Hulusi Akar Yeni Askerlik Sistemini Anlattı

hulusi-akar-yeni-askerlik-sistemini-anlatti

Yeni askerlik sistemi, ortaya çıktı. Bakan Hulusi Akar, detayları açıkladı. Peki, yeni askerlik sistemi neler getiriyor? Yani askerlik sisteminde, bedelli askerlikte kaç gün askerlik yapılacak? Yeni askerlik sisteminde ücret ne olacak?

Hulusi Akar Yeni Askerlik Sistemini Anlattı

Yeni askerlik ile ilgili, çalışmaların yapıldığı bir süredir, Bakan Hulusi Akar tarafından paylaşılıyordu.  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemini, canlı yayında ve şema üzerinden anlattı.

Yeni askerlik sisteminde, en önemli fark;  Bedelli Askerlik sistemi olarak öne çıkıyor.

Bundan böyle, bedelli askerlik kalıcı olacak. Bedelli Askerlikten faydalananlar, 1 ay temel eğitimden geçecekler. Bedelli askerlik ücreti ise, 31 bin TL olarak belirlendi. Bu ücret her 6 ayda bir memur maaşı oranında artacak.

 

“Yeni Askerlik Sisteminde Amaç Kalıcı Olması”

Milli Savunma Bakanı, Hulusi Akar, yeni askerlik sistemini hazırlarken, kalıcı olmasına gayret ettiklerinin altını çizdi. Gençlerin endişeye kapılmadan, eğitimlerini, mesleklerini sürdürmelerini istedik, diyerek yeni sisteminin amacını açıklayan, Akar, “ Modern, sürdürülebilir, silahlı kuvvetlerin ihtiyacını karşılayabilir, bir noktaya geldik” dedi.

Yeni askerlik sistemi ne ifade ediyor, diye soranlar için,

  • Bedelli askerlik için başvuranlar, 1 ay temel askerlik eğitimi alacaklar. Bu süre sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek.

 

  • 1 ay bedelli askerlik yapacak olan lise mezunu ve altı öğrenim seviyesindeki gençler, 5 ay kıtada görev yapacak.

 

  • Toplam 6 ay sonunda, erlere, ‘kalmak ister misiniz’ diye sorulacak.

 

  • Kalmayı kabul eden ve gerekli şartları karşılayan asker ile, 6 ay sözleşme imzalanacak. Bu süreçte asker maaş alacak.

 

  • Uzman olan er ve erbaşlar, gerekli kriterleri yerine getirmesi halinde, astsubaylığa terfi edebilecek.

 

  • 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları  yedek astsubay olabilecek. 2 ay temel askerlik eğitim alacak. Kıtalarda 10 ay daha eğitim alacak. 12 sonunda hakkındaki değerlendirme olumlu ise, gerekli sınavları geçerse, astsubaylığa geçebilecek.
İlgili Makale  Evde Yapılabilecek Keyifli Aktiviteler

 

 

  • Üniversite mezunları, yedek subay olarak, 2 ay temel eğitim, 10 ay kıta eğitimi yapacaklar. Bu eğitimde yedek subaylar maaş alacaklar. İhtiyaca göre subaylığa müracaat edebilecekler.

 

  • Lisans ve Lisansüstü mezunu adaylar, astsubaylığa müracaat edebileceği gibi, burada kadro dolu ise, yedek astsubaylığa da müracaat edebilecekler.

 

  • Lisans, Lisansüstü ve Ön lisans mezunu adaylar, isterlerse, 6 ay askerlik yapabilecek.

 

  • İhtiyaçtan fazla, bedelli başvurusu olması halinde kura çekilecek.

Yeni Askerlik Sisteminde Öne Çıkan Özellikler

Yeni askerlik sisteminde esnek bir yapı olduğu gözlerden kaçmıyor. Bedelli askerliğin, dönemsel olarak çıkarılması, yerine, sisteme entegre edilmesi de yeni askerlik sisteminde öne çıkan bir başka durum. Uzman Er ve Uzman Erbaşların gerekli kriterleri karşılamaları halinde astsubaylığa terfi edebilmesi, bu insanları daha fazla çalışmaya mı sevk edecek; yoksa daha fazla göre girmek için çaba harcamaya mı? Liyakat kelimesini ne kadar fazla duyar olduk, öyle değil mi!?

 

Ön Lisans mezunu olan adayların, ‘yedek astubay’ olarak sınıflandırılması da yeni askerlik sistemiyle, gelen bir yenilik. Ön Lisans mezunu Yedek Astsubay, Lisans Mezunu, Astsubay, ayrıca, Uzman Er ve Erbaşlar arasından da gerekli kriterleri karşılayanlar da astsubay oluyor! Burada yani, Astsubay kontenjanında bir şişme olmayacak mı? Bu mutlaka düşünülmüştür ama yine, yeni askerlik sistemini görmek gereklidir.

 

Bedelli askerlik belki bir eşitsizlik yaratıyor ama beraber askerlik yapanların bir kısmının 1 ay sonunda ayrılması, sınıf farklılığını çok daha keskin bir biçimde ortaya koymuyor mu? Yeni askerlik sistemi, bu sorunun dışında, esnek bir yapısı bulunması dolayısıyla adaylar açısından avantaj yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.