Finlandiya’da Kadın Hükümeti Kuruldu

finlandiyada-kadin-hukumeti-kuruldu

Finlandiya’da kadın hükümeti kuruldu, dünyanın en genç başbakanı olan Sanna Marin tarafından kurulan kadın ağırlıklı hükümet güvenoyu aldı.

Finlandiya’da geçtiğimiz hafta başbakan Antti Rinne istifa etti.  Sosyal Demokrat Parti başkanlığına seçilen Sanna Marin, yeni hükümeti kurdu ve meclisten güvenoyu almayı da başardı. 200 sandalyeli parlamentoda, 70 hayır oyuna karşılık,  99 evet oyuyla güvenoyu alan Sanna Marin dünyanın en genç başbakanı unvanını elde etti. Henüz 34 yaşında olan, Sanna Marin kurduğu hükümetle de dikkat çekti. Hatta birçok gazete, Finlandiya’da kadın hükümeti kuruldu tarzında başlıklarla, olayı okuyucusuna aktardı.  Marin’in hükümeti 19 kişiden oluşuyor. Hükümetin 12 üyesi kadın, 7 üyesi erkek oldu.

 

Finlandiya’da Kadın Hükümeti ve Genç Başbakan

 

Finlandiya’da kurulan kadın ağırlıklı hükümetin, 34 yaşındaki başbakanı, Sanna Marin, öncelik olarak “istikrar” dedi. Genç başbakan, koalisyon hükümetinde yeniden güveni inşa edeceğinin altını çizdi.

Ayrıca, Instagramda yaptığı paylaşımlara devam edeceğini de açıkladı. Sanna Marin, genç jenerasyonu temsil ettiğini söyleyerek, “Başbakan da olsam bir insanım, bu sebeple Instagram paylaşımlarıma devam edeceğim” dedi. İşte Sanna Marin’in Instagram hesabı:

https://www.instagram.com/sannamarin/?hl=tr

 

Finlandiya’da Koalisyon 4 Patiden Oluşuyor

Finlandiya’da Sanna Marin tarafından kurulan koalisyon hükümetinde 4 parti ülkeyi yönetecek.

12 kadın ve 7 erkek bakan görev yapacak. Bakanlıkların dağılımları ise şöyle;

  • Yeşil Birliği Lideri Maria Ohisalo: İç İşleri Bakanı ( Görevine devam edecek)
  • Yeşil Birliği’nden Pekka Haavisto: Dış İşleri Bakanı
  • Sol İttifak Lideri Li Andersson: Eğitim Bakanı
  • Merkez Parti Lideri Katri Kulmuni: Ekonomi Bakanı
  • Sosyal Demokrat Partili Ville Skinnari: Kalkınma ve Dış Ticaret Bakanı (görevine devam edecek)

Sanna Marin tarafından kurulan ve güvenoyu alan hükümeti, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da tebrik etti.

Önceki başbakan Antti Rinne, koalisyon partileri arasında yaşanan güven kaybı sebebiyle istifa etmişti. Buna dikkat çeken, Sanna Marin, hükümeti oluşturan partiler arasında yeniden güveni inşa edeceğini söyledi.

İlgili Makale  Okyanuslardaki Isınma Tahminlerin Çok Ötesinde

 

Finlandiya’da kadın hükümeti kuruldu peki bu bize ne söylüyor ya da ne söylemeli? Türkiye’de kadının adı yok diyordu, Duygu Asena; iyi ki bugünleri görmedi. Kadın cinayetlerinin bir türlü önü alınamıyor. Kerameti kendinden menkul üfürükçülerin, kadınları köle konumuna indirgeyen konuşmalarına hemen her gün tanık oluyoruz. Kadınlar, tehdit edildikleri eski kocalarından korunmak için, defalarca resmi başvuruda buluyor fakat sonunda vahşetin hedefi olmaktan kurtulamıyorlar. Ayrıca, arabesk Türk dizilerinde, şiddet görmeyen, aşağılanmayan tek bir kadın karakter bile yok.

İlgili makale: Dizilerde Kadına Şiddet

Finlandiya’da ise henüz 34 yaşında bir kadın, kadın ağırlıklı bir hükümet kuruyor.  Ancak bu tesadüf değil, Finlandiya PISA sonuçlarında hep üst sıralarda yer alırken Türkiye ise ne yazık ki son sıralarda yer bulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.