Sibirya’da Kutup Ayısı Kent Merkezine İndi

sibiryada-kutup-ayisi-kent-merkezine-indi

Sibirya’da Kutup Ayısı Kent Merkezine İndi

Küresel ısınma, giderek etkisini gösteriyor.  Küresel ısınmanın olumsuz etkileri, hayvanların hayatını tehdit ediyor. Bu doğrultudaki en son örnek ise, Sibirya’da gözlemlendi.  Bir dişi kutup ayısı, yiyecek sıkıntısı nedeniyle kent merkezine kadar indi.

Sibirya’da Kutup Ayısı Kent Merkezine İndi

Küresel ısınma, artık eskisi kadar fazlaca söylenmiyor. Ancak bu olumsuz etkisinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Küresel iklim değişikliği, biz insanlar kadar, hayvanları da olumsuz yönde etkiliyor. Yaşam alanları tahrip olan ve yiyecek sıkıntısı çeken hayvanların hayatı ciddi risk altında.  Sibirya’nın sanayi kenti Norilsk yiyecek bulamayan dişi bir kutup ayısını ağırladı! Doğal yaşam alanının yüzlerce kilometre uzağına gelen, kutup ayısının, hem yorgunluktan hem de açlıktan halsiz düştüğü görüldü.  Bölgede yaşayan insanlar, yiyecek arayan kutup ayısını gördüklerinde, polis ve acil durum ekiplerine haber verdiler.

Kutup Ayısı 40 Yıl Sonra Kente İndi

Norilsk kentinde, bundan 40 yıl önce bir kutup ayısının görüldüğü belirtildi.  Ayıların şehir merkezine inmesi nadiren yaşanan bir durumken, küresel ısınma ayıları şehir merkezine inmeye zorluyor.

İlginizi çekebilecek bir diğer makale için tıklayınız: Plastik yiyen mantar…

Zira, şubat ayında Rusya’nın kuzeyinde yer alan Novaya Zemlya kasabası onlarca kutup ayısı tarafından adeta istila edilmiş ve bu sebeple bölgede acil durum ilan edilmişti.

Kutup Ayısı Gibi  Ren Geyiği de Risk Altında

Küresel iklim değişikliğinin hayvanlara etkisi, ne yazık ki kutup ayılarıyla sınırlı değil. Biliminsanları, Kuzey Kutbundaki iklim değişikliğini incelemiş ve Ren Geyiklerinin giderek zayıfladığını tespit etmişlerdi.

Kuzey Kutup dairesinde yer alan ülkelerde, mevsim süreleri farklılaştı. Buna göre, kışlar daha ılıman geçiyor. Yazlar ise daha uzun sürüyor.  Mevsim değişikliği, Ren Geyiklerinin beslendiği bitkilerin buzla kaplanmasına sebep oluyor. Bu durum, Ren Geyikleri için daha az beslenme anlamına geliyor.

  • Ren Geyikleri çim ve yosuna ulaşamıyor ve yeterince beslenemiyor.
  • Yeterince beslenemeyen Ren Geyikleri yavrularını gerektiği gibi besleyemiyorlar.
  • 1994- 2015 yılları arasında 100’den fazla Ren Geyiğini tartan biliminsanları, geyiklerin ağırlıklarının 55 kilogramdan 48 kilograma düştüğünü tespit ettiler.
  • Küresel ısınma sebebiyle bölgede yaşayan vahşi Ren Geyiklerinin sayısında, son 20 yılda ciddi bir azalma saptandı.
İlgili Makale  OECD Sağlık Raporunda Türkiye

 

Konu ile alakalı bu makaleyi de okuyabilirsiniz: Okyanuslardaki Isınma Tahminlerin Çok Ötesinde

Biliminsanları, Ren Geyiklerinin aşırı zayıflamaları sonucu türlerinin tehlikeye gireceği uyarısında bulunuyor.

Peki Sibirya’da Kutup Ayısı,  Norveç, Finlandiya ve Kanada gibi ülkelerde, Ren Geyikleri neden risk altında, Küresel Isınma gezegenimizi nasıl etkiliyor.

Kısa adı NOAA olan, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi Kuzey Kutbu Araştırma Programı, yaptığı araştırmalarda dikkat çekici sonuçlara ulaştı.

  • Kuzey Kutbu, geride bıraktığımız 5 yılda, tarihinin en sıcak dönemini yaşadı.
  • Kuzey Kutbu, dünya genelinden, tam 2 kat fazla ısındı.
  • Kuzey Kutbu’ndaki eski buzullar, son 33 yılda %95 oranında eridi.
  • Bölgede yaşayan Ren Geyiği popülasyonu son 20 yılda, %56 azaldı.
  • Ren Geyiği sayısı, 4,7 milyondan, 2,1 milyona geriledi.

Bu sebepler, hayvanların yaşam alanlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bundan dolayı, Sibirya’da Kutup Ayısı kent merkezine indi yiyecek bulabilmek için. Yeterince beslenemeyen Ren Geyikleri, hızla kilo kaybediyor ve sayıları azalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.