Türkiye’de Aşılama Ne Zaman Başlıyor?

Türkiye’de Aşılama Ne Zaman Başlıyor?

13 Aralık 2020 1 Yazar: admin

Türkiye’de Aşılama Ne Zaman Başlıyor? Türkiye, tüm dünya gibi Covid-19 aşısına kilitlenmiş durumda. Bu konuda cevap bekleyen birçok soru var. Neden Çin aşısı alıyoruz? Aşılama takvimi belli oldu mu? Türkiye’de aşılama ne zaman başlıyor, merak edilen tüm soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz. İşte, Covid aşısında son durum

Coovid Aşısı Ne Kadar Süre Koruyacak?

Covid-19 aşısının koruyuculuğu 6 ile 8 ay arasında olacak. Mart ayında, hem aşının etkisiyle hem de toplumsal bağışıklık sebebiyle, %50 bağışıklık kazanılmış olması planlanıyor.

Covid-19 Aşısı İlk Kimlere Uygulanacak?

Covid aşısı, için bir öncelik sıralaması belirlendi. Buna göre;

*Sağlık çalışanları
*65 yaş üstü kişiler
*Kronik hastalar

İlgili Makale  Koronavirüs Nasıl Başladı

 

Bu üç gruptaki kişiler, öncelikle aşılanacak. Nisan ayına kadar 50 milyon kişinin aşılanması amaçlanıyor. Bu sayıya ulaşabilmek için, günde 300-450 bin kişi aşılanacak.

Antikor Aşıdan Ne Kadar Sonra Oluşacak?

Bilindiği gibi aşı iki doz halinde uygulanacak. İlk dozdan 12 gün sonra vücut antikor üretmeye başlıyor. İkinci dozun ardından vücudun ürettiği antikorun %50’yi bulması bekleniyor.

Aşının İkinci Dozu Kaç Gün Sonra Yapılacak?

Covid aşısının iki dozu arasındaki süre, kişinin yaşına göre değişecek.

*Gençlere ikinci doz 14 gün sonra yapılacak
*60 yaş ve üzerine ise ikinci doz, 21-30 gün sonra yapılacak

Bazı özel durumlara göre, yaşa bağlı olmazsızın süre değişiklik gösterebilecek.

Türkiye’de Aşılama Takvimi Belli Oldu

Türkiye’ye gelmesinin hemen ardından aşının testlerine başlanacak. Testlerin 14-20 gün sürmesi bekleniyor. Buna göre, Türkiye’de aşılama Aralık sonunda başlayacak.

İlginizi Çekebilecek Bir Makale: Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni

 

Türkiye Neden Çin Aşısı Alıyor?

Türkiye, mRNA teknolojisiyle üretilmiş olan aşıları güvenli bulmuyor. Çin aşısı ise, daha güvenli kabul edilen, İnaktif yöntemle üretilen bir aşıdır. Bundan dolayı, Türkiye Çin aşısı alıyor.

Covid Aşıları Nasıl Muhafaza Edilecek?

İnaktif aşı, mRNA aşının aksine, 2-8 derecede buzdolabı koşullarında muhafaza edilebiliyor. Buzdolabında 3 yıla kadar saklanabilecek.

Covid-19 aşısı, evinden dışarı çıkamayacak olanlara, aile hekimleri ve filyasyon ekipleri tarafından bu kişilerin evlerinde uygulanacak.

Türkiye’de aşılama ne zaman başlıyor, sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Aşı, hayatın normalleşmesi için bir ön koşul olarak görülüyor. Ancak, hekimler, normalleşmenin aşıdan hemen sonra mümkün olmayacağını, bir süre daha gerekeceğini söylüyorlar.