George Floyd ve Malcolm X

George Floyd ve Malcolm X

30 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

George Floyd ve Malcolm X hep aynı yazgıya karşı mücadele etmek zorunda kalan ve aynı yazgıya boyun eğen insanlardı. Neden mi? Sadece siyah oldukları için.

ABD’de siyahlara yönelik ırkçı saldırılar bir türlü bitmiyor. 25 Mayıs’ta George Floyd’un polis tarafından öldürüldüğü, Minneapolis, büyük gösterilere sahne oluyor. Eylemlerin artarak devam etmesi üzerine, kentte Cuma ve Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

George Floyd’u öldüren polis memuru  Derek Chauvin’in tutuklandığı bildirildi. Polis üçüncü derece cinayetten yargılanacak. Ancak bu tutuklama öfkeyi dindirmeye yetecek mi, bekleyip göreceğiz. 

george-floyd-ve-malcolm-x

7-8 dakika boyunca Floyd’un boğazına diziyle basarak, onu öldüren, polis Derek Chauvin tutuklandı.

Polis 25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle siyahi bir kişiyi gözaltına altına. Beyaz polis memuru, 46 yaşındaki George Floyd’un boğazına diziyle bastırarak ölümüne sebep oldu. Olayın meydana geldiği, Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis ırkçılığa karşı gösterilerin merkezi haline geldi.

Kamu Güvenliği Sözcüsü Chris Togneri, insanların protesto haklarına saygı göstereceklerini söyledi. Ancak, polisin orantısız güç kullandığı gözlerden kaçmıyor.

George Floyd Bize Malcolm X’i Hatırlattı

 

ABD’de ırkçılık en önemli ve aşılamaz sorunlarında başında geliyor. Geçtiğimiz, 19 Mayıs ABD topraklarında ırkçılıkla mücadele anlamında önemli bir gündü. Hayatını ırkçılıkla mücadeleye adayan Malkolm X, 95. doğum yılında anıldı. Ünlü siyahi aktivist, 1965’te suikasta uğradığında, 40 yaşındaydı.
” Biz Müslüman ya da Hristiyan olduğumuz için değil, sadece siyah olduğumuz için öldürülüyoruz” diyordu.

Malkolm X, birçok siyah için ilham kaynağı oldu ama ABD topraklarında ırkçılık hala kanayan bir yara durumunda. Polisin, 7-8 dakika diziyle boğazına basarak öldürdüğü 46 yaşındaki George Floyd, Malkolm X’ten bu yana siyahların ABD’deki yazgısının değişmediğini bir kez daha gözler önüne serdi. Öfke, Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis kentinde sokaklara taştı. Irkçı beyazların oyunu alan Trump ise, protestolara katılanları, Floyd’un hatırasına saygısız davranmakla suçluyor.

İlgili Makale  Alibaba Kurucusu Jack Ma Emekli Oldu

 

Polis merkezinin ateşe verilmesi aşırı bir tepki olarak görülebilir ama ilk kez bir siyah öldürülmüyor ve protestolara katılanlar muhtemelen son olmadığını da biliyorlar. 

İnsanlar George Floyd İçin Sokaklarda

 

Protestolarda dizginsiz öfkenin sonucunda, Minneapolis’te dükkanların ve karakolun yakılması, Trump’ı kızdırdı. Popülist siyasetçi, belediye başkanı Jacop Frey’i hedef aldı. Trump, “zayıf, radikal solcu başkan, olayları kontrol altına almazsa, Ulusal Muhafızları gönderirim” diyor. Trump, attığı tweette mükemmel Amerikan şehrinde olanları izleyemeyeceğini belirtiyor ve protestocuları eşkıyalıkla suçlayarak, Floyd’un anısına saygısızlık ediyorlar, diyor.

Bir siyahın ölmesi, birçoğunun protestolar sebebiyle gözaltına alınması ve bunların ABD tarihinde defalarca kez tekrarlanması Trump’ın umurunda değil.
Onu ilgilendiren, ” Mükemmel Amerikan Şehrinin” nizam içinde olması. Boğularak öldürülen bir siyah için protestolara bir anlam verebiliyor mu?

 

george-floyd-ve-malcolm-x

O rakip partiyi eleştirmeyi daha anlamlı buluyor. Sürekli siyaset hep siyaset. Tweet mesajında, Demokrat Parti’nin yönettiği yerler hep sorunlu diyor, sert olun ve suçluları yakalayın, diyerek tavsiyede bulunmayı da ihmal etmiyor. Yerde yatan adamın boğazına 7-8 dakika dizini bastıran polisin yeterince sert olduğunu düşünüyor mu acaba? Bunu bilmek zor!

Bir başka tweet ile George Floyd’un öldürülmesini protesto eden grupların, “organize gruplar” olduğunu ve onların Floyd ile ilgisi olmadığını söylüyor. Yok yere bir can gidiyor. Trump, biraz rakip partiye sallayarak biraz da protestocuların Floyd ile ilgilerinin olmadığını söyleyerek, her şeyi çözüme kavuşturuyor. Peki, Trump’ın ırkçı kafası değişiyor mu ya da kamu vicdanında mahkum ediliyor mu? Sanmam.