George Floyd Protestoları Sonuç Verdi

George Floyd Protestoları Sonuç Verdi

8 Haziran 2020 0 Yazar: admin

George Floyd protestoları, 25 Mayıs’ta Floyd’un öldürülmesinden sonra artarak devam etti. Bu eylemler sonucunda, bazı küçük adımlar atıldı.

George Floyd, 25 Mayısta polisin 8 dakika 46 saniye boyunca, diziyle boynuna basması sonucu boğularak ölmüştü. Floyd, ” lütfen nefes alamıyorum” sözleriyle polis memuru Derek Chauvin’e seslenmiş ancak, Chauvin dizini kaldırmamıştı. Olay sonrası, Floyd’un son sözleri olan Lütfen Nefes Alamıyorum, ırkçılığa karşı kitlesel eylemlerin sloganı haline geldi. Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis’te başlayan eylemler kısa süre içinde ABD’nin dört bir yanına sıçradı. Polis memurları tutuklandı. Buna ilave olarak, Minneapolis Kent Konseyi de polislerin tutuklama ve gözaltı yetkilerini değiştirdi.

İlgili Makale  George Floyd ve Malcolm X

George Floyd Protestoları Polisin Yetkilerini Azalttı

 

Gözaltına alınıp elleri kelepçelenen ve yere yatırılan 46 yaşındaki George Floyd, polis memuru Derek Chauvin’in diziyle boğazına basması sonucu hayatını kaybetti. Bu cinayetin ardından ABD’nin dört bir yanında başlayan George Floyd protetestoları sonuç veriyor, Minneapolis kent konseyi polislerin yetkililerinde değişiklik yaptı. Bu sayede, yeni George Floyd vakalarının ortaya çıkmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Minneapolis kent konseyi, polisin boyuna baskı yapmasını yasakladı.

Bilindiği gibi, George Floyd, “Lütfen nefes alamıyorum” demesine rağmen polis memuru 8 dakika 46 saniye boyunca dizini boynundan kaldırmayarak, Floyd’u öldürmüştü.

george-floyd-protestolari-sonuc-verdi

Floyd’u öldüren polis memuru, Derek Chauvin ve ona engel olmayan meslektaşları tutuklandı

İşte, polisin umursamaz bir şekilde bir adamı boğarak öldürmesi, ülkeyi bir anda karıştırdı. Koronavirüsü en sert hisseden siyahlar, bu cinayetle adeta isyan ettiler. Zaten, ülkede ırkçılıkla mücadele eden siyahların, koronavirüs salgınında koşulları daha da ağırlaştı. George Floyd protestoları ABD’de hızla yayılırken, başka ülkelerde de karşılık bulmakta gecikmedi.

Minneapolis Kent Konseyi ise, polisin yetkilerini kısıtlayan bir dizi karara imza atarak, yeni vakaların ortaya çıkmasını engellemeyi amaçlıyor. Oy birliğiyle alınan kararlar şöyle;

– Polis, tutuklama veya gözaltı sırasında, kişilerin boynuna, diz veya kolla baskı yapamayacak
– Polis, yetki sınırlarını aşan meslektaşına müdahale ederek, olanları rapor edecek

 

Minnepolis Kent Konseyi tarafından alınan kararlar, George Floyd protestolarını sonlandıracak veya yavaşlatacak bir etkiye sahip olur mu, bunu hep birlikte göreceğiz.

Protestolar tüm hızıyla devam ederken bile, polislerin siyahlara yönelik kötü muamelesine tanık oluyoruz.

Bakınız: ABD’de Yeni Floyd Vakası

 

Irkçılığın ABD toprakların sökülüp atılmasının uzun bir süre ve iyi niyetli bir çaba gerektirdiği kesin.