Kıraç Orhan Pamuk’u Diline Doladı

kirac-orhan-pamuku-diline-doladi

Kıraç Orhan Pamuk’u diline doladı, Pamuk’a değer verenler de şarkıcıdan nasibini aldılar.  Şarkıcı Kıraç, Orhan Pamuk için,” Türkçe’yi yanlış kullanıyor, yazdıkları kitaplar da zırva” dedi.

Orhan Pamuk kitaplarını okumaya tahammül etmediğini söyleyen Kıraç, bir iki bakınca zırva olduklarını anladığını söyledi. Kıraç, Orhan Pamuk’u sevenler için ise, “ Kendi ülkesine tepeden bakan, hiçbir şey bilmeyen, neo liberal, ukala bir kesim” ifadelerini kullandı.

Kıraç: Orhan Pamuk’un Yazdıkları Zırva

Kıraç: Orhan Pamuk’un yazdıkları zırva, diyor ve ekliyor, “okumaya tahammül edemiyorum.”

Posta Gazetesi’nden Oya Çınar’a konuşan Kıraç,  Nobel Ödüllü yazarın Türkçe kullanımını da eleştirdi.

Kıraç’ın eleştirileri büyük şaşkınlık yarattı..!

Bilindiği gibi, birkaç yıl öncesine kadar, Orhan Pamuk okumak ya da okuduğunu iddia etmek, kişiye prestij kazandıran bir durumdu. Bu sebeple pek çok kişi asla bitiremediği Orhan Pamuk kitapları için, övgü dolu ifadeler kullanılırdı. Bir süre sonra, bazı kişiler, utana sıkıla, ‘ Ben bir şey anlamadım’ ya da ‘ Kitap bir türlü ilerlemiyor” türünden eleştirilere başlayabildiler. Durum tam da böyle, Orhan Pamuk kitapları, başlangıcı hariç, asla ilerlemiyor, düğümleniyor, boğuluyor. Bu sebeple satın alınan Pamuk kitapları genellikle bitirilmeden bir kenara bırakılıyor.

Bu noktada iyi romanın zor okunacağı gibi bir formül karşımıza çıkarılıyor. Peki bu durumda, Dostoyevski’nin ya da başka büyük yazarların kolay okunabilmesi, onların yazarlıklarından şüphe etmemizi mi gerektirmeli?

Neyse Kıraç’ın sözleriyle devam edelim…

 Kıraç Orhan Pamuk’tan bahsettiği esnada, Elif Şafak kitaplarını kayda değer bulmadığını belirtiyor ve Orhan Pamuk tartışmasına geri dönüyor.

Orhan Pamuk kitaplarına baktığını söyleyen Kıraç, yazdıkları zırva, Türkçe’yi bilmiyor, anlatımı bozuk, ifade biçimi yanlış, dedi.

İlgili Makale  Yanlışlık Eseri Yaşadığı Zenginlik Kısa Sürdü

Kıraç’ın Orhan Pamuk eleştirileri devam ediyor,” Jargonu bilmiyor, söz gelimi Tarlabaşı’nı anlatıyor, jargonu biliyor gibi yapıyor ama bilmiyor.” diyor.

Kıraç bu ifadelerin ardından, Elif Şafak ve Orhan Pamuk’u, Yaşar Kemal, Orhan Kemal gibi edebiyatçılarımızla kıyaslıyor. Pamuk ve Şafak’ı beğenen kişilerden rahatsız olduğunu ifade ediyor.

 Son olarak, Kıraç, Orhan Pamuk’un romanlarını İngilizce olarak yazması için, “ salakça, imkansız” ifadelerini kullandı.

Kıraç Orhan Pamuk’u diline doladı, bence, Orhan Pamuk Kıraç’a yazılarıyla cevap verecektir! Kıraç uğraşıp duracak, ‘ Acaba bana ne dedi’ Orhan Pamuk zaten hep öyle yapıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.