Çin Malı “Lazer Silahı”

cin-mali-lazer-silahi

Çin malı “lazer silahı”…Bilindiği gibi Çin ürettiği ürünler konusunda çok fazla tenkit ediliyor. Özellikle iğneden ipliğe her şeyin kopyasının daha ucuza satılması ve bu ürünlerin düşük kalitede olması “çin malı” için olumsuz bir imaj oluşturmasına sebep olmuşu. Çin üretimde kaliteyi öne alsa bile kendileriyle ilgili bu algı kısa sürede değişecek gibi görünmüyor. Bugünlerde konuşulan konu ise, Çin malı “lazer silahı”

Çin’de 800 metre menzilli bir lazer silahı üretildiği iddia edildi. Ancak bunun bir propaganda olduğu iddiası da gecikmedi.

 Çin Malı “Lazer Silahı”

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin, aynı zamanda en fazla gelişen ekonomisi durumunda. Yaşanan tüm ekonomik savaşları ve propaganda savaşlarını bu doğrultuda görmek faydalı olacaktır. Öte yandan Çin ürünlerinin düşük kalite imajıyla anıldığını da akılda tutmak zorunludur.

Son olarak  Çin medyası ülkede bir lazer silahı üretildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada bu silahın 3 kilogram ağırlığında olduğu ve 800 metre menzile sahip olduğu bilgisi paylaşıldı. İlk aşamada terörle mücadele amacıyla kullanılacak olan bu silahlar, menzilindeki insan derisini ve diğer dokuları yakabileceği söylendi. Projede yer aldığını fakat adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, bu silahın adının  ZKZM-500 olduğunu söyledi.

 cin-mali-lazer-silahi

Çin Malı “Lazer Silahı”na Yönelik Eleştiriler

Lazer silahı geliştirildiği iddiasına eleştiriler gecikmedi. Buna göre, lityum pille çalıştığı söylenen Çin malı lazer silahı için, Lityum iyon pillerin 800 metre değil çok daha kısa mesafelere bile ısı göndermesinin imkansız olduğu vurgulandı. Zayıflama etkisi adı verilen durumdan ötürü, lazer ışınlarının kurşunların tersine zayıflayarak ilerlediği hatırlatıldı.

 Tech Crunch adlı internet sitesi tarafından, Lityum iyon piller bir yana daha büyük güç kaynaklarıyla çalışan  gelişmiş lazer sistemlerinin bile belirli bir noktaya sürekli ısı yollayamadığı gerçeğinin altı çizildi.

Next Big Future adlı internet sitesi,  2015 yılında Boeing tarafından kurulan lazer sistemini hatırlattı.  Bu iki sistemi kısaca mukayese etti. Buna göre:

  • Boeing, 10 kilovatlık bir lazer sistemi kurmak için 295 kilogramlık sistem kurmak zorunda kaldı.
  • Çizgisel odaklanma sistemi olmadan elde taşınan bir cihazın bu derece bir güç üretmesi mümkün değildir.
İlgili Makale  Dünyanın En Ünlü 10 Bilim Kadını

 

Bu arada lazer teknolojisinin silah üretmek amacıyla kullanılmasının 1986 yılında Cenevre’de düzenlenen Uluslarası Kızılhaç Komitesi Konferansı’nda yasaklandığını, belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir