Okyanuslardaki Isınma Tahminlerin Çok Ötesinde

okyanuslardaki-isinma-tahminlerin-cok-otesinde

Okyanuslardaki ısınma tahminlerin çok ötesinde. Yapılan son araştırmalar, son 25 yılda okyanusların, beklentilerin çok üzerinde ısınma hızına sahip olduğunu gösteriyor. Bu ısınma hızının, önceki tahminlerin, tam %60 üzerinde olduğunu söyleyen biliminsanları, tehlikeye dikkat çekiyorlar.

Okyanuslardaki Isınma Tahminlerin Çok Ötesinde

Nature Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, dünyanın küresel ısınmanın etkilerinden korunması düşünülenden çok daha zor. İlk olarak,  fosil yakıtların okyanusların ısınmasına olan etkisinin tahminlerin üzerinde olduğu anlaşıldı. İkinci olarak, okyanus ve denizlerin tahmin edilenden %60 fazla ısındığını ortaya koyuyor. Buna göre, biliminsanları, küresel ısınmanın, düşünülenden daha acil bir sorun olduğunu, belirtiyorlar.

Kısa adı, BMHİP, olan, Birleşmiş Milletler Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli, sera gazlarının yaydığı ısının, %90’ının okyanus ve denizler tarafından emildiğini ortaya koymuştu.  Ancak, yapılan araştırmalar, her sene küresel bazda, elektrik üretimi için gerekli ısının 150 katının okyanuslar tarafından emildiğini tespit etti. Bu önceki tahminlerin tam, %60 üzerinde.

Okyanuslardaki Isınma Neyi Gösteriyor?

Biliminsanları, dünyanın ısınma hızını kontrol altında tutmanın tahmin edilenden çok daha zor olabileceğini ifade ediyorlar. Son araştırmalar, üretilen aşırı ısı miktarı ile, ne kadarının okyanuslara gittiği konusunda aydınlatıcı oldu. Karbondioksit salınımı, dünya için oldukça ciddi bir sorun. Daha sıcak okyanuslar, daha az oksijen demek. Bu ise, ekosistemin zarar görmesi ve aynı zamanda okyanusların yükselmesi anlamına geliyor.

Okyanuslardaki Isınma Küresel Isınmanın bir sonucu

Dünya sanayileşme öncesi döneme göre, 2 derece daha fazla ısınıyor. Isınmanın sanayileşme öncesi dönemle eşitlenebilmesi için, karbon emisyonunun %25 oranında azaltılması gerekiyor. Bu %25 rakamı, eski tahminlerin çok üzerinde.

Son araştırmalar ile beraber, Paris İklim Değişikliği Anlaşması ile ortaya konan hedefler konusunda şüpheler doğdu.

okyanuslardaki-isinma-tahminlerin-cok-otesinde

Nisan 2016’da New York’ta imzalanan Paris İklim Değişikliği Anlaşması üzerinde tam bir mutabakat sağlanamadı. Okyanuslardaki ısınmanın tahminlerin çok üzerinde olduğu da tespit edilmişken, dünyamızın geleceği için siyasetçilerin konu üzerinde anlaşma sağlaması önem taşıyor. Bunun yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının da siyasetçiler üzerinde baskı oluşturması dünya açısından yaşamsal öneme sahip.

İlgili Makale  Tesla Motor İle Klasik Araba Modifikasyonu

okyanuslardaki-isinma-tahminlerin-cok-otesinde

Küresel Isınmanın Olumsuz Etkileri Nelerdir?

  • Küresel ısınma ile okyanuslardaki ısınma artar. Buna bağlı olarak okyanus seviyesi artış gösterir. 2010-2016 yılları arasında, okyanus seviyesindeki yükselme yaklaşık 30 mm olarak kayıtlara geçti. Bu 2004-2010 arası dönemin tam iki katı idi.
  • Buzullarda erime meydana gelmesi ile nehirlerin seviyesi yükselmeye başlıyor. (Taşkın ve sel vakaları daha sık görülmeye başlandı)
  • Ortalama 3 derecelik ısınma nedeniyle, su altı ekosistemi olumsuz yönde etkileniyor.
  • Karbon döngüsü için hayati önem arz eden, mercan resifleri azalıyor.
  • Okyanuslardaki ısınma, tropikal fırtınaların sayısını ve şiddetini arttırıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.