facebook için kötü olur’  demiş ve bu ABD medyasına yansımıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.