Japonya Radyoaktif Suya Çare Arıyor

japonya-radyoaktif-suya-care-ariyor

Japonya radyoaktif suya çare arıyor, yetkililer zehirli suyu depolayacak yeterli alan olmadığını açıkladılar. Japonya Çevre Bakanı Yoshiaki Harada,  Tokyo Elektrik Gücü Şirketi’nin ( TEPCO) bu suyu okyanusa boşaltacağını söyledi.  Harada, tepki çeken bu açıklaması için, radyoaktif suyu okyanusa boşaltarak seyreltmek en geçerli yöntemdir. Elbette üzerinde konuşulacak ancak bu benim fikrim diyerek, kesin ifadeler kullanmaktan kaçındı.

Japonya Radyoaktif Suya Ekonomik Çözüm Arıyor

Japonya radyoaktif suya ekonomik çözüm arıyor çevreciler ise buna karşı çıkıyor.

Japonya’da 11 Mart 2011’de 9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve ardından oluşan tsunami nedeniyle Fukuşima Nükleer Santrali zarar görmüştü. Çalışkanlıkları ile bilinen Japonlar depremin yaralarını büyük ölçüde sardılar ancak, Japonya radyoaktif su konusunda kesin bir çözüm bulabilmiş değil.

Fukuşima Nükleer Santralinde, 3 reaktör çekirdeğinde erime meydana gelmiş ve bu nükleer sızıntı oluşmasına sebep olmuştu. Bu felakete sebep olan depremin üzerinden tam 8 yıl geçti. Buna rağmen hala Japonya radyoaktif suya çare arıyor Japon yetkililer, tanklarda bir milyon tonu aşkın suyu depolamanın mümkün olmadığını söylüyorlar.  Japonya Çevre Bakanı, Yoshiaki Harada, suyun Pasifik Okyanusu’na boşaltılarak seyrelmesinin en ekonomik ve geçerli yol olduğunu açıkladı. Ancak, halk ve çevreciler buna şiddetle karşı çıkıyorlar.

Japonya Radyoaktif Su İçin Uzman Görüşü Alacak

Japonya radyoaktif su için uzman görüşü alacak, bu sözler Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga’ya ait.

Suga, radyoaktif suyun okyanusa boşaltılmasının yıllardır tartışıldığını, Çevre Bakanı tarafından yapılan açıklamaların ise kendisini bağlayacağını söyleyerek, dengeyi sağladı.

Ayrıca Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, Japonya radyoaktif su için uzman raporuna göre hareket edecek diyor.

Japonya’nın bir milyon tonu aşan radyoaktif suyu depolayacak alanı olmadığını açıklamasının ardından, nasıl bir çözüm bulacağı ise merakla bekleniyor. Japonya radyoaktif suyu  belki Pasifik Okyanusu’na boşaltmayı düşünüyor ama bu konuda sert bir muhalefet olduğu da kesin.

İlgili Makale  En İyi Foto Muhabirlerinin Gözünden Dünya

Kesin olan bir başka konu da; Japonya radyoaktif suya çare arıyor ve bunu çevreye zarar vermeden ayrıca en ekonomik şekilde çözüme kavuşturması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.