Toyota LQ Sürücüsünü Anlayabiliyor

toyota-lq-surucusunu-anlayabiliyor

Toyota LQ sürücüsünü anlayabiliyor, bunu sahip olduğu yapay destekli asistanı Yui sayesinde yapabiliyor. Böylelikle, Toyota yapay zeka otomobil teknolojisinde çığır açacak bir yeniliğe imza atmış oluyor.

İlgili Makale  Hyundai Otonom Araç Sektörüne Girdi

Toyota, konsept aracı Toyota LQ’yu tanıttıktan sonra, aracın başka özelliklerini de paylaştı. Toyota, aracın sürücüsüyle “duygusal bağ” kurmasını hedeflediğini açıkladı.

Başka büyük şirketler gibi, yapay zeka destekli otomobil teknolojisine önemli yatırımlar yapan, Toyota yeni konsept aracıyla, iddiasını ortaya koydu. 

Toyota LQ Sanal Asistanıyla Beraber Geliyor

Toyota LQ sanal asistanıyla beraber geliyor, Toyota, kısa bir zaman önce, yeni Toyota konsept otomobilini açıklamıştı. Şirket son olarak, tanıtılan bu konsept otomobilin sürücüyle “duygusal bağ” kurmasına imkan sağlayan yapay zeka destekli bir asistana sahip olduğunu duyurdu.

Toyota Yui adlı yapay destekli asistanı sayesinde, sürücüyü anlayabiliyor ve sürücünün ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştiriyor. Yui, sürücünün enerji seviyesinden yola çıkarak, kişiselleştirilmiş bir sürüş deneyimi vadediyor.

İlgili Makale  Tesla Motor İle Klasik Araba Modifikasyonu

Toyota LQ Asistanı Yui Ne Yapıyor?

Toyota LQ asistanı Yui ne yapıyor, otomobil devi, Toyota, yapay destekli asistanın sürücüyle duygusal bağ kurmasını amaçladıklarını açıkladı. Peki bu nasıl mümkün olacak?

Toyota LQ içinde hava keseleri olan koltuklara sahip olarak geliyor.  Yui, sürücünün yorgun olduğunu hissederse, uyanık kalması için,  havalandırma sisteminden soğuk hava çıkışı yapılmasını sağlıyor. Buna karşın, sürücünün rahat olması gerektiğini fark ederse, hava keseciklerinin daralmasını sağlıyor. Böylelikle, sürücü, daha rahat bir duruş kazanıyor. Ancak Yui’nin marifetleri bunlarla sınırlı değil.

 Yui Sürücünün İhtiyacını Anlıyor

Yui sürücünün ihtiyacını anlıyor ve buna uygun çözüm geliştiriyor.

Söz gelimi, Yui, sürücünün  ve trafiğin durumuna göre, müzik seçimi yapıyor. Ayrıca, Toyota LQ, akıllı koltuklara sahip, Yui sürücünün ihtiyacı olduğunu fark ederse, sürücü rahatlatma özelliğini aktive ediyor.

Bunlara ek olarak, Toyota LQ otomatik sürüş ve park desteği de sunuyor. Toyota LQ’nun başka özelliklerinin yanı sıra, otomatik sürüş desteği ile park desteği son derece işlevsel özellikler olarak öne çıkıyor.

Toyota LQ sürücüsünü anlayabiliyor bu bilimkurgu filmlerindeki araçlara her geçen gün yaklaştığımız anlamına geliyor.Tabi, bu araçların pratikte nasıl performans verecekleri de yapay zeka otomobil teknolojisinin kaderini belirleyecek gibi görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.