Dünyadaki En Olağanüstü Çiçekler

Dünyadaki en olağanüstü çiçekler, onlar dünyayı çok güzel ve renkli hale getirir. Çiçekleri sevmeyen bir insan olamaz. Bu yüzden çiçekler doğum günleri, yıl dönümleri, babalar günü, anneler günü veya Sevgililer Günü gibi tüm özel günler için mükemmel bir hediye olmaktadır. Tüm çiçekler özeldir fakat dünyadaki en olağanüstü çiçekler tabiat ananın mucizevi yanını göstermektedir. Listemizde birçok güzel çiçeğin yanı sıra dünyanın en nadide çiçeği de yer alıyor.

Dünyadaki En Olağanüstü Çiçekler

Dünyadaki en olağanüstü çiçekler listemizde, dünyanın en güzel gülleri ve çiçekleri yer alıyor.

Çiçeklerin güzelliğinden etkilenmeyen insan neredeyse yoktur. Bazı bitkileri güzelliği, bazılarını tuhaf görünüşleri ön plana çıkarmaktadır. Dünyamızda bulunan ilginç çiçekler dikkat çekmeyi başarıyorlar…

 

1.Yılan Kafası Fritillary

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Yılan Kafası Fritillary

Bu vahşi ve sıra dışı çiçekler yılan derisi gibi görünen güzel damalı yapraklara sahiptir. Bu çiçek ayrıca cüzzam çiçeği, gine çiçeği, kurbağa-kupa, satranç çiçeği ve gine-hen çiçek olarak bilinir. Fritillaria ismi, bir zar kutusu anlamına gelen Latince sözcük fritilinden türetilmiştir ve bu, çiçeğin taç yapraklarında görebileceğiniz damalı desenlere atıfta bulunur.

 

2. SnapDragon ve Kafatası

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
SnapDragon ve Kafatası

“Dragon Flower” olarak da bilinen bu eşsiz bitki, bir ejderhanın başı gibidir. Bu çiçekler ne zaman sıkılırsa, bir ejderha misali ağzını açar gibi görünür. Çiçek öldükten sonra, bir kafatasına benzeyen kısmını ardında bırakır. Bazı insanlara göre, bu Snap Dragon Çiçeği doğaüstü güçlere sahiptir. Birçok insan bir keresinde bu çiçeğin bulunduğu bahçenin cadılar tarafından lanetlendiğine inanıyordu. Diğer insanlar, bu bitki yendiğinde gençliğin ve güzelliğin korunmasına yardımcı olduğuna inanır.

3. Deniz Zehirli Ağaç (Barringtonia Asiatica)

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Deniz Zehirli Ağaç (Barringtonia Asiatica)

Bu çiçekler tam olduklarında bir amigo ponponuna benzemektedir. Bu eşsiz çiçekleri Hint ve Pasifik Okyanusları kıyılarında bulabilirsiniz ve kokuları yarasalar ve güveler gibi yaratıkları kolayca çeker.

İlgili Makale  Türkiye'de Sonbaharda Gezilecek Yerler

En Güzel Çiçekler

 

4. Sundew (Yuvarlak Yapraklı Sundew)

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Sundew (Yuvarlak Yapraklı Sundew)

En güzel çiçekler arasında yer alan, Sundew Darwin’e sayfalar dolusu yazı yazdırmıştır.

Sundew, çoğu çiçeklerin aksine, yaprakları yerine bezleri olan yapışkan kıllara sahiptir ve küçük havai fişekler gibi görünürler. Güneşte,güzel parıldar ve böcekleri çeker. Darwin, bu çiçek hakkında 285 sayfalık bir yazı yazmış ve Ortak Sundew üzerinde gerçekleştirdiği birçok deneyi anlatmıştır.

 

5. Lithops Weberi

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Lithops Weberi

Lithops Weberi, Güney Afrika’ya özgüdür ve adını Yunancadan almıştır. Bu olağanüstü çiçekler ,  kendilerini kaya ve çakıl gibi gizleyebilirler. Bu sayede hayvanlardan korunabilmektedir. Bu bitki yere çok yakın oturur ve bir veya birkaç soğanlı yaprak vardır. Bu yaprakların dış kısımları, ışığın iç kısma ulaşmasına yardımcı olan yarı saydamdır ve böylece fotosentez kolaylıkla gerçekleşir. Yeni yapraklar büyüdüğünde, beyaz ve sarı çiçekler de ortaya çıkar.

