Çin Yapay Yıldız Üretmeyi Başardı

Çin yapay yıldız üretmeyi başardı. Her şeyin taklidini üretebilmekte mahir olan Çin, sonunda yapay bir yıldız üretmeyi de başardı! Üstelik Çin malı yıldız, 100 milyon °C sıcaklığa ulaşabiliyor ve bu Güneş’in sıcaklığının neredeyse yedi katı.

 

Çin Yapay Yıldız Üretmeyi Başardı

Dünyanın gelecekteki süper gücü olmasına kesin gözüyle bakılan, Çin yapay bir yıldız ürettiğini duyurdu. Her şeyin benzerini üretebilen Çin yapay yıldız üreterek kendi sınırlarını bile zorlamış durumda. Ucuz Çin malları ile bu ülkenin ürettiği her şeye şüpheyle bakılır oldu, oysa tarihte Çin medeniyetinin buluşları oldukça fazladır.

 

cin-yapay-yildiz-uretmeyi-basardi

Yapay Yıldız Güneşten Daha Sıcak

Çinli biliminsanları, EAST adlı proje kapsamında yıldız ürettiklerini duyurdular. Dünya’daki yaşam için elzem olan Güneş, 15,6 milyon °C’ ısıya sahip bir yıldızdır. Çin’in ürettiği yıldız ise 100 milyon °C’ ye ulaşabiliyor.

 

cin-yapay-yildiz-uretmeyi-basardi

Yapay yıldız, alternatif ve temiz enerji kaynağı olarak düşünülüyor. Gelecekte, Güneş enerjisine olan bağımlılığın azalması, insanoğlu için yeni ufuklar açabilir. En azından beklenti bu yönde…

Çinli biliminsanları tarafından üretilen yapay yıldız, ısı üretimi için nükleer fizyon enerjisi kullanıyor. Bu bakımdan, Güneş ile birebir benzerlik gösteriyor.

Çin Ay Üreteceğini Açıklamıştı

cin-yapay-yildiz-uretmeyi-basardi

Çin’den Ay beklenirken, yıldız geldi.

Çin yapay yıldız üretmeden evvel, yapay Ay üretme düşüncesinde olduğunu açıklamıştı. Çinli araştırmacılara göre, yapay Ay, sokak lambalarının aydınlatılması amacıyla kullanılabilir ve ciddi ölçüde enerji tasarrufu sağlanabilir.

Esasında Çin medeniyetinin buluşları, tarihe yön veren buluşlar olmuştur. Yapay yıldız veya yapay ay için de bu geçerli olabilir. Bilindiği gibi, barut, el arabası, pusula, kağıt, ipek,vb. pek çok icadın anavatanı Çin’dir. Bu manada, bu köklü medeniyetin insanlığa yeni sürprizleri olabilir…

İlgili Makale  Türkiye'de Sonbaharda Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.