Virüse Karşı Yeni Nesil Önlemler

Virüse Karşı Yeni Nesil Önlemler

23 Mayıs 2020 2 Yazar: admin

Virüse karşı yeni nesil önlemler, dünyanın virüs salgınından sonra, nasıl bir paradigma belirleyeceği konusunda ipucu veriyor.

 

Covid-19 salgını ülkeleri yeni arayışlara itti. Yapay deri kullanımı ve virüse karşı robotların ön saflarda kullanılması, virüse karşı yeni nesil önlemler arasında ön plana çıkıyor.

 

Virüse Karşı Robotlar Kullanılacak

 

Coronavirüs pandemisi ile mücadele, tüm dünyada devam ediyor. Bu mücadelede, sağlık çalışanları büyük risk altında. Orta Afrika ülkesi Ruanda, sağlık çalışanlarının riskini en aza indirmek için, koronavirüs ile mücadalede robotlara daha fazla yer vermeye hazırlanıyor.

Ruanda Sağlık Bakanlığı; Ikirezi, Mwiza, Akazuba, Ngabo, Urumuri adlı beş robotun hangi amaçla kullanılacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı, Twitter üzerinden, bu robotların, sıcaklık kontrollerini yönetmek, covid-19 hasta kayıtlarını tutmak, hasta durumlarını takip etmek gibi görevleri olacağını
belirtti.

Sağlık Bakanlığı, robotların ayrıca, hastalara yiyecek ve içecek verebileceğini, veri tespit edip, görevlileri haberdar edebileceğini, duyurdu.

Bakanlık söz konusu Twitter paylaşımında, anti-salgın robotlarının günde 50 ile 150 kişiyi tarama kapasitesine sahip olabileceğin açıkladı.

 

Ruanda Sağlık Bakanı Ngamije Daniel, robotların sağlık hizmetini hızlandıracağını ve aynı zamanda sağlık çalışanlarının hayatlarını korumaya yardımcı olacağını ifade etti.

 

Salgın robotlarının, Ruanda Bilişim ve Yenilik Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) ortak çabalarının sonucu olduğu belirtiliyor.

 

UNDP temsilcisi Stephen Rodriques, bu projenin Ruanda ile çok daha geniş bir işbirliğinin başlangıcı anlamına geldiğini söylüyor.

 

Afrika ölçeğinde bir teknoloji merkezi olan Ruanda’da şu ana dek, 308 koronavirüs vakası ve 209 iyileşme kaydedildi. Bu ülkede, covid-19 kaynaklı ölüm görülmedi.

Virüse Karşı Yapay Deri

Virüs tehdidine karşı, bir yenilik de ABD’den geldi. ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Pentagon yapay deri geliştirdi.

İlgili Makale  Hulusi Akar Yeni Askerlik Sistemini Anlattı

Nefes alabilen nano teknolojiye sahip olan bu derinin, çıkarılabilir olması sebebiyle, sağlık ve güvenlik çalışanları tarafından kullanılmasının, onları virüsten koruyacağı ifade edildi.

 

Virüse karşı önlemler hemen her ülkede benzer yeniliklerin, daha yoğun olarak yaşama adapte edilmesini zorunlu hale getiriyor. Belki de, virüse karşı yeni nesil önlemler için yeterince ikna olduk ve hep konuşulan her şeye kadir robotlar, bundan sonra daha fazla görülmeye başlayabilir. Ne dersiniz!