Seattle’da Özerk Bölge İlan Edildi

Seattle’da Özerk Bölge İlan Edildi

12 Haziran 2020 2 Yazar: admin

Seattle’da Özerk Bölge İlan Edildi

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan protestolar devam ediyor. Gösterilerin en şiddetli yaşandığı kentlerden biri olan Seattle’de anarşiştler, özerklik ilan etti.

George Floyd protestoları, bir isyana dönüştü. İki haftayı geride bırakan eylemlerde, Capitol Hill Autonomous Zone adlı anarşist bir grup, Seattle kentinde özerlik ilan etti. Başkan Trump, her ikisi de Demokrat Partili olan, Washington valisine ve Seattle Belediye başkanına, ” Şehrinizi geri alın, yoksa ben alırım. Bu bir oyun değil. Bu çirkin anarşistler acilen durdurulmalı. Hızlı hareket edin” şeklinde seslendi.

İlgili Makale  George Floyd Protestoları Sonuç Verdi

 

Seattle Anarşistlerin Kontrolüne Geçti

seattleda-ozerk-bolge-ilan-edildi

Bölgeye, “Capitol Hill Özerk Bölgesine Hoşgeldiniz” ve “Şu anda ABD’yi terk ediyorsunuz” pankartları asılmış durumda.

Floyd protestolarının yoğun olarak yaşandığı Seattle kentinde, anarşitler Capitol Hill Mahallesinde polisle ve orduyla çatıştılar. Polis ve Ulusal Muhafızların geri çekilmesinin sonrasında, Belediye binasını da ele getiren göstericiler, 8 Haziran itibariyle Capitol Hill Özerk Bölgesi‘ni (Capitol Hill Autonomous Zone) kurduklarını ilan ettiler.

Seattle’da Özerk Bölge Nasıl Korunuyor?

6 sokağı kapsayan özerk bölgenin güvenliğini, John Brown Gun Club adlı silahlı bir grup sağlıyor. Capitol Hill Autonomous Zone, bölgeye, “Capitol Hill Özerk Bölgesine Hoşgeldiniz” ve “Şu anda ABD’yi terk ediyorsunuz” pankartları asmayı da ihmal etmedi.

Seattle Özerk Bölgede Etkinlikler

seattleda-ozerk-bolge-ilan-edildi

Seattle şehrinde kültür sanatın kalbi olan bölgede, çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

Salı gecesi kalabalık bir grup, kavşakta toplanarak “13” adlı filmi izledi. Çarşamba günü ise çocuklar sokağın orasına çizimler yaptılar.

Ayrıca, bölgede çeşitli atölyeler de düzenleniyor.

Capitol Hill Autonomous Zone Ne İstiyor?

Göstericiler, özerk bölgenin ne kadar süreceği konusunda kesin konuşmasalar da taleplerini içeren üç maddeyi açıklıyorlar.

– Polis departmanını kaldırın
– Toplum sağlığına daha fazla fon ayırın
George Floyd protestosuna katılanlar hakkındaki tüm suçlamaları düşürün

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi, insanların büyük bir kısmını ırksal eşitsizliğe son verme konusunda motive etti. Ancak, Seattle kentindeki protestocular, daha geniş bir perspektiften bakıyorlar. ABD’yi özellikle sosyal eşitsizlik üzerinden eleştiriyor ve ırksal eşitsizlikle, sosyal eşitsizliği aynı düzlemde ele alıyorlar.

seattleda-ozerk-bolge-ilan-edildi

İhtiyaçlar bu şekilde karşılanıyor

Seattle ABD’nin Neresindedir?

Capitol Hill Autonomous Zone, özerklik ilan edince Seattle merak edilmeye başlandı. Yaklaşık 750 bin nüfusu olan Seattle Washington eyaletine bağlı bir kenttir. ABD’nın Kuzey Batı kesiminde yer alan Seattle, adını ise, bölgeden göç ettirilen Kızılderili şefinden alıyor.