Yalnız Yaşayanların Dokunaklı Fotoğrafları

Yalnız yaşayanların dokunaklı fotoğrafları. İber yarımadasında, Avrupa’nın en batısında yer alan Portekiz’in bazı köyleri, müthiş bir yalnızlık yaşıyor. “Dağların arkasında” anlamına gelen, Trás os Montes bölgesi 5-10 kişinin yaşadığı köylerle bilinir. Köylerden daha iyi bir yaşam için ayrılan genç insanlardan geriye, yaşlılar kaldılar. Bu köylerde, adeta zaman donmuş gibidir. Aradan geçen yıllar ve değişim, onların hayatına dokunmamış gibi. Ricardo Ramos’un etkileyici fotoğrafları ile televizyonun, cep telefonun bulunmadığı, köylerdeki yaşama tanıklık ediyoruz.

Yalnız Yaşayanların Dokunaklı Fotoğrafları

Teknolojinin uğramadığı bu köylerde yaşayanlar, kışın haftalarca dışarı çıkamazlar. Yine de başetmeleri gereken en önemli sorunları, yalnızlık gibi görünüyor. Yalnız yaşayanların psikolojisi hakkında bilgi vermesi adına değerli bir çalışma. Gençler için yalnız yaşamak, bir ödüldür. Ancak yaşlılar için, aynı şey geçerli değil.

Tek başına yaşayan yaşlıları düzenli olarak ziyaret eden PII projesinin (İzole Yaşlılara Yakınlık) genç bir ekibine katılan, Ricardo Ramos, hem onların hikayelerini dinledi, hem de harika fotoğraflar çekti. Bu ziyaretler sırasında, yalnız yaşayan yaşlılar, çok fazla şey söylediler ama çoğu zaman susarak…

Gracinda

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Gracinda bir kazada neredeyse bütün ailesini kaybetmiş. Ailesinden geriye kalan kızı ise şu an hapiste. Kardeşi, kanser hastası. Bayan Gracinda, ‘inanç her şeyi aşmam yardımcı oluyor’ diyor. Koleksiyonundan kutsal bir heykel gösteriyor ve “ Bu küçük azizler, beni canlı tutuyor, onlar olmasıydı, intihar ederdim.” diyor.

Bayan Gracinda, kendisini ziyaret eden PII ekibine, doktorlar diyor. Ekip doktor değiliz diyor, Gracinda, ekibe, ‘melek’ diye hitap etmeye başlıyor.

Marcellin

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Bay Marcellin, seyahat etmeyi eviyordu. İyi bir iş ve iyi bir hayat için çok gezdi. Aşkı aradı. Sonunda sevdiği kadın, her şeyini alarak, kaçtı.  Eski çapkın, şimdi annesinin evinde yaşıyor. Pencereden bakıp, eski günlerin hayalini kurarken, kendisine şarap ve sigara yarenlik ediyor.

İlgili Makale  Kaliteli Uyku İçin 8 Tavsiye

Zaten yeterince hızlı yaşadığı için, hayatını yavaş olduğunu söylüyor. Yaşadığı köyde, 30 kişi var. Yalnızlıktan şikayetci. Can çıkar , huy çıkmaz misali, Marcellin bakın ne diyor, “ Bugün 5 kişi beni ziyaret etti. Onlardan biri güzel bir kızdı. Yine 20 yaşında olsaydım ”dedi.

Sezerindo

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Hayatında denizi hiç görmemiş bir çoban. Koyunlarını tek tek tanıdığını söylüyor. Her gün çalıştığını ekliyor ve dağlar arasında olmaktan memnun. Sezerindo’nun yalnızlık veya başka bir derdi yok. Onun tek derdi,  tamir edilmesi gereken botları…

Felizberto

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Bay Felisberto, 30 kişilik bir köyde izole bir evde yaşıyor. En yakın diğer köy 17 kilometre uzaklıktadır.

Felisberto’nun kızı fiziksel olarak sorunludur ve Tanrı’dan istediği tek şey, kalbinin içinde hissettiği büyük acıyı hafifletmesi için onu cennete almasıdır.

Serafim

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Bir zamanlar çiftçilik alanında uzmanlığıyla saygı duyulan güçlü ve çalışkan bir adamdı. Bay Serafim Machado, şimdilerde, şimdi küçük oğlu ve altı hayvanı ile birlikte, kırık camlardan başka hiçbir şeye sahip olmayan bir evde kötü bir hayat sürüyor.

Bay Serafim’in kendisinden 30 yaş genç olan eşi, her şeyini alarak ve muhtemelen daha genç bir adamla kaçmış. Bu yaşlı adam, sanki henüz terk edilmiş gibi, acısı hala taze…

Sevgili büyükanne

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Teresa (28) neredeyse her gün büyükannesini ziyaret ediyor. Anneannesi, Alzheimer ve bir bakım evinde yaşıyor ama bazen torununu tanıyor. Teresa, büyükannesiyle ilgilenmek istiyor, büyükannesinin kendisine baktığı gibi.

Birçok yaşlı insan aileleri tarafından unutulur. Tek bir ziyaret olmadan aylar hatta yıllar yaşayabilirler, Ricardo Ramos’un konuştuğu yaşlılar, yalnızlığın onları daha hızlı öldürdüğünü söyledi.

 Maria

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Bayan Maria 75 yaşında ve köyünde köpekleriyle yaşıyor. “Tras Os Montes” bölgesinde birkaç yaşlı nüfusu olan yüzlerce köy vardır. Bunlarda hayat, 50’li yıllardaki gibi akıp gidiyor.

İlgili Makale  Japonya Radyoaktif Suya Çare Arıyor

Yakın zaman önce, Maria’nın kocası öldü. Köpekler, Maria’nın sahip olduğu tek arkadaşları, olarak kaldı. Yalnızlığa karşı mücadelede ona yardım ediyorlar. Ve bu küçük köpek yavrusu hane halkının en yeni üyesi.

Mutlu saat

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Bu, yaşlı kadın için günün mutlu bir saati. Kızı onu bir bakım evinde ziyaret ediyor. Bazıları, ailesini görmeden günlerini, aylarını veya yıllarını geçiriyorlar.

Bu kadın, alzheimer hastalığı olmasına rağmen, genellikle kızını tanıyor ve mutlu oluyor.

Alice

yalniz-yasayanlarin-dokunakli-fotograflari

Alice 92 yaşında. Fotoğraf albümünde gençlik fotoğraflarını bulmaya çalışıyor.

Yaklaşık 10 nüfuslu bir köyde yaşıyor. Soğuk kış yüzünden, evin içinde hapsolmuş ve bu yalnızlığın ağırlığını her zamankinden daha fazla hissettiriyor.

Kocasını genç yaşında kaybeden Alice sekiz çocuğunu tek başına büyüttü.

Ramos, ‘onunla saatlerce konuşabileceğim çok harika hikayeleri var.’ diyor. Herkesin yalnızlık hakkında bir fikri var fakat bu harika fotoğraflar yalnızlık hakkında çok fazla söylüyor. Belki,  duymak isteyeceğimizden bile fazla.

Kaynak:boredpanda.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.