İnsan Beyni Nasıl Çalışıyor?

insan-beyni-nasil-calisiyor

İnsan Beyni Nasıl Çalışıyor?

ABD’deki Northwestern Üniversitesi, nöroloji profesörü Moran Cerf, yaklaşık on senedir insanların karar alma süreçlerini inceliyor.Bu araştırmalara göre insanlar birlikte vakit geçirdiklerinde beyin dalgaları birbirine benzemeye başlıyor.

İnsan Beyni Nasıl Çalışıyor?

İnsan beyni nasıl çalışıyor, sorusu bilim insanlarının üzerinde en fazla zaman harcadığı konuların başında geliyor. Bu konuda araştırma yapan, Moran Cerf ilginç sonuçlara ulaştı.

Profesör Cerf, birlikte vakit geçiren insanların farklı uyaranlara hangi tepkileri verdiklerini ve beynin hangi bölgelerinin harekete geçtiğini beyin röntgenleri kullanarak buldu.İnsanlar birlikte zaman geçirdiğinde her iki beyinde uyum meydana geliyor.

Yapılan çalışmalardan birinde aynı film özetleri izletilen insanların beyinlerinin aynı faaliyet kalıplarını geliştirdiğini gösterdi.

İnsan beyni nasıl çalışıyor
Northwestern Üniversitesi, nöroloji profesörü, Moran Cerf

İnsan Beyni Neler Yapabiliyor?

İnsan beyni neler yapabiliyor, dedirtebilecek sonuçlara ulaşan, Profesör Cern, uyarmayı da ihmal etmiyor.


İnsan beyni her halükarda yanındaki insanın beynine benzeyecek, bari yanında doğru kişiler olsun!


 

İki haftalık bir süre için aynı filmi izleyen, aynı kitabı okuyan, aynı deneyimleri yaşayan ve birbiriyle konuşan iki kişi, dil, duygu ve genel tavırlar bakımından ortak kalıplar geliştiriyorlar. Adeta,arkadaş, arkadaşa benzer sözünü kanıtlayan bir çalışma. Bu çalışmaları yürüten Profesör Moran Cerf, “arkadaşınızı iyi seçin” şeklinde tavsiyede bulunmayı ihmal etmiyor!

İnsan Beyni Yanındakine Benzer

İnsan beyni yanındakine benzer; “üzüm üzüme baka baka kararır” sözü bilimse olarak kanıtlanmış oldu.

Profesör Moran Cerf dikkat çeken açıklamalarına devam ediyor,

Yakınınızdaki insanların, bir kişinin farkına varabileceğinin  ötesinde, sizin gerçekliğiniz üzerinde bir etkisi var. Bu etkilerden biri onlarla benzer hale gelmeniz” diyen Cerf, ayrıca kötü bir partnerin 10 yılın üzerinde bir zaman geçirilmesi halinde kişide olumsuz bir etki yaratacağını ekliyor.

İlgili Makale  Brezilya’da Toplu Arı Ölümleri
İnsan Beyni Geliştirilebilir Özelliktedir

Yapılan çalışmalarda bazı insanlar kötü tecrübeler yaşamış olsalar bile beyinlerini kullanarak farklı yorumlama  konusunda çok başarılı olabiliyorlar. Bazı insanlar ise kötü tecrübeleriyle ilgili bu şekilde farklı bir yorum yapabilme kabiliyetine sahip olmayabilir.

 

Burada Cerf şu tavsiyede bulunuyor: “Kötü tecrübeleri, onlardan fazla etkilenmeden farklı yorumlayarak hayatına devam edebilen insanlarla birlikte vakit geçirirseniz, beyniniz onların bu yeteneklerini taklit edecek ve onların bakış açısına sahip olacaksınız.” diyor.

 

Mogan Cerf’e göre İşin güzel tarafı ise” Bunu bilinçli şekilde yapmanıza gerek yok. Beyin uyumunun avantajı bu.” şeklinde konuşuyor.

Kaynak :  https://www.bbc.com/turkce/haberler-43074077

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.