Daha Önce Pek Duyulmayan Doğru Bilinen Yanlışlar

Daha önce pek duyulmayan doğru bilinen yanlışlar. İlginç bilgiler ansiklopedisinde bilimsel olarak kabul gören fakat sonra çürütülen bazı bilgilerin yanında son derece ilginç bilgiler de yer alıyor.

Daha Önce Pek Duyulmayan Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Bukalemunlar çevrelerine göre rengini değiştirmez

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

Bukalemun korktuğu zaman rengini değiştirir, birileri aldığında ya da dövüşte başka bir bukalemi dövmüşken. Sıcaklık, ışık ve dişi varlığı da görünüşünü değiştirebilir. Bir bukalemun derisinin, her biri kendi renk pigmentlerine sahip olan, kromatoforlar adı verilen birkaç özel katman hücresine sahip olduğunu bilmek ilginçtir. Katmanların oranındaki değişiklik, cildin farklı ışık türlerini yansıttığını gösterir ve bukalemun hareketli bir disko topu gibi görünmesini sağlar. İlginç bilgiler arasında yer verilmesi gayet normal!

Mavi balina dünyadaki en büyük canlı yaratık değildir

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

Dünyadaki en büyük canlı yaratık aslında bir mantardır. Ve adı Armillaria Ostoyae, ya da şu anda bilinen, Humongous Fungus.

Bu mantar, ABD’nin Oregon eyaletindeki Malheur Ulusal Ormanı’nda yaklaşık 2.000-8.000 yılda büyüyor. 880 hektarlık  yayılır.

Hamamböcekleri nükleer savaştan kurtulur

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

Hamaböceklerinin kökenleri insanlardan daha eskiye dayanır. Ayrıca, bir süre kafa kullanmadan yaşayabilirler. Ancak 1959’da bilimsel deney hamaböceklerinin başka özelliklerini de ortaya  koymuştur.

Wharton ve Wharton, adındaki bilim adamları, çeşitli böcekleri farklı seviyelerde radyasyona maruz bıraktılar. Sonunda, insanlar için ölümcül dozun 1000 rad olduğu, bir hamamböceği için ise bu sayının 20.000 rad olduğu sonucuna vardılar.

Bol miktarda havuç yemek, görme yeteneğini geliştirmez

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

Havuçlar iyi bir A vitamini kaynağıdır, eksikliği gece körlüğüne yol açar, bu da gözlerin karanlığa çok yavaş uyum sağlamasına neden olan bir durumdur. Bu durumu düzeltmenin en kolay yolu, çoğunlukla karotende bulunan A vitamini alımınızı arttırmaktır. Havuçlar karotene sahiptir, tabii ki kayısı, yaban mersini, ıspanak ve koyu renkli yapraklı diğer sebzeler de…

Yine de, gece görüşünü geliştirmek ve gece körlüğünü düzeltmek 2 farklı şeydir. Çok fazla havuç yemek sadece cilt tonunuza turuncu bir renk verir ancak karanlıkta daha iyi görmenize yardımcı olmaz.
Bu efsane, II. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz hükümetinin, 608 numaralı filodan John Cunningham’ın (“Kedi Gözü” olarak bilinir), gece  tek başına tüm havuçları yemesinden dolayı kusursuz gece görüşüne sahip olduğu rivayetine dayanır.  Aslında, sadece dezenformasyon oldu. Kaptan o zamanlar çok gizli bir radarı test ediyordu ve inanılmaz görme yeteneği onun havuç tüketimi ile ilgisi yoktu.

Önerilen uyku miktarı 8 saatten azdır

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

Profesör Daniel Kripke, 2004 yılında, 8 saat uyuyan yetişkinlerin gece boyunca 6 veya 7 saat uyuyanlardan daha genç yaşta öldüğünü belirttikleri bir makale yayınladı. Çalışması 6 yıl sürdü ve 1,1 milyon katılımcıyı içeriyordu.

Yani, 8 saat uyumamak önceden düşünüldüğü kadar zararlı değildir.

İnsanların 5’den fazla duyusu vardır

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

Hepimiz 5 duyumuza aşinayız: görme, koku, dokunma, tat ve işitme. Bunların hepsi asırlar önce Aristoteles tarafından belirtilmişti. Fakat ortak bir düşünceye göre, insanların sahip olduğu en az 4 duyum daha vardır.

Cildimizdeki sıcaklık hissi (veya yokluğu)
İç kulağımızdaki boşluklarla beslenen, sıvı ile dolu denge ve çeviklik hissi
Derinin, eklemlerimizin ve organlarımızın yaşadığı acı hissi
Vücudumuzun parçalarının onları görmeden ya da hissetmeden nerede olduğunun farkına varması

Su şeffaf değildir – bir rengi vardır

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

İnsanlar suyun renginin şeffaf olduğunu ve denizlerin ve okyanusların mavi görünmesinin nedeninin gökyüzünün yansımasından kaynaklandığını düşünürler. Ama su aslında mavidir. Karda derin bir çukura ya da donmuş bir şelalenin içinde kalın buza bakarsanız, bunun çok hafif bir mavi tonu olduğunu görebilirsiniz.

Gökyüzünün yansıyan renk hala burada önemli bir rol oynamaktadır, ancak bunun altında alttan yayılan bir miktar ışık da vardır. Denizler ve okyanuslar gibi büyük su rezervleri, hepsi ışığı yansıtan ve dağıtan küçük bitki ve deniz yosunu yoğunluğuna sahiptir. Bu yüzden çok çeşitli su tonlarını görebiliyoruz.

Soğuk algınlığından daha yaygın hastalık var!

daha-once-pek-duyulmayan-dogru-bilinen-yanlislar

Daha önce pek duyulmayan doğru bilinen yanlışlar, listesinde depresyondaki yükseliş var.

Depresyon, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir istatistiklere göre, soğuk algınlığından çok daha yaygındır. 10 yıl önce depresyonun 2020 yılına kadar çok  yaygınlaşacağı ve soğuk algınlığını geçeceği tahmin edilmiştir.

İnsanlar soğuk algınlığının ilk belirtilerinde bir doktora gitme eğiliminde olurken, çoğu, huzursuz edici ruhsal durum belirtilerini mümkün olduğunca uzun süre önemsememektedir.

 

 

Kaynak: brightside.me

İlgili Makale  En Ünlü Kiralık Katiller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.