Garson Robotları Felçli İnsanlar Kontrol Ediyor

garson robotlar

Garson Robotları Felçli İnsanlar Kontrol Ediyor. Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir kafede engelli insanları istihdam etmek için farklı bir yöntem izlenmeye başlandı.  Japonya’da bir kafede, yatalak hastaların kontrol ettiği robotlar görev yapıyor.

Kafede görev yapan garson robotlar, evlerinde yatağa bağlı hastalar tarafından kontrol ediliyor.  Bu kafe birkaç hafta açık kalacak. Nihai hedef ise, kafeyi 2020 yılında kalıcı olarak, hizmete açmak.

garson-robotlari-felcli-insanlar-kontrol-ediyor

Garson Robotları Felçli İnsanlar Kontrol Ediyor

Konuyla ilgili daha önce yazdığım makale için tıkla: Robot Asimo Emekli Oldu

Japonya’nın başkenti Tokyo, robot garsonların hizmet verdiği bir kafeye ev sahipliği yapıyor. Robot garsonlar, yatağa bağımlı insanların, göz hareketlerini izleyen bilgisayar yardımıyla kontrol ediliyor.

garson-robotlari-felcli-insanlar-kontrol-ediyor

Projeyi yöneten, Ory Lab CEO’su Kentaro Yoshifuji, “Vücutlarını hareket ettiremeyen kişilerin de çalışabileceği bir dünya yaratmak istiyorum” dedi.

Engelli İnsanlar Evlerinden Para Kazanıyorlar

Japonya, Tokyo’da kısa süre hizmet verecek olan kafe, engelli insanların daha fazla bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olmayı hedefleyen bir proje. ALS veya omurilik yaralanmaları nedeniyle, yatağa bağımlı yaşayan kişiler, OriHime-D adlı 4 metrelik robotları evlerinden  göz hareketleri ile yönettiler. Bu işin karşılığında ise, saatlik, 1.000 yen, yaklaşık, 9 $ kazandılar. Proje, engelli istihdamı konusunda emsal olmayı amaçlıyor.

garson-robotlari-felcli-insanlar-kontrol-ediyor

Ancak bu kafe, sadece birkaç hafta açık kalacak. Proje mimarları,  2020’de kafeyi kalıcı olarak açmak için para topluyorlar.

 

Kaynak: boredpanda

İlgili Makale  Pardon Filmi Amerika’da Gerçek Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.