Person Of İnterest Çin’de Gerçek Oluyor

person-of-interest-cinde-gercek-oluyor

Person Of Interest Çin’de gerçek oluyor, geliştirilen Süper Kamera, kişiyi binlerce kişi arasından tespit edebiliyor.

Çin Uluslararası Endüstri Fuarı’nda tanıtılan Süper Kamera, kalabalık içerisindeki kişileri ayırt edebiliyor. Bu teknoloji, henüz gelişme aşamasında ama akıllara hemen popüler dizi Person Of Interest geliyor. Bu dizide, geliştirilen bir yazılım, istenen kişiyi, sokak kameraları ve kapalı devre kameralar dahil olmak üzere adım adım takip edebiliyordu. Çin Uluslararası Endüstri Fuarı’nda tanıtılan Süper Kamera, Person Of Interest Çin’de gerçek oluyor yorumlarını beraberinde getirdi.

Person Of Interest ve Süper Kamera

Person Of Intereset ve Süper Kamera, birlikte ele alındığında bir korku senaryosu ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda George Orwell tarafından yazılan 1984 adlı korku ütopyasını akla getiriyor. Bunları düşünen pek çok kişinin gizlilik kaygısı yaşaması bu nedenle gayet anlaşılabilir. Zira, bu gelişmiş kamera bir kişiyi binlerce kişi arasında fark edebiliyor.

Çin Süper Kamera için farklı disiplinleri bir araya getirerek en iyi sonuca ulaştı. Optik ve fizik disiplinleri birlikte çalışarak 500 megapiksel çözünürlüğe sahip olan süper kamerayı geliştirmeyi başardılar. Kameranın başarabildiklerini anlamak için, dolu bir stadyumdaki tüm insanların yüzlerinin fotoğraflarını çekebildiğini söylemek sanırım yeterli olacaktır. Üstelik fotoğraflar, yüksek çözünürlükte elde ediliyor.

Süper Kamera, askeri güvenlik ve kamu güvenliği alanlarında kullanılabilme özelliklerine sahip ama bu iyi bir şey mi emin değilim!

Uzak mesafelerden çok net görüntü elde edebilen Süper Kamera, 120 milyon piksel çözünürlüğe sahip ve insan gözünden 5 kat daha fazla detay yakalayabileceği iddia ediliyor.

Süper Kamera tek başına etkili olsa da asıl amaç, yapay zeka teknolojisi ile kalabalıklar içinde, suçluların tespit edilebilmesini sağlamak. Yüksek görüntü kalitesine sahip kamera yapay zekayla buluştuğunda, Person Of Interest Çin’de gerçek oluyor,  ifadesi tam manasıyla gerçekleşmiş olacak. Ancak bunun için biraz daha vaktimiz var.

İlgili Makale  Alibaba Kurucusu Jack Ma Emekli Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.