Tarık Akan Vefatının 3. Yılında Anılıyor

Tarık Akan Vefatının 3. Yılında Anılıyor

16 Eylül 2019 0 Yazar: admin

Tarık Akan vefatının 3. yılında anılıyor, Türk sinemasının en yakışıklısı, geride filmleri kadar, kült ve gerçek bir karakter bırakarak gitti. Tarık Akan vefatının 3. yılında anılıyor ve biz ‘ne çabuk geçmiş 3 yıl’ diyoruz. Ardından, usta aktörün tüm filmleri geçiyor gözlerimizin önünden, sinemamızın en yakışıklısını hatırlıyor ve tebessüm ediyoruz.

Tarık Akan, salon filmleri ile sinemaya attı. Salon filmlerinin yakışıklı çocuğu, komedi filmlerinin Damat Ferit’i bir anda büyük bir değişim yaşadı.

Tarık Akan Değişmeye Karar Veriyor

Tarık Akan değişmeye karar veriyor, bu kariyeri için büyük bir risk olsa da, o bunu göze alıyor.

Tarık Akan’ın sinema yolculuğu, 1970’lerin ortalarına doğru büyük bir dönüşüm gösterdi. Kendi ifadesine göre, sinemaya hiçbir şey bilmeden ve fizik avantajıyla girmişti.  Usta aktör bir süre sonra, eksiklerini fark etmeye başladığını söylüyor. Tarık Akan, eksiklerini fark ettiğinde, tiyatro yazarı ve yönetmeni, Vasıf Öngören’den yardım istiyor. Vasıf Öngören, Tarık Akan için adeta bir hoca oluyor.

  • İlginizi çekebilecek bir başka makale: Usta Aktörlerin Kendileri Gitti Filmleri Kaldı

Tarık Akan’ın, büyük değişiminde kendisine yoldaşlık eden Vasıf Öngören’dir. Ancak, ilk olarak değişime ihtiyacı olduğunu fark eden Tarık Akan’ın bizzat kendisidir. Yoksa halk onu sevmekte ve filmlerine ilgi göstermektedir.

Sorgulamaya başlar ve bunu kişisel hikayesinden yola çıkarak yapar. Tarık Akan Anadolu’nun pek çok yerinde, zorluklarla yaşamış bir subay çocuğudur. Bu dönemleri hatırlar, hem kendi yaşantısını hem de gördüklerini hatırlar. Sonra, rol aldığı filmleri, bu gerçek hayat ile test eder. Sonuç Tarık Akan’ı hayal kırıklığına uğratır. Rol aldığı filmlerin gerçek hayatla, uzak yakın ilgisi yoktur. Toplumda büyük kırılmalar yaşanırken, o salon çocuğu rollerinden sıkılmıştır. Zira, rol aldığı filmler, kendi hayatını yansıtmadığı gibi, o dönemki memleketi de yansıtmamaktadır. Bundan dolayı, kendisini Vasıf Öngören’e teslim ediyor ve artık sabun köpüğü salon filmlerinde değil, toplumsal sorunlara dokunan filmlerde rol almaya başlıyor.

İlgili Makale  Alice Tetch Virüsü Yayılıyor

 

Tarık Akan Ambargo Nedeniyle 2 Yıl İş Bulamıyor

Tarık Akan ambargo nedeniyle 2 yıl iş bulamıyor, ambargonun arkasındaki kişi, ise aile filmlerinin sevilen yönetmeni, Ertem Eğilmez’den başkası değil.

Tarık Akan, Ertem Eğilmez’e kariyerine farklı şekilde devam etmek istediğinden bahseder. Bu Eğilmez ile yollarının ayrılması manasına gelmektedir. Ertem Eğilmez, “seni bırakmam eğer yine de gidersen, hiçbir yerde iş bulamazsın” diye tehdit eder.(Bu Eğilmez sinemasındaki anlayışsız fabrikatörlere ait bir diyalog değil!) Bunun kuru sıkı bir tehdit olmadığı anlaşılır. Akan, 2 yıl hiçbir filmden teklif alamaz. Nihayet, Tarık Akan, Cüneyt Arkın ile 1978 tarihli Maden filminde rol alır.

Bunun ardından toplumsal meselelere ilgi duyan bir aktör olarak daha aktiftir.

  • Sürü-1979
  • Adak-1979
  • Yol- 1982
  • Demiryol-1980
  • Pehlivan-1984
  • Ses- 1986
  • Çark-1987

Tarık Akan’ın politik filmlerinden bazılarıdır.

Tarık Akan Hep Mücadelenin Merkezinde Yer Aldı

Tarık Akan hep mücadelenin merkezinde yer aldı 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, 12,5 yıl hapis cezasıyla yargılandı. Bu süreçte, gördüğü işkenceleri ve 2,5 ay hücre cezası dahil tüm yaşadıklarını Anne Kafamda Bit Var adlı kitabında anlatmıştır.

Ergenekon, Balyoz adlı kumpas davalarıyla Türk Ordusu’nda görevli subayların hapse atılmasına, toplumun farklı kesimleri tepki gösterdi. Silivri Cezaevi önünde binlerce kişi, Ordusuna ve aydınlarına sahip çıkarken, oradaki kişilerin en yakışıklısı, en ön safta duran Tarık Akan oluyordu. Usta aktör, Tarık Akan vefatının 3. yılında anılıyor, geride kült filmler ve kült bir karakter bırakarak aramızdan ayrıldı.