Ne Sıklıkta Spor Yapılmalı?

ne-siklikta-spor-yapilmali

Ne sıklıkta spor yapılmalı, sorusu spor yapmaya karar veren kişinin hekimle beraber cevaplaması gereken bir sorudur. Modern insan için hareketsizlik en önemli sorunlardan biri. İnsanlar, trafikte mücadele ettikten, işte çalışıp efor harcadıktan sonra spor salonlarında çalışarak hareketsizlikten kurtulup, sağlıklı yaşama ulaşmak istemektedirler. İnsanların gün boyu harcadığı bir efor zaten mevcutken insanların birçoğu yeterli görmez, ve özellikle spor salonlarına üye olarak spor yapma yolunu tercih ederler. Bilimde sürekli bilgiler güncellenmektedir, ne sıklıkta spor yapılmalı sorusu gün geçtikçe daha fazla dillendirilir olmaktadır. Herhangi ağır bir işte çalışmayan ofiste çalışan insanlar ise hareketsiz oldukları konusunda doğru teşhis koyar fakat spor salonuna üye olup, birkaç kez gittikten sonra devam etmek istemezler. Bu gruptaki kişiler spor yaptıkça açılmayı, fit olmayı beklerken günden güne yorgunlukları artmaya başlar ve ne sıklıkta  spor yapılmalı sorusu anlamlı hale gelir. Bu noktada ne sıklıkta spor yapmalı sorusu kadar, hangi sporun hangi sıklıkta yapıldığı da önemlidir. Örneğin tüm gün ofiste oturarak çalışan bir kişinin akşamları spor salonunda ağırlık çalışarak istediği vücuda kavuşma arzusu kısa süre sonra sekteye uğrayacaktır.

Ne Sıklıkta Spor Yapılmalı?

Ne sıklıkta spor yapılacağı vücudun başka parametlerine göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak yine de bazı temel kriterler vardır…

ne-siklikta-spor-yapilmaliHaftada Üç Dört Kez Spor Yapmak Yeterli mi?

Ağır tempoda yapılan spor, eğer vücuda dinlenmesi için yeterli süre verilmediği durumlarda vücuda faydadan çok zarar verdiği hekimler tarafından söylenmektedir. Bu dinlenme süresi ortalama biri için (profesyonel sporcu olmayan) haftada 3-4 defa spor yapmanın insana her gün spor yapmaya kıyasla daha faydalı olduğu ısrarla söylenmektedir.

Üstelik bu spor haftada 3-4 gün olması dışında 30 dakika olması da yeterli. Zira her gün kan ter içinde kalıncaya kadar insanların kendilerini zorlaması ne kilo vermeye ne de genel sağlık açısından faydadan çok zarar veriyor. Zaten birçok insan spor salonlarında kendilerini zorladıkça kilo vermek bir yana sanki kilo aldıklarını fark ederler. Bu aslında vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Metabolizma aşırı spor ve egzersizle yoğun stres altına girer ve yağ depolamaya başlar. Ağır spor yaptıkları halde zayıflayamayan kişiler bu noktayı mutlaka gözden kaçırıyorlar.

İlgili Makale  Finlandiya’da Kadın Hükümeti Kuruldu

Her Gün Spor Yapmak Faydalı mı?

Bu noktada, her insanın hormonal dengesi, vücut yapısı ve yaşı farklı olduğundan spor yapma sıklığı da kişiye özel olarak belirlenmelidir. Bununla beraber yine kişiye özel kas dinlenme süresi denen metabolik bir süreç vardır. Egzersiz sırasında hücrede atıklar birikir. Bu atıkların vücuttan atılması ve bedenin yeniden spora hazır hale gelmesi için bir süre gereklidir. İşte bu süreyi bilip ona uygun davranmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.