Pardon Filmi Amerika’da Gerçek Oldu

pardon-filmi-amerikada-gercek-oldu

Pardon Filmi Amerika’da Gerçek Oldu

ABD vatandaşı Richard Phillips işlemediği bir suç yüzünden 45 yıl hapis yattıktan sonra aklanmayı başardı. Phillips, 1971 yılında işlemediği bir cinayet yüzünden mahkum oldu. 45 yıl hapis yatan Phillips, bu yıllar boyunca masum olduğunu savundu. 2018 yılına gelindiğinde, Michigan Üniversitesi Masumiyet Kliniği  davasını üstlendi ve Phillips’in masumiyeti kanıtlandı.  Bu olayda adalet tam 45 yıl sonra yerini bulmuş oluyordu.

Pardon Filmi Amerika’da Gerçek Oldu

Richard Phillips, 1971 yılında henüz 27 yaşındayken, işlemediği bir cinayet ve silahlı soygun suçundan mahkum edildi. Oto tamircisi olan Phillips, suçsuz olduğunu kimseye inandıramadı.  Şartlı tahliye olmaksızın müebbet habis cezasına çarptırılan Phillips, hapiste kaldığı uzun yıllar boyu, yaptığı resimleri satarak, para kazandı. Bu yıllar boyunca, masum olduğunu sürekli tekrarlayan, Richard Phillips’in sesini sonunda, Michigan Üniversitesi Masumiyet Kliniği   duydu ve onun davasını üstlendi. Masumiyet Kliniği’nin girimleri sonuç verdi ve Phillips, 2018 yılında suçsuz bulunarak, tahliye edildi.

Richard Phillips 45 Yıl Sonra Aklandı

73 yaşında yeniden özgürlüğüne kavuşan Richard Phillips’e  ABD yargısı, pardon diyerek, hapiste kaldığı uzun yıllar için, 1,5 milyon dolar tazminat ödenecek.

Michigan Eyalet yasalarına göre, suçsuz yere hapis yatan bir kişiye,  her bir yıl için, 50 bin dolar tazminat ödeniyor. Phillips’in 1,5 milyon dolar tazminat almasının nedeni ise, silahlı soygun suçundan henüz aklanamamış olması.  Avukatları, Phillips’in silahlı soygun suçunu da işlemediğini savunuyorlar.

Bu olay, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin’in başrolleri paylaştığı, 2005 yapımı Pardon filmini hatırlattı.  Bu filmde de 3 arkadaş masum oldukları halde, uzun yıllar hapishanede kalmışlardı. Sonunda masum oldukları anlaşılınca, ‘pardon’ denilerek avutulan üç arkadaşın hikayesi, ABD’de bir bakıma gerçek oldu.

Yalnız bu olayın pardon filmi ile arasında bazı farklar var; İlk olarak burada pardon denilen kişiler yok, Richard Phillips yalnız. İkinci olarak, 70 yaşından sonra yeniden özgür bir insan olan Phillips, hapiste kaldığı uzun yıllar için, 1,5 milyon dolar tazminat alıyor. Tabii, o uzun yılları geri getirmez ama en azından bir pardon kadar güdük kalmadığı da kesin.

İlgili Makale  OECD Sağlık Raporunda Türkiye

Hapiste kaldığı 45 yıl boyunca sürekli olarak suçsuz olduğunu tekrarlayan Richard Phillips, “İşlemediğim bir suçu kabul etmektense hapiste ölmeyi yeğlerim” demişti. Eski oto tamircisi olan Phillips, geç de olsa, masumiyetini kanıtlamış oldu… Biraz geç oldu ama olsun denilebilir mi? Telafisi olmayan tek şey olan zaman, 1,5 milyon dolara satın alınabilir mi? Bir değeri var mı?

Eğer bilse, “Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler…” şarkısını söylemez miydi? Belki aynı duyguya sahip kendi lisanında bir başka söyleyerek, geçip giden yıllarının yasını tutacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.