OECD Sağlık Raporunda Türkiye

OECD sağlık raporunda Türkiye sonuncu oldu, üye ülkeler arasında sağlığa en az payı ayıran Türkiye son sırada yer alıyor.

Kısa adı OECD olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, 2019 yılı içerisinde üye ülkelerin milli gelirden sağlığa ayırdığı payı içeren raporunu açıkladı.

OECD Sağlık Raporunda Türkiye Son Sırada

OECD raporuna göre, sağlığa milli gelirden en fazla pay ayıran ülke ABD olurken Türkiye ise son sırada yer aldı.

Türkiye’nin, son yıllarda sağlık alanında büyük atılım yaptığını düşünen çok sayıda insan var. Bununla birlikte, Gayri Safi Yurt İçi Milli Hasıla’dan ayrılan pay baz alındığında, Türkiye’nin pek de iyi bir durumda olmadığı görülüyor.

Türkiye Gayri Safi Milli Hasılası’nın yalnızca, yüzde 4,2’sini sağlığa ayırıyor. Sağlık harcamalarında OECD ortalamasının yüzde 8,8 olduğunu hatırlatalım. Bu iki rakam yan yana getirildiğinde durumumuzun iddia edildiği gibi çok iyi olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

oecd-saglik-raporunda-turkiye
ABD ilk sırada yer alırken Türkiye ise son sırada yer alıyor.

ABD OECD ülkeleri arasında zirvede, sağlığa %16,9 oranında kaynak ayırıyor. ABD’yi, yüzde 12,2 ile İsviçre ve yüzde 11,2 ile Fransa izliyor. Türkiye’nin sağlığa ayırdığı kaynak ise yüzde 4,2’de kalıyor.

 

65 Yaş Üstü Hastalara Düşen Yatak Sayısı

65 yaş üstü hastalara düşen yatak sayısında Türkiye, ne yazık ki yine sonlarda yer alıyor.

OECD ülkeleri arasında, uzun dönemli tedavilerde yaşlılara tahsis edilen yatak sayısında, Lüksemburg başı çekiyor. Hasta başına 82 yatak düşen Lüksemburg’u 76 yatak ile Hollanda takip ediyor.

OECD ülkelerinde yaşlı hastalara, uzun dönemli tedavilerde 47,2 yatak düşüyor. Türkiye’de ise 65 yaş üştü 1000 kişiye sadece 8,7 yatak düşüyor.  Komşumuz Yunanistan’da ise 1000 yaşlı hastaya 4,5 yatak düşüyor.

İlgili Makale  Küba'da Akıllı Telefon Devrimi Yaşanıyor

OECD Ülkeleri Kişi Başına Düşen Doktor Sayısı

OECD ülkeleri kişi başına düşen doktor sayısı, raporunda da yüzümüz gülmüyor. Bizler zaten hastaneye gittiğimizde ya da randevu alamadığımızda doktor sayısının yetersiz olduğunu fark ediyoruz. Bu rapor ise, gördüğümüz hakikati rakamsal verilerle ortaya koyuyor.

  • Türkiye’de 1000 kişi başına 1,9 doktor düşüyor
  • Türkiye’de 1000 kişi başına 2,1 hemşire düşüyor

Türkiye bu alanda OECD ülkeleri arasında son sırada yer alıyor.

Komşumuz Yunanistan, doktor sayısı bakımından oldukça iyi durumda. 1000 Yunan vatandaşına, 6,1 doktor düşüyor.

İskandinav ülkesi Norveç’te ise, 1000 kişi başına 17,7 hemşire düşüyor.

Ülkemizde hastane binaları büyük ve görkemli ama hekim sayısı yetersiz bu nedenle, OECD sağlık raporunda Türkiye sonuncu oldu. 36 ülke arasında son sırada yer almak, gördüğümüz olumsuzlukların dünya ölçeğinde neye karşılık geldiğini anlamamız bakımından bir değer ifade ediyor.

Türkiye’de Yaşam Süresi Artışı

Türkiye’de yaşam süresi artışı OECD ülkelerinin altında, ülkemiz bu alanda son sırada yer alıyor. 65 yaş üstü kişilerin yaşam sürelerindeki artışta yavaşlama raporda ele alınan kriterlerden biri ve Türkiye bu alanda da sın sırada yer alıyor.

Türkiye Demas Konusunda İyi Durumda

Türkiye demas konusunda iyi durumda, 2050 yılına kadar ülkemizde 1000 kişiden 22’sinin demas olması bekleniyor. Yaşlılığa bağlı bir rahatsızlık olan demas’ın en fazla Japonya’da görülmesi bekleniyor.

2050 yılına kadar Japonya’da her 1000 kişiden 43’ü

İtalya’da her 1000 kişiden 42’sinin demas rahatsızlığından mağduriyet yaşaması bekleniyor.

Türkiye’de ise aynı tarihe kadar her 1000 kişiden 22’sinin demas hastalığına yakalanması bekleniyor.

Bu iyi mi kötü mü bilemedim. Nüfusumuz demas olmuyor diye sevinelim mi? Yoksa yeterince yaşlanmadan- demas olmaya fırsat bulamadan- öldüğümüz için üzülelim mi? Karar sizin.

Türkiye’de Kolestrol İlacı Kullanımı

Türkiye’de kolestrol ilacı kulanımı oldukça düşük, emimin bu durum Canan Karatay’ı mutlu edecektir. Türkiye, kolestrol ve tansiyon ilacı kullanımında 36 OECD ülkesi arasında son sırada yer alıyor. Bunlara ek olarak,

  • Türkiye’de her 1000 kişiden 73’ü şeker ilacı kullanıyor
  • Türkiye’de her 1000 kişiden 44’ü sakinleştirici ilaç kullanıyor
  • İzlanda’da her 1000 kişiden 141’i sakinleştirici kullanıyor
  • Finladiya’da her 1000 kişiden 92’si şeker ilacı kullanıyor

 

Türkiye OECD ülkeleri arasında sakinleştirici ilaç kullanımında son sıralarda yer alıyor. Trafikteki, siyasetteki, tartışma programlarındaki, vs kavgaları düşününce, sakinleştiriciye biraz daha mı yoğunlaşsak diyorum.

İlgili Makale  Eğitimli İnsanlar Daha Uzun Yaşıyor
Türkiye’de Sigara İçme Oranı

Türkiye’de sigara içme oranı OECD ülkelerinin birçoğundan fazla.

  • Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfusun %26,5’i sigara içiyor
  • Yunanistan’da nüfusun %27,3’ü sigara içiyor.

Yunanistan bizden fazla sigara içiyor, öyle mi! Hayır arkadaş, “Türk gibi sigara içiyor” sözü boşa söylenmiş olamaz, bu veriden şüphelendim! Adamlar baklavamızı, böreğimiz arakladılar yetmedi, namımızı da alıyorlar. 

  • Türkiye’de yıllık kişi başına 1,4 litre alkol düşüyor. Bu bakımdan OECD ülkeleri arasında son sırada yer alıyoruz. Ancak bu kez en azından olumlu bir durumdan söz edebiliriz.

 

Kaçak içkilerin OECD raporuna dahil edilmediğini hatırlatayım ama bu tadınızı kaçırmasın. Zaten bizler, içki neyin içmeyiz!

OECD sağlık raporunda Türkiye genel olarak sınıfta kaldı, peki buna şaşıran oldu mu? Zaten OECD ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alacak duruma gelirsek, bunu ilk olarak bizler, fark ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir