InSight Mars Yüzeyinden Dünyayı Selamladı


InSight Mars yüzeyinden dünyayı selamladı. Uzun yıllardan beri insanoğlu için sır olan kızıl gezegenin gizemi çözülecek mi? Insight adlı uzay aracı, Mars’a iniş yaptı ve 2 yıla yakın bir süre, gezegen hakkında verileri, dünyaya gönderecek.

InSight Mars Yüzeyinden Dünyayı Selamladı

İnsanoğlu, kendisi için uzun yıllardan beri sır olan Mars’ı ayrıntılı olarak inceleyecek. Biliminsanları Mars gezegenini dışarıdan takip ediyordu ama artık,  İnsight insanlara veri göndermek için, Mars’ın kalbinde.

InSight Mars Yolculuğunu Nasıl Tamamlandı

İnsight adlı insansız uzay aracı, 6 aylık bir yolculuğun ardından Mars’a ulaştı. Bu uzun yolculuğun ardından ise, Insight, 6 dakikada Mars yüzeyine inmeyi başardı.

Insight Mars’ta Görevine Başladı mı?

Insight zorlu ve  uzun bir yolculuktan sonra, Mars yüzeyine indi. Ancak zorluk bundan sonra başlayacak. İlk olarak, güneş panellerinin kontrol edilmesi için tam 5 saatlik bir mesai harcanması gerekti.  Robotik kolların ve diğer ekipmanın kontrolleri neticesinde Insight görevine başlayabilecek. Biliminsanları, tüm kontrollerin tamamlanması ve Insight’nin göreve başlaması için birkaç ay gerektiğini söylüyorlar. Bundan sonra, 2 sene sürmesi beklenen görev başlayabilecek.

insight-mars-yuzeyinden-dunyayi-selamladi

InSight Mars’ta Sismik Araştırmalar Yapacak

Uzay aracı Insight için ilk görev, Mars yüzeyine 5 metrelik delik açmak olacak. Bu deliğin içine, SEIS adlı sismometreyi yerleştirecek. İç Yapı Sismik Deneyi ile Mars’ın yüzeyinin altında ne olup bittiği anlaşılmaya çalışılacak. Mars gezegeni ile ilgili kapsamlı, sismik veriler, şüphesiz Kızıl Gezegen hakkında yeni şeyler öğrenmemizi sağlayacak.

 

  • Biliminsanlarına göre, InSight Mart 2019’da görevine başlayabilecek.
  • Bu tarihten itibaren, dünyaya 2 yıl boyunca veri gönderecek.
  • InSight, iniş yaptığı bölgeden ayrılmayacak.
  • InSight, Nasa tarafından Mars yüzeyine indirilen, 8. araç.
  • InSight, sismik verileri inceleyecek olmasından dolayı daha özel bir yerde.
  • InSight, 6 ayda Mars’a ulaştı. Mars yüzeyine inişi ise, 6 dakika sürdü.
İlgili Makale  Alice Tetch Virüsü Yayılıyor

 

NASA, InSight tarafından çekilen bir fotoğrafı paylaştı ve onun ağzından şu sözlere yer verdi, ” Burada sessiz bir güzellik var. Yeni evimi keşfetmek için sabırsızlanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir