Dünyadaki İlk Yerleşim Yerleri

Dünyadaki İlk Yerleşim Yerleri

2 Şubat 2020 0 Yazar: admin

Dünyadaki ilk yerleşim yerleri nerelerdir? Dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden bazıları bugün de yaşamaya devam etmektedir. Buna karşın dünyanın en eski yerleşim yeri olan bazı bölgeler ise, bugün eski ihtişamlı günlerinin çok uzağındadır. İnsanlığın gösterdiği gelişim hepimizde ilgi uyandırmaktadır. Bunu özellikle dünyadaki ilk yerleşim yerleri üzerinden görmek heyecan vericidir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan 11 bölgeyi listeledik. İyi okumalar…

 1. Beyrut

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri ile kültürel, idari ve ekonomik merkezi Beyrut’un tarihi yaklaşık 5.000 yıl öncesine uzanıyor. Kentteki kazılarda Fenike, Helenistik, Roma, Arap ve Osmanlı kalıntıları ortaya çıkarılmış, MÖ 14. yüzyıl gibi erken bir tarihte Mısır firavununa mektuplarla bahsedilmiştir. Lübnan iç savaşının sona ermesinden bu yana, canlı ve modern bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir.

  2. Gaziantep

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan kent, dünyadaki ilk yerleşim yerleri arasında yer almaktadır.  Adana’nın 185 km kuzeydoğusunda, Halep’in 127 km kuzeyindedir. Gaziantep’in tarihi Hititlere kadar uzanıyor.

Şehir merkezindeki Ravanda Kalesi, Bizanslılar tarafından 6. yüzyılda restore edilmiştir. Ayrıca kentteki Roma mozaikleri, kentin köklü tarihini yansıtmaktadır.

 3. Plovdiv (Filibe)

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Başkent Sofya’dan sonra Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan Filibe, büyük bir Roma kenti haline geldikten sonra, Bizans ve Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Şehir önemli bir kültür merkezidir. Filibe, Roma amfi tiyatrosu, su kemeri ve Osmanlı hamamları gibi birçok antik kalıntıya sahiptir.

 

Dünyanın En Eski Yerleşim Yerleri

 

 4. Sayda

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Sayda, Lübnan’ın üçüncü büyük şehridir. Lübnan’ın güneyinde Akdeniz kıyısında, başkent Beyrut’un 40 km güneyinde yer almaktadır. En önemli – ve belki de en eski – Fenike şehirlerinden biridir.

Dünyadaki ilk yerleşim yerleri arasında yer alan Sayda, Fenike’nin Büyük Akdeniz İmparatorluğu’nun temeliydi.

İlgili Makale  Uçan Balina Tıp Dünyasında Heyecan Yarattı

Hem İsa’nın, Aziz Paul’un, hem de M.Ö. 333’te şehri ele geçiren Büyük İskender’in Sayda’yı ziyaret ettikleri söyleniyor.

 5. Feyyum

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Feyyum, Orta Mısır’da bir şehirdir. Kahire’nin 130 km güneybatısında yer alan Feyyum, antik Crocodilopolis bölgesinin bir kısmını kapsar.

 

M.Ö. 4000 yıllarında kurulan Mısır’ın en eski şehridir. Feyyum, aynı zamanda Afrika’nın en eski şehirlerinden biridir. Modern Feyyum, birkaç büyük çarşı, cami ve hamamdan oluşur. Yakınlarda Lehin ve Hawara piramitleri bulunur.

 

 6. Susa

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Susa, İran’ın Elamit, Fars ve Part imparatorluklarının antik kentiydi. Aşağı Zagros Dağları’nda, Dicle Nehri’nin 250 km doğusunda, Karkheh ve Dez Nehirleri arasında yer almaktadır. Tarihi literatürde Susa’ya, en eski Sümer kayıtlarında yer almaktadır.

Susa, bölgenin ve dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Susa tarihi, MÖ 4395’e kadar uzanır.

 7. Şam

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Suriye’nin başkenti ve Halep’ten sonra en büyük ikinci şehridir. Şam, bazı kaynaklar tarafından dünyanın ilk yerleşim yerleri arasında öne çıkarılmakta ve dünyanın en eski yerleşim yeri olduğu savunulmaktadır.

Şam’daki yerleşimin, MÖ 10.000’e kadar ulaştığı söylense de bu tartışmalıdır. Modern su kanallarını kuran Aramiler’den sonra, Şam önemli bir yerleşim yeri halini aldı. Büyük İskender’in fethettiği yerler arasında olan Şam, bundan sonra, Roma, Arap ve Osmanlı egemenliğine girdi. Şam, tarihi zenginlikleri bakımından bir cazibe merkezidir. Ancak, uzun yıllardır devam eden savaş, kentin tarihi zenginliklerini gölgede bırakmaktadır.

 

Dünyadaki En Eski Yerleşim Yerleri

 8. Halep

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

 

Halep’te yerleşimin MÖ 6. yüzyıla kadar gittiği düşünülüyor. Halep, bugün Suriye’nin en kalabalık kentidir. Kent, önce Hitit egemenliğindeydi. Bunun ardında ise, Asur, Yunan ve İran egemenliğine girdi. Romalılar tarafından ele geçirilen şehir daha sonra, Bizans ve Arap hakimiyetine geçti. Cazibe merkezi olan Halep, Moğol ve son olarak Osmanlı yönetimine geçti. Tarihi ve kültürel açıdan büyük zenginlikleri bünyesinde barındıran şehir, devam eden savaştan büyük zararlar gördü.

İlgili Makale  Starship Kargo 2021 Yılında Faaliyete Başlıyor

 

 9. Biblos

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Birçok araştırmacıya göre dünyanın en eski yerleşim yeri olduğuna inanılan Biblos, Lübnan sınırları içerisinde yer alan bir Akdeniz kentidir. Fenikelilerin en önemli kentleri arasındaki Biblos, günümüzde de varlığını korumayı başarmıştır.

 

 10. Eriha

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Ürdün sınırındaki Filistin kenti Eriha, dünyadaki ilk yerleşim yerleri arasındadır. Araştırmacılar, kentte 20’ye yakın ardışık yerleşim yeri kalıntıları buldular. Bu kalıntıların 11 bin yıl öncesine ait olduğu tespit edildi.

 11. Göbeklitepe

dunyadaki-ilk-yerlesim-yerleri

Urfa’da yer alan Göbeklitepe, tarihteki en eski ve aynı zamanda en eski ibadet yeri olarak biliniyor. İnşası MÖ 10 bin yılına kadar uzanan Göbeklitepe, Malta’da bulunan en eski tapınaktan 7500 yıl daha eskidir. Bölgede toplam, 20 tapınak tespit edilmiştir. Bu anlamda, Göbeklitepe dünyanın en eski yerleşim yeri olarak bilinmektedir. İnsanlık tarihini bilmek isteyenler açısından dünyadaki ilk yerleşim yerleri hep merak edilen bir konu olagelmiştir. Bu nedenle, dünyanın en eski yerleşim yerleri olarak kabul edilen 11 bölgeyi sizler için derledik.

Kaynak: 1