10 Garip Bilim Deneyi

10 Garip Bilim Deneyi

29 Mayıs 2018 0 Yazar: admin

10 garip bilim deneyi. İnsanları diğer türlerden ayıran şeylerden biri de deney yapma ve keşfetme eğilimidir. Etrafımızdaki şeylerin çoğu, keşifçi zihinlerin  icadıdır. Şüphesiz, deneylerin pek çoğu insanlık için yararlı olmuştur. Bununla beraber bazı deneyler tahammül sınırlarını zorlayan yapılarıyla tarihe geçmişlerdir. Aşağıdaki çalışmalar bilimsel deney örnekleri olarak kabul edilebilir. Bununla beraber ilginç deneyler sözü bu çalışmalar için yanlış sayılmaz. Aşağıda, belgelenmiş 10 garip bilim deneyi listesi yer alıyor. Keyifli okumalar…

10 Garip Bilim Deneyi ve Hikayesi

 

1. Gıdıklanmaya Verilen Cevap Doğuştan

10-garip-bilim-deneyi

Birisi gıdıklanırken fark edilen en yaygın deneyim kahkahadır. Amerikalı bir psikolog olan Clarence Leuba, kahkahaların gıdıklanmaya karşı doğal bir tepki olup olmadığını veya sizi gıdıklayan insandan öğrenilen bir şey olup olmadığını anlamak istedi. Yeni doğmuş oğlunu ve daha sonra kızı üzerinde deneyerek bunu çözmeye karar verdi. Araştırmaları neticesinde gıdıklanırken gülmenin doğuştan gelen bir cevap olduğu sonucunu çıkardı.

2. Stanford Cezaevi deneyi

Merak bazen çılgın deneylere yol açıyor ve böyle bir deney, hapishanelerin ne kadar şiddetli bir çevreye sahip olduğunu anlamak için Stanford Üniversitesi’ndeki Amerikalı psikolog Dr. Philip Zimbardo tarafından gerçekleştirildi. Sabıka kaydı olmayan genç erkeklerin mahkum ve gardiyan olarak görevlendirildiği bir deney tasarlandı.

Deneye 1971 senesinde Stanford Üniversitesi  Psikoloji Bölümü’nün  bodrum katına sahte bir hapishane inşa edilmesiyle başlandı. Bu hapishanedeki gardiyanlar ve mahkumlar da üniversite öğrencilerinden oluşuyordu. Zimbardo, gardiyanların mahkumlara otoriter bir tutum sergilemesini fakat şiddet uygulamamasını istiyordu. Ancak gardiyanlar şiddet eğilimi göstermeye, mahkumlar ise giderek boyun eğmeye başladı. Durumun kontrolden çıktığını gören Zimbardo deneyini planlandığı süreden önceden sonlandırdı.

 

İlgili Makale  İlginç Tarihi Fotoğraflar ve Hikayeleri

 

3. Kendinden Kateterizasyon

10-garip-bilim-deneyi

Werner Forssmann, kalp kateterizasyonunu kolaylaştıracak bir prosedür geliştiren bir Alman doktordur. Kendisini lokal anestezi altına sokarak ve kendi başına bir kolunun içine bir kateter yerleştirerek prosedürü uyguladı. Sadece yanında ameliyathane hemşiresi vardı. Yaptığı işlem konusunda, bir röntgen çekerek bunu kanıt olarak kullandı. Forsmann hayatının tehlikede olduğunun farkındaydı, ölüm tehlikesi mevcuttu. Forssmann, daha sonra Kardiyak kateterizasyona katkılarından dolayı Tıpta Nobel Ödülü’nü kazandı. 10 garip bilim deneyi listemizde en ürkütücü olanlardan biri bu fakat sonunda insanlık önemli kapılar açtığı bir gerçek.

 

Tarihin En Meşhur 10 Deneyi

 

4. Ruhun Ağırlığı Ne Kadardır?

Ruh, maneviyat dünyasında bir ilgi konusudur ve genellikle ölümden sonra ruhun çıktığı varsayılmaktadır. Amerikalı bir doktor olan Dr. Duncan Macdougall, ruhun ağırlığını bulma konusunda çalışmaya karar verdi. Bunu, ölmekte olan bir hastanın vücudunu özel olarak tasarlanmış, yüksek hassasiyetli bir skala üzerine yerleştirerek ve sonra kilodaki değişikliği not ederek başardı. Birden fazla denemeden sonra ruhun ağırlığının 21 gram olduğunu ortaya koydu.

5. Aklın Kontrol Edilmesi

10-garip-bilim-deneyi

1915 İspanya doğumlu bir nörofizyolog olan Jose Delgado, zihin kontrolü alanında yürüttüğü deneyler ile adını duyurdu. Delgado, Stimoceiver adlı icadı ile tanınır. Bu cihaz, duyguları uyarmak ve beyine implant edildiğinde davranışları kontrol etmek için kullanılabilecek bir cihazdı. 1963’te, Dr Jose, beynine implante edilen stimoceiver sayesinde bir boğayı radyo dalgaları ile kontrol etmeyi başardı. Deney bir başarı olarak alkışlandı ve Jose ciddi bir ün kazandı. Halkın zihin kontrol teknolojisi korkusu arttıkça, Delgado daha az tartışmalı bir araştırmaya geri döndü.

 

6. Yeniden Diriliş

10-garip-bilim-deneyi

Kaliforniyalı bir doktor olan Robert Cornish , ölümden sonra insan ve hayvan kadavralarını diriltme girişimleriyle ünlüdür. Onun girişimleri, insanlar üzerinde başarısız oldu ve bu deney boyunca, sadece 2 köpeği yeniden canlandırmayı başardı, ama onlar kör ve bazı beyin hasarlarıyla yeniden doğuyorlardı. Cornish, deneyini tamamlamadan önce, bir gaz odasında idam edilecek bir insanı canlandırmak için izin istedi. Neyse ki, istek Kaliforniya eyaleti tarafından kabul edilmedi.

Ölen köpeklerin kan dolaşımlarını yeniden sağlamak amacıyla tahterevalli benzeri bir düzeneğe yerleştirerek, düzeneğin aşağı- yukarı hareketiyle eş zamanlı olarak damarlarına adrenalin ve anti-pıhtılaştırıcılar enjekte etmiştir.

 

Tarihteki İlginç Deneyler

 

7.  Kendisini Astı

10-garip-bilim-deneyi

Romen adli bilimci ve kriminoloji uzmanı Nicolae Minovici, asıldığında insan vücudundaki fizyolojik etkileri anlamak için kendisini asma deneyleriyle ünlüdür. Tarihe idam deneyi olarak geçen bu ilginç deneyim birkaç aşamada gelişti. Nicolae Minovici denemelere yalnız başladı. Daha sonra yanında asistanları vardı. Birden fazla denemeyle, yaklaşık 25 saniye boyunca ilmiğe dayanmayı başardı. Son denemesi, tavandan asılmaktı. Bu deneye 4 saniyeden fazla dayanamadı ve bu alanda çalışmasını nihayet bırakmaya karar verdi.

8.  Gizli Projeler

10-garip-bilim-deneyi

Donald Ewen Cameron, yasadışı testleriyle bilinir. Projeler, sorgulama sırasında yardımcı olacak  usulleri belirlemek amacıyla 1953 ile 1973 arasında ABD Ordusu biyolojik savaş laboratuvar ile işbirliği içinde CIA tarafından yürütülmüştür. Araştırma, psikotropik ilaçların uygulanması, hipnoz, duyusal uyaranların izolasyonu, vb. konularla ilgiliydi . O, dünya liderlerini esir almadan manipüle etmek için amacıyla bir serum geliştirmeye çalıştı.

9. Yatakta 370 Gün

10-garip-bilim-deneyi

Bu, uzun bir süre boyunca insan vücudundaki ağırlıksızlığın etkilerini anlamak amacıyla NASA’nın yardımıyla, Kozmonot Boris Morukov’un yaptığı bir deneydi. Katılımcılardan günlük hayatlarını yatakta geçirmeleri istendi. Oturmamaları için özel talimatlar verildi. Katılımcılar için böyle hareketsiz pozisyonda durmanın, vücuda ve iç organlara zarar verme riski vardı. Bununla beraber, deneye katılanlar, deneyin sonunda adeta yürümeyi unuttular. Denemenin sonuna doğru, katılımcıların tekrar yürümeyi öğrenmeleri için onlara iki aylık bir terapi sağlanması gerekmişti.

10. Fil Deneyi

Bu deneyde Oklahoma Üniversitesi’ndeki üç bilim adamı, 1962 yılında, LSD’nin filler üzerindeki etkilerini incelemeye karar verdi . Bu deney için 297 mg LSD, Tusko adında bir file enjekte edildi. LSD’nin filin davranışlarını nasıl değiştireceğini görmek istiyorlardı. File verilen doz insanın kullanabileceğinin yaklaşık 3000 katı idi. Filde geçici bir delilik halinin ortaya çıkmasını beklediler. Ancak, zavallı fil, bu doza dayanamadı ve öldü.

 

Kaynak: 1