Kaliteli Uyku İçin 8 Tavsiye

kaliteli-uyku-icin-8-tavsiye

Kaliteli uyku için 8 tavsiye

Bilimsel araştırmalar uykunun insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşın uykusuzluk sorunu yaşayan pek çok kişi vardır. Uzmanlar, uzun ve sağlıklı bir hayat için akşamları iyi uyumanın önemine vurgu yapıyorlar.

İlgili Makale  Sağlık Açısından Gerekli Tahıllar Hangileridir?

 

Kaliteli uyku için 8 tavsiye, uykusuzluk sorununa çözüm arayanlar için oldukça işlevsel. Kaliteli uyku için tavsiyelere geçmeden, uykunun faydalarına kısaca bir göz atalım.

 

Uykunun Faydaları Nelerdir?

Uykunun faydaları nelerdir, sorusuna verilecek birkaç cevap vardır. Uyku, başta beyin olmak üzere organların dinlenip yenilenmesini sağlıyor. Bu sebeple, düzenli uyumak sağlık açısından çok önemlidir.

 

Uykusuzluğun Zararları

Uykusuzluğun zararları ise sanılandan fazladır ve tüm yaşam konforunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Uykusuzluğun pek çok hastalığa sebep olduğu bilinmektedir.

  • Kanser
  • Kalp Krizi
  • Obezite
  • Depresyon
  • Şeker
  • Alzheimer

Uykusuzluğun tüm bu hastalıklarla doğrudan bağlantısı vardır. Bu sebeple, düzenli uyku, insan sağlığı açsısından oldukça önemlidir.

 

İlgili Bir Başka Makale: Ne Sıklıkta Spor Yapılmalı?

 

Kaliteli Uyku İçin Tavsiyeler

Kaliteli uyku için tavsiyeler merak edilen bir konudur. Çünkü, pek çok kişi, hayatının en az bir döneminde uykusuzluk sorunu yaşar. Bu sebeple, uykusuzluk sorunu yaşayan kişilere faydalı olması amacıyla kaliteli uyku için yapılması gerekenler nelerdir, bu konuda, hekimlerin tavsiyelerini derledik. İşte kaliteli uyku için 8 tavsiye listemiz…

1. Her Gün Aynı Saatte Kalmak

Kaliteli bir uyku için, her gün aynı saatte kalkmak, çok önemlidir. Her gün saatte kalkmak, akşamları da aynı saatte yatmayı beraberinde getirecektir. Sağlıklı bir uyku düzeni için, aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkma alışkanlığı edinmek gereklidir. Uyku saatlerine bir düzen getirmek, daha kaliteli bir uyku için yapılması gerekenlerin başında gelmektedir.

 

2. Karanlık Odada Uyumak

kaliteli-uyku-icin-8-tavsiye

Biyoritm üzerinden çok etkili olan, melatonin hormonu, karanlık ortamda salgılanır. Bu sebeple, kaliteli bir uyku için, kesinlikle karanlık bir odada uyumak gereklidir.

 

3. Elektronik Cihazları Uzak Tutmak

kaliteli-uyku-icin-8-tavsiye

Kaliteli uyku için tavsiyeler arasında mavi ışıktan uzak durmak var. Uyku için gerekli olan melatonin hormonu, mavi ışıktan olumsuz yönde etkileniyor. Bu sebeple, elektronik cihazları, uyunan odadan uzak tutmak önemlidir.

 

4. Serin Ortamda Uyumak

Kaliteli bir uyku için serin ortamda uyumak uygundur. Kaliteli uyumak için, ideal oda sıcaklığının 18 derece olması gereklidir. Uyku kalitesini arttırmak için yapılması gerekenler listesine, kesinlikle serin odada uyumak eklenmelidir.

 

5. Yatağı Uyumak İçin Kullanmak

İnsanlar, yataklarının üzerinde oturup, film izleyebiliyor, kitap okuyabiliyor.  İnsan beyninin yatağı uykuyla ilişkilendirmesi için, yatağı uyku için kullanmak son derece önemlidir. Pek çok kişi, yaptığı bu yanlıştan döndüğünde, uykusuzluk sorununun ortadan kalktığını görmektedir.

 

Kafein Kaliteli Uykunun Düşmanıdır

 

6. Kahve ve Çayı Azaltmak

kaliteli-uyku-icin-8-tavsiye

Biz Türkler, çayı çok severiz. Ayrıca, kahve sevenlerimizin sayısı da hiç az değildir. Bu içeceklerin, ihtiva ettikleri kafein ve tein gibi maddeler, uykusuzluğa yol açmaktadır. Bundan dolayı, kahve ve çayı azaltmak, kaliteli bir uyku için ilk adım olabilmektedir. Araştırmalar, kafeinin vücutta yaklaşık 12 saat kaldığını göstermektedir. Bu sebeple, daha kaliteli bir uyku için kahvenin uyku saatinden 12 saat evvel içilmesi gereklidir.

 

7. Alkole Ara Vermek

Birçok kişi, alkol almanın uyku üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünür. Ancak gerçek öyle değildir. Sıklıkla ve fazla miktarda alınan alkol, uykusuzluk sebebidir. Bundan dolayı, alkole ara vermek, daha kaliteli bir uyku için, yapılması gerekenlerden biridir.

 

8.Yatağa Boş Mideyle Gitmek

İnsanlar, akşam yemeğini mümkün olduğunca erken saatte yemelidir. Bununla birlikte, akşam yemeğinden sonra, hiçbir şey yememek ve yatağa boş mideyle gitmek, uyku kalitesini arttıran bir etkendir.

 

Kaliteli uyku için 8 tavsiye bu şekilde, bunların yanı sıra, insanlar, sinirli olduklarında uyuyamazlar.  Kişi, sinirleri yatışıncaya kadar yatağı dışında bir yerde oturup beklemeli ve nispeten sakinleştiğinde, yatağına gitmelidir.

2004 yapımı Makinist adlı filmde Christian Bale uykusuzluk sorunu yaşayan bir adamı, son derece başarılı bir şekilde canlandırmıştır. Umarım, uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler, kaliteli uyku tavsiyeleri ile bu sorunu aşarlar ve filmdeki adamın yaşadığı trajedileri yaşamazlar.

1 Yorum

  1. Saba Rahman Yanıtla

    Yes sleep is must for our physical and mental health. Minimum 7 hours. Alhamdulillah I don’t have any issue related to my sleep but your article is very useful, no doubt. I have a habit of reading book and go to sleep soundly. Thanks.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.