Dünyanın En Garip 10 Askeri Arabası

Dünyanın en garip 10 askeri arabası. Bu, savaş araçları, zırhlı arabalar ve zırhlı kamyonlar da dahil olmak üzere 1918’e kadar üretilen, dünyanın en garip 10 askeri aracının bir listesi. Bunların çoğu Birinci Dünya Savaşı’nda kullanıldı.

(1.Dünya Savaşı: 28 Temmuz 1914 -11 Kasım 1918)

 

Dünyanın En Garip 10 Askeri Arabası

İnsanlık her konuda gelişme gösterdiği gibi ne yazık ki savaş makineleri konusunda