 

6. Lady Terlik Orkide

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Lady Terlik Orkide

Bu eşsiz çiçek çok özel, öyle ki, her yıl düzenlenen Chelsea Flower Show’da kişisel bir koruma vardı. Küçük bir terlik veya ayakkabıya benzeyen bu çiçeğe sarı yaprağı nedeniyle “bayan terlik” takma adı verilmiştir. İngiltere’de görebileceğiniz en sıra dışı çiçeklerden biridir. Bu çiçek için dünyanın en nadide çiçeği denilebilir, zira İngiltere’de polisler tarafından korunmaktadır.

 

7.Sürahi bitkisi

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Sürahi bitkisi

 

Bazı insanlar için bu “sürahi bitkisi” ve diğerleri için “maymun kabı” dır. Bunun nedeni onun görünüşüdür.  Bu bitki, su şişesi gibi görünüyor ve sıcak tropikal iklimde bile su tutabiliyor. Bununla birlikte, bu bitkinin tuttuğu su, böceklere, kemirgenlere ve küçük kuşlara zarar verebileceği için çok tehlikelidir.

Dünyanın En Kötü Kokan Çiçeği

8. Ceset çiçek

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Ceset çiçek

 

Dünyanın en kötü kokan çiçeği Corpse aynı zamanda dünyanın en büyük çiçeğidir. Büyük olmasına rağmen, bir problemi  var : çürümüş et gibi kokuyor. İsminin nedeni budur.  Corpse çiçeği üç ayak genişliğinde ölçülür ve bir kök veya yaprağı yoktur.

İlgili Makale  Dünyanın En Derin Gölleri Nerededir?

Dünyanın En Güzel Kokan Çiçeği

 

9. Gece Cereus Çiçeklenme (Selenicereus Grandiflorus)

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Gece Cereus Çiçeklenme (Selenicereus Grandiflorus)

Dünyanın en güzel kokan çiçeği, dünyanın en güzel çiçekleri arasında en talihsiz olanıdır.  Bu eşsiz ve ünlü bir çiçek. Sadece yılda bir gece çiçek açtığı için adına partiler düzenlemektedir. Dahası, o kadar popüler ki, aklınıza gelebilecek diğer tüm çiçeklerden daha güzel kokuyor. “Gecenin kraliçesi” olarak da bilinen bu nadir bitki, çölde yaşar. ‘Gecenin Kraliçesi’, dünyanın en güzel kokan çiçeği, olarak bilinmektedir.

Haziran veya Temmuz aylarında sadece bir gece çiçek açarlar. Bu çiçekler 4 inç (10 cm) genişliğinde ve 8 inç (20 cm) uzunluğundadır. Bunlar çölün tuhaf çiçekleridir.

 

10. Budist Udumbara

dunyadaki-en-olaganustu-cicekler
Budist Udumbara

Bu nadir ve eşsiz çiçek, bir Budist efsanesine göre her 3000 yılda bir çiçek açar. Bunun cennetten gönderilen uğurlu bir çiçek olduğuna inanılıyor. 2010 yılında küçük beyaz çiçek şeklinde Çinli bir rahibe tarafından keşfedildi. Çok küçük olsa da, bu çiçekler iyi bir kokuya sahiptir. Bu çiçeğin dünyadaki en garip çiçeklerden biri olduğu söylenir.

 

Bu çok küçük, kokulu çiçek, Budist efsanesine göre, Budha’nın doğuşundan önce son kez çiçek açmıştı. Ve şimdi, geçtiğimiz yirmi yıl içinde dünya çapında yeniden tespit edildi. Udumbara, Sanskritçe “cennetten hayırlı bir çiçek” anlamına gelen bir kelimedir.

 

Dünyada var olan en güzel çiçekler arasından seçtiğimiz çiçeklerin her birinde eşsiz ve güzel ve Doğa Ana sanatı gösterir. Onlar sadece evrenimizin daha güzel görünmesini ve böylece yaşamak için harika bir yer olmasını sağlıyorlar.

 

 

Kaynak: www.wonderslist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.