Dünyanın En Barışçıl 10 Ülkesi

Dünyanın en barışçıl 10 ülkesi, barış kavramını tanımlamak ve ölçmek zordur, bununla birlikte, 2006 yılından beri barış sözcüğü “Küresel Barış Endeksi” tarafından “şiddetin yokluğu” olarak tanımlanmıştır. Bu eksende şiddetin en az görüldüğü ülkeler barışçıl ülkeler olarak adlandırılmaktadır. Son sıralama İzlanda’yı en barışçıl ülkeler arasında zirveye taşıdı. İşte, Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından yayınlanan ,Küresel Barış Endeksi’ne göre dünyanın en barışçıl 10 ülkesi…

 

Dünyanın En Barışçıl 10 Ülkesi

 

10-Belçika

Küresel Barış Endeksine bakıldığında, Belçika, Avrupa’da olduğu gibi Dünya’da da yaşamak için en iyi yerlerden biri. Avrupa’nın kalbinde yer alan bu güzel küçük ülke, Brüksel gibi bazı özel yerler barındırmaktadır. Belçika’nın başkenti Brüksel, Avrupa Birliği ve NATO’ya ev sahipliği yapıyor. Belçika ortaçağ şehirleri, güzel şehir salonları, görkemli kaleleri ve büyüleyici doğal güzelliği ile övünmektedir.

 

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

9-İsveç

İsveç, bu yıl Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından yayınlanan Küresel Barış Endeksi’nde en barışçıl ülkeler arasında 9. sırada yer alıyor. Avrupa’nın en kuzeyinde bulunan İsveç, dünyadaki en güzel İskandinav ülkelerinden biridir. Ülke, Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla -yılda yaklaşık 350.000-  soyguna karşılık, düşük bir soygun düzeyine -yılda sadece 9,000- sahiptir.

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

 

8-Kanada

Dünyanın en iyi yaşam standartlarından birine sahip olan Kanada, dünyanın en barışçıl ülkeleri listesinde 8. sırada. Toronto’ya gittiyseniz ya da Niagara Şelaleleri’ni gezdiyseniz, Kanada’nın neden bu kadar harika, temiz, farklı, muhteşem ve herkesin nasıl iyi geçinmekte olduğunu görebilirsiniz.

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

7-Finlandiya

Finlandiya. Neden bize Angry Birds’i getiren bu güzel ülkeyi sevmiyoruz? Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün yayınladığı, Küresel Barış Endeksi’ne göre  Finlandiya, savaşçı doğası ile ünlü olmayan en huzurlu ve yaşanabilir ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

İlgili Makale  En Romantik 10 Tatil Rotası

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

 

6-Japonya

Japonya – kültürel ve geleneksel olarak en büyüleyici ülkelerden biri. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Japonya, Asya’nın en mutlu ülkesi olarak kabul ediliyor. Japonya pek çok açıdan güvenli, suç oranı düşük ve komşularıyla büyük çatışmaları yok.

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

5-İsviçre

Avrupa Birliği’nin kalbinde, İsviçre doğal olarak büyüleyici bir yer. Ülke, bölgesel, uluslararası ve küresel politik konularda tarafsız davranışıyla bilinir. Ülke, dünyanın birçok ülkesi ile güçlü diplomatik ilişkiler sürdürmektedir.

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

4- Avusturya

Küçük karaya oturmuş Güney Orta Avrupa ülkesi olan Avusturya, uluslararası politikaya olan duruşu nedeniyle en barışçıl ülkeler listesine giriyor. Avusturya’da kemer sıkma yok. Avrupa’yı kurtarma konusunda komşu Almanya gibi suçlanmıyor. İşte bu yüzden, barış ve refah söz konusu.  Küresel Barış Endeksi listesinde, Avusturya ilk 10’da…

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

3-Yeni Zelanda

2007’den beri, Yeni Zelanda sürekli olarak dünyanın en iyi ve en barışçıl ülkesi olarak kabul ediliyor. Nüfusun küçük bir yüzdesi hapishanede. Askeri yatırım ve  askeri yetenekleri sınırlı bir ülke. Avustralya ile güçlü ilişkileri ve aşağıdan gelen misafirperverliği ile Yeni Zelanda, yaşamak için harika bir ülkedir. Yeni Zelanda, Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından, dünyanın en barışçıl 10 ülkesi arasında gösteriliyor…

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

2- Danimarka

Danimarka, dünyanın en barışçıl ülkeleri listesinde ikinci sırada yer alıyor. Yeni Zelanda gibi, Danimarka’da Kuzey Avrupa ülkelerinin geri kalanı gibi sürekli olarak iş ve güvenlik alanında en iyiler olarak yer alıyor. Danimarka, kıta Avrupası’nın en barışçıl ülkesidir.

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

1-İzlanda

Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından hazırlanan Küresel Barış Endeksi’ne göre dünyanın en barışçıl ülkesi olarak gösterilen ülke, İzlanda.

Şüphesiz, ülke yaşamak için güvenli bir yer. Ülke çok soğuk ve küçüktür ve bu yüzden 162 ülkeden en üst sıralarda yer almaktadır. Barışçıl olmasına rağmen yapılacak birçok şey var, ülkenin birçok ilgi çekici yeri var.

dunyanin-en-bariscil-10-ulkesi

 

İlgili Makale  Askeri Ücret Demek Zorunlu mu?

Kaynak: wonderslist

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.