Askeri Ücret Demek Zorunlu mu?

Askeri Ücret Demek Zorunlu mu?

1 Ekim 2018 0 Yazar: admin

Askeri ücret demek zorunlu mu? Ödenecek en alt düzey ücreti tarif eden asgari ücret, medyada sürekli olarak, askeri ücret olarak kullanılıyor. Peki arada bir fark var mı? Var. Hem de çok!

Askeri Ücret mi? Asgari Ücret mi?

Öncelikle birkaç örnek verelim; Askeri operasyon, askeri harcama, askeri harekat,vb.

Askeri dendiğinde, askerle ilgili bir konudan söz edildiği anlaşılmaktadır. Daha doğrusu, anlaşılmalıdır. Peki bu durumda “askeri ücret” dendiğinde ne anlaşılır?

Çok basit: Askerle ilgili olan, bir ücret. Peki kastedilen bu mu? Tabii ki hayır. Kastedilen, Türkiye sınırları içerisinde, bir çalışana ödenecek, en alt ücrettir.

Konuyu açalım. Yabancı kelimeleri, en az ve en çok karşılığı olarak kullanıyoruz. Maksimum-Mimimum. En fazla ve En az. Askeri ise, asgari kelimesinin yanlış söylenişidir.

Bunu da açmak gerekirse; Azami-asgari. Yani, En çok ve en az.

Dolayısıyla, askeri ücret tespit komisyonu, askeri ücretli zor günler geçiriyor, askeri ücret pazarlığı, türünden tüm haberlerdeki, askeri ücret, esasında asgari ücret olmalıdır. Zira kastedilen, an alt maaş sınırıdır.

 

Böyle bir yanlışlıkta uzun yıllar boyu neden ısrar edildiğini anlamak imkansız. Yoksa askeri ücret demek zorunlu mu?

Aslında Türkiye’de uzun yıllar boyu, aynı yanlışlarda ısrar edildiği görülmüş şey değil. Hayret! Belki de, memleketimizde yanlıştan, çabucak dönüldüğünü gördüğümüzde şaşırmamız gereklidir. Kimbilir!

Türk Dil Kurumu internet sitesinde, asgari kelimesinin anlamı: En az, en aşağı, en düşük, en alt, minimal, minimum.

Bu durumda Asgari ücret ise,  en az ücret olacaktır. Zaten sitede asgari ücretin karşılığı da verilmekte.

İlgili Makale  Dünyanın En Zeki Çocuğu Laurent