Dünyanın En Derin Gölleri Nerededir?

Dünyanın En Derin Gölleri Nerededir?

23 Temmuz 2020 0 Yazar: admin

Dünyanın en derin gölleri nerededir? Dünyanın en derin gölleri hangileridir? Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında çıkan soru üzerine dünyanın en derin gölü merak edilmeye başlandı. Programda, dünyanın en derin gölünün Baykal Gölü olduğu öğrenildi. Baykal Gölü dünyanın en derin gölü, peki ya diğerleri… İşte dünyadaki en derin göller..

 

Dünyanın En Derin Gölü

Baykal Gölü

dunyanin-en-derin-golleri

Baykal Gölü- Sibirya

Rusya’nın Sibirya bölgesinde yer alan Baykal Gölü 1637 metre derinliğe sahip ve dünyanın en derin gölü olma özelliğine sahip. Bununla birlikte, yaklaşık 30 milyon yıl önce oluştuğu bilinen Baykal Gölü, dünyanın en eski gölü olma özelliğine de sahiptir.

 

Tanganyika Gölü

dunyanin-en-derin-golleri

Tanganyika Gölü- Orta Afrika

Dünyanın en derin gölleri listemizde, şimdiki rotamız, Orta Afrika. Tanganyika Gölü, dünyanın en derin ikinci gölü ve 1470 metre derinliğe sahiptir.

 

Hazar Denizi

dunyanin-en-derin-golleri

Hazar Denizi

Hazar Denizi olarak bilinen ve İran, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Rusya’nın kıyısının bulunduğu, göl, dünyanın en derin göllerinden biridir. 1205 metre derinliğe sahiptir ve 371 bin metrekarelik bir alanı kaplar.

 

Dünyanın En Derin Gölleri Listesi

 

Vostok Gölü

dunyanin-en-derin-golleri

Vostok Gölü – Antarktika

Antartika’da yer alan Vostok Gölü, dünyanın en derin göllerinden biridir. Yaklaşık 450 metre ile 900 metrelik derinliğe sahip olan ve göl, 1996 yılında keşfedilmiştir.

O’Higgins/ San Martin Gölü

O’Higgins/ San Martin Gölü- Arjantin ve Şili

Arjantin ve Şili arasında bulunan O’Higgins Gölü, sahip olduğu 836 metre derinlikle, dünyanın en derin göllerinden biridir. Arjantin göle San Martin, Şili ise, O’Higgins diyor.

Pinatubo Gölü

dunyanin-en-derin-golleri

Pinatubo Gölü – Filipinler

Bu kez Uzakdoğuya gidiyoruz. Dünyadaki en derin göller listemizde, sırada Filipinler’deki Pinatubo Gölü var. Gölün derinliği, 800 metre ve henüz oldukça genç; 1991’de volkanik dağın patlamasıyla oluşmuş olan bir krater gölüdür.

İlgili Makale  Dünyanın En Güzel 10 Kadını

 

Malawi Gölü

dunyanin-en-derin-golleri

Malawi Gölü – Tanzanya

Tanganyika Gölü’nden sonra Afrika’nın en derin ikinci gölü olan Malawi Gölü, Tanzanya’da bulunuyor. Pırıl pırıl kumu ve balık çeşitliliğiyle dev bir akvaryumu andıran Malawi Gölü, 704 metre derinliğe sahiptir.

Malawi Gölü

 

Issık Gölü

dunyanin-en-derin-golleri

Issık Gölü – Kırgızistan

Asya’nın uçsuz bucaksız bozkırları arasında, Kırgızistan sınırları içinde yer alan Issık Gölü, 668 metre derinliğiyle dünyanın en derin göllerinden biridir.

 

 

Büyük Esir Gölü

Büyük Esir Gölü – Kanada

Kanada’daki Büyük Esir Gölü, 614 metre derinliğe sahip ve bu özelliğiyle dünyanın en derin gölleri arasında yer alıyor. Üzerinde adaların bulunduğu göl, 27 bin metrekarelik genişliğe sahiptir ve tam 8 ay boyunca buz tutmuş durumdadır.

 

Van Gölü

dunyanin-en-derin-golleri-van-golu

Van Gölü – Türkiye

Dünyanın en derin gölleri listemizde, sonda bir bonus var. Türkiye’nin doğusunda; Van ve Bitlis sınırlarında yer alan Van Gölü, 3713 kilometrekare yüzölçüme sahip olmasıyla ülkemizin en büyük gölüdür. Bu özelliğiyle bölge insanı tarafından deniz olarak adlandırılır. Volkanik set gölü olan, Van Gölü, yaklaşık 450 metrelik derinliği ile dünyadaki en derin göller arasında ilk sıralarda yer alamıyor. Ancak, Türkiye’nin en derin gölü olma unvanını elinde bulunduruyor.