Koronavirüs Nasıl Başladı

Koronavirüs Nasıl Başladı

2 Mayıs 2020 1 Yazar: admin

Koronavirüs nasıl başladı ? Koronavirüs 2019’un son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Önceleri Wuhan kentindeki balık pazarı virüsün kaynağı olarak görülüyorken, son zamanlarda balık pazarına yakın bir laboratuvar da mercek altına alındı. Bununla beraber balık pazarının koronavirüsün gelişip yayılması için elverişli bir ortam olduğunun düşünenlerin sayısı hayli fazladır. Çünkü yarasa ve karınca yiyen bu pazarda yan yana bulunabiliyor. İşte bilim insanları bu ortamın hayvandan insana geçen yeni tip koronavirüs için en ideal ortam olduğunu söylüyorlar.

Dünyanın geneli Çin’deki vakaları ve ölümleri uzaktan seyrediyor ve biteceği günü bekliyordu. Ancak 2020 yılı bir çok felaketle beraber koronavirüs pandemisine de sahne oldu. İtalya, İspanya gibi ülkelerde çok sayıda ölüm yaşanması ardından İngiltere ve Amerika’da dehşet veren ölümler tüm dünyada hayatı durdurdu.

İlgili Makale  2020 Dünyada Felaketler Yılı Oldu

2020 yılında tüm dünya koronavirüs ile yatıp koronavirüs ile kalkıyor. Dünya genelinde 3,5 milyona yakın kişi enfekte olurken yaklaşık 250 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyada sağlık sistemlerini çökerten bu süreç nasıl başladı? Malum, hafıza-i beşer nisyan ile malüldür, bu nedenle süreci kısaca özetlemekte fayda görüyorum.

Koronavirüs Nedir ?

Yeni tip koronavirüs yada Covid-19 sars ve mers gibi virüslerle akrabadır. Başka bir çok virüse göre daha az ölümcül olan Covid-19 çok daha hızlı yayılması sebebiyle sağlık sistemlerini kilitliyor. Bu sebeple bir çok büyük ülkede bile solunum sıkıntısı çeken hastalar solunum cihazı olmaması sebebiyle hayatlarını kaybettiler. Yeni tip koronavirüs basit mevsimsel bir grip olmamakla beraber öldürme oranı düşüktür.

Zatürreye sebep olan koronavirüs başka hastalıklarda kullanılan / kullanılmayan ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Bu noktada tansiyon, kalp, kronik akciğer hastalığı, şeker gibi rahatsızlığı olan kişiler daha fazla risk altında. Yaşlı nüfusta kronik rahatsızlık oranı yüksek olduğundan özellikle yaşlıların evde kalmaları ve kendilerini korumaları isteniyor. Bu gençlerin virüsten etkilenmediği anlamına gelmiyor. Gençler, sıkça tekrarlanan sosyal mesafe kuralına uymadıklarında hastalık belirtisi göstermeseler de virüs taşıyıcısı olabiliyor ve virüsü yayabiliyorlar. Belkide en sevdiği kişiler  olan anneleri,babaları ve dedelerine…

Koronavirüs Ne Zaman Bitecek ?

Koronavirüs ne zaman bitecek.

Koronavirüs nedir ve nasıl başladı.

Koronavirüs nedir, koronavirüs nasıl başladı gibi soruları evde kalmaktan sıkılan insanlar koronavirüs ne zaman bitecek sorusu le tamamlıyorlar.
Bilim insanları öncelikle yaz aylarında koronavirüsün yok olacağını düşünüyorlardı. Kuzey yarımküre kadar etkili olmasa bile yaz mevsimin yaşayan güney yarımkürede de koronavirüs vakaları ve buna bağlı ölümler görülebiliyor. Bu sebeple yazın virüsün yok olacağı ihtimali zayıf
bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Bununla beraber bir çok ülkede vaka sayısı pik noktasına ulaştı. Artık inişe geçmeye başladı.
Bilim insanları bu seneyi gözden çıkarma konusunda insanları hazırlamaya çalışıyor. Ancak ne hükümetler nede vatandaşlar bu konuda istekli değil.
Genel tabloya bakıldığında bilim insanları ikinci bir dalga olmazsa Haziran sonunda yavaş yavaş normalleşmeye başlayacağımızı söylüyorlar.
Ancak bu eski normalimiz olmayacak. Sosyal mesafe hayatlarımızın bir parçası haline gelecek. Kötü senaryo sonbaharda yada daha önce ikinci bir dalga yaşanırsa karantina günlerimiz uzayacak.