Navtex Nedir? Navtex İlanı Ne Anlama Gelir?

Navtex Nedir? Navtex İlanı Ne Anlama Gelir?

6 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Navtex nedir? ve Navtex İlanı Ne Anlama Gelir? Bu soru, Doğu Akdeniz’de yaşanan sıcak gelişmeler sonucunda sıklıkla gündeme gelmektedir. Navtex, denizcilere meteoroloji varsayımları, seyir bilgileri, aciliyet, güvenlik ve denizdeki çalışma alanları hakkında bilgi sağlayan bir iletişim cihazı sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapılacak eğitim ve tatbikatların bilgilerini önceden duyurarak bu alanlara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunur. Navtex cihazı, orta frekanslı gemilere otomatik olarak yazılı uyarı ve tehlike raporları ile hava raporu iddiaları ve uyarıları sağlayan bir iletişim cihazıdır. Cihaz, verileri kıyıdan 740 km (yaklaşık 400 deniz mili) mesafedeki yayın yapan sahil istasyonundan otomatik olarak tek taraflı olarak alır. Navtex yayınları ücretsiz olarak yayınlanır. Navtex hava raporu yayınları, kolaylaştırılmış bir kısa formatta yayınlanır. Navtex, Uluslararası Denizcilik Örgütü‘nün (IMO) bir modülüdür. Aynı zamanda GMDSS’nin (Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Sistemi) değerli bir parçasıdır.

 

Navtex İlan Etmek Ne Anlama Gelir?

Navtex ilanı, Navtex cihazı aracılığıyla yapılan bildirimlerle ilgilidir. Navtex ilan etmek ne anlama gelir? sorusunun en kesin cevabı bu şekilde verilebilir. Ayrıca NAVTEX (Navigasyonel Teleks), ülkeler arasında orta frekanstaki gemilere olası tehlike, güvenlik ve hava durumu hakkında otomatik olarak yazılı raporlar ve uyarılar sağlayan bir iletişim sistemidir. Navtex, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Sisteminin (GMDSS) bir bölümüdür. Mesajları yazılı olarak göndermek ve ardından mesaj üzerinde çalışmak mümkündür; Bu, özellikle İngilizcesi uygun olmayanlar için değerlidir. Diğer bir avantaj, gerekli bilgilerin operatör tarafından seçilebilmesi ve istenmeyen bilgilerin bastırılmamasıdır.

 

Ayrıca tüm gemiler tarafından alınması gereken bilgiler sürekli olarak belgelendirilecektir. Örneğin, seyir ve meteoroloji uyarıları ve arama kurtarma bilgileri ve uyarıları reddedilemez. Ancak, tehlike bilgisi göndermek için NAVTEX gerekli değildir. NAVTEX mesajları belirli periyotlarda 518 kHz frekansında İngilizce olarak yayınlanır, ancak birçok bölgede yukarıda belirtilen bilgiler (bölgesel gemicilik ve balıkçılar için) yerel dilde de gönderilir. IMO’nun ana hedefi, okyanusu geçen ticari deniz taşımacılığının güvenliği iken, NAVTEX küçük gemiler ve özel yatlar için büyük değer kazanmıştır.

İlgili Makale  Kirill Tereshin 'Temel Reis' Olarak Anılıyor

 

 

Navtex Açılımı Nedir?

Son günlerde yaşanan gelişmeler sonucunda pek çok birey Navtex açılımı nedir sorusunu gündeme getirmektedir. Navigational Telex teriminden türemiştir ve Navtex olarak kullanılır.

Devletlerarası orta frekansa sahip gemilere güvenlik ve hava durumlarını ve ikazlarını otomatik olarak yapan ve bunu yazılı halde duyuran haberleşme sistemidir.

Akdeniz’de Navtex İlan Eden Ülkeler

Oldukça yoğun bir gündeme sahip olan Doğu Akdeniz’de en çok merak edilen husus, ‘’Akdeniz’de Navtex ilan eden ülkeler hangileridir’’ sorusudur. Türk Karasularında yani Akdeniz’in doğusunda Navtex ilan eden tek ülke şuan için Türkiye’dir.