Türkiye 2020 Google Trendleri Listesi

Türkiye 2020 Google Trendleri Listesi

22 Aralık 2020 1 Yazar: admin

Türkiye 2020 Google Trendleri;

Google’de en çok arananlar 2020 Türkiye listesi bizi şaşırtmadı. Google’de en çok arananlar 2020 Covid-19 tarafından şekillendi. Peki, Google Trendler Türkiye hiç sürpriz barındırıyor mu?
Türkiye 2020’de Google’da en çok hangi kelimeleri aradı? İşte en çok aranan kelimeler…

 

2020 Türkiye Google Aramaları

1- EBA

Koronavirüs, bizleri evlerimize hapsederken, okul çağındaki çocuklar da bunun dışında kalamadılar. Öğrenciler, evlerinden ders gördüler. Bu sebeple, kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı Türkiye’de 2020 yılında en çok aranan kelime oldu.

 

2- Dolar Kaç TL

Türkiye, tüm dünyayla beraber, pandemiye karşı mücadele verirken diğer yandan da, hükümet, harap olan ekonomiye bir açıklama getirmeye çalışıyordu. Bakan, ” Ben dolara bakmıyorum” diyordu. Ancak, doları baskılamak için 125 milyar dolar harcanmıştı. Dolar, 10 TL sınırına dayandı. Bakan, Kasım ayında Instagram üzerinden istifa etti ama yandaş medya, Cumhurbaşkanı istifayı onaylayana kadar, haberi görmedi. Sonrasında da istifa yerine ‘görevden af‘ tabiri kullanıldı. İşte, ekonomi bu kadar liyakat çerçevesinde yönetilirken ve dolar 10 TL sınırına yaklaşmışken, dolar Türkiye 2020 Google trendleri listesine girdi.

 

3- Corona Virüsü

2019 Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Koronairüs, 2020 ile beraber küresel bir salgına
dönüştü. Corona vürüsü,Türkiye’de 2020 yılında trend olan aramalar arasında elbette yerini
aldı.

İlgili Makale  Koronavirüs Nasıl Başladı

 

4- Deprem

Türkiye, büyük İstanbul depremi sebebiyle hop oturup, hop kalkıyor. Türkiye’de 2020 yılının ilk depremi Ocak ayında Elazığ’da meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’ne göre 6,5 büyüklüğündeki depremde 41 kişi hayatını kaybetti. 30 Ekim 2020’de bu kez İzmir depremiyle sarsıldık. 6,9 büyüklüğündeki depremde, 117 kişi vefat etti. Her depremde enkaz altında kaldığımızdan dolayı, deprem, 2020 yılında Google’da trend oldu.

Konuyla İlgili Makale: Türkiye Deprem Gerçeğini Kabul Etmiyor

 

5- Zoom

Koronavirüs sebebiyle evlere kapanınca, görüntülü ve sesli konferans, web seminer hizmeti
sunan zoom uygulaması çok popüler oldu.

2020 Türkiye Google Arama Trendleri

 

6- HES Kodu Alma

Koronavirüs salgınıyla verilen mücadele, Hayat Eve Sığar sloganıyla yürütüldü. Kısa ad HES
olan bu slogan aynı zamanda kontrollü sosyal hayat kapsamında alınması gereken kodun adı oldu. HES kodu, kişilerin yolculuk ve ziyaretlerde, risk taşımadığını göstermektedir.

7 Kandilli Rasathanesi

Dünyada hiçbir ülkeni etkilenmediği depremler, bizde ciddi can kayıplarına yol açıyor. Haliyle, Kandilli Rasathanesi, 2020 Türkiye Google aramalarında yer aldı.

8- Sokağa Çıkma Yasağı

Türkiye, saray harcamalarında itibardan tasarruf etmiyor. Pandemi koşullarında bile, 100 milyon TL’ye Diyanete saray yapılıyor. Ancak, tam kapanma nedense imkansız. Sokağa çıkma kuralları o kadar karışık ki, kimse tam manasıyla anlayamadı. Bu nedenle sokağa çıkma yasağı, Google trendler arasında yer aldı.

9- Sağlık Bakanlığı

Maske, mesafe, hijyen bakanımız, ilk ortaya çıktığında büyük sempati uyandırmıştı. Ancak, zamanla sempatisini yitirdi. TTB, Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin gerçek olmadığını söylüyordu. Bu sebeple, çok ağır sözlerle tahkir edilen TTB, sonunda haklı çıkıyordu. Evet, Sağlık Bakanlığı, gerçek vaka sayılarını açıklamıyordu. Sonunda gerçek vaka sayıları açıklandı ama tartışma bitmedi. Bu kez de bakanlığın ölüm rakamlarını gizlediği iddia ediliyor. Sözün kısası, tartışmaların odağındaki maske mesafe hijyen bakanlığımız Google trends Türkiye arasında yerini aldı.

10- ABD Seçimleri

ABD seçimleri, Türkiye arma trendlerine 10. sıradan girdi. ABD’deki tüm eyaletlerin oy oranlarını, salıncak eyaletleri, tartışmaların yaşandığı eyaletleri ayrıntılı olarak takip ettik. Sonunda çılgın Trump kaybetti.

2019 Google Arama Trendlerini Hatırlamak İsterseniz: Türkiye 2019 Arama Trendleri

 

2020’de Google’de Trend Olan Kişiler

 

1- Fahrettin Koca

Sempatisini her geçen gün kaybeden verdiği rakamların gerçek olmadığını sonunda itiraf eden Fahrettin Koca, koronavirüs döneminde en çok aranan kişi oldu. Maske-mesafe-hijyen…

2- Berat Albayrak

Maske-mesafe-hijyen bakanımızla beraber, Burası Önemli bakanımız da trendlere girdi. Instagram’dan istifa ettikten sonra bir daha kendisini gören olmadı.

3- Ebru Şallı

Eski manken ve yeni pilates hocası Ebru Şallı, acı bir haberle gündem oldu. Şallı’nın 10 yaşındaki oğlu Pars, 17 Nisan 2020’de lenfoma sebebiyle hayatını kaybetti.

4- Ellen Page

2007 tarihli Juno filmiyle, Oscar’a aday gösterildiğinde adını geniş kitlelere duyuran 33 yaşındaki Elliot Page, trans olduğunu açıkladığında Türkiye’de de gündem oldu. Elliot Page adını da Elliot olarak değiştirdi.

5- Alaattin Çakıcı

Alaattin Çakıcı, Türkiye’de trend olan aramalar arasında yer aldı…

6- Fatih Terim

Fatih Hoca’nın, “pandemi koşullarında maçlar neden oynanıyor”, diyerek ses yükselttiği basın toplantısı gündem oldu. Türkiye’de ilk koronavirüs vakası, Mart 2020’de görüldü. Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim, salgının Türkiye’ye girdiği ilk günlerde hastalığa yakalandı. hastanede tedavi gördü, görevinin başına döndü.

7- Lütfi Elvan

Berat Albayrak’In yerine Hazine ve Maliye Bakanı olan Lütfi Elvan, 2020 Türkiye Google aramaları listesine girmeyi başardı.

8- Sercan Yıldırım

Survivor adlı yarışmaya katılan eski futbolcu, trendler arasına girdi…

9- Halil Sezai

Halil Sezai, 67 yaşındaki komşusunu dövdü ve olayın güvenlik kamerası görüntüleri, medyaya yansıdı. Tutuklanan ve bir süre cezaevinde kalan şarkıcı, 13 yıl 10 aya kadar ceza istemiyle yargılandığı davada 1 yıl 11 ay 17 gün hapis cezası alınca tahliye edildi. İsyaaaannn…

10- Nihat Hatipoğlu

Toplumsal sorunlara, talanlara, vurgunlara değil de arkadaşlarıyla içki içen gençleri gördüğünde rahatsız olan Nihat Hoca, Google 2020 arama trendlerinde yer buldu. Bu arada, Nihat Hatipoğlu da koronavirüse yakalandı ve atlattı.

 

Türkiye Google 2020 Aramaları – Nasıl Yapılır?

1- HES Kodu Nasıl Alınır

2- Zoom Programı Nasıl Kurulur

3- 1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

4- Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor

5- Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir

Bunu hala merak eden varsa, işte ilgili makale

6- E devlet Maske Başvurusu Nasıl Yapılır

7- Seyahat İzni Nasıl Alınır

8- Öksürük Nasıl Gider

9- Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır

10- Eczaneden Maske Nasıl Alınır

Ayrıca ekmek nasıl yapılır, pide nasıl yapılır, vb. aramalar, Türkiye 2020 Google trendleri arasında yer aldı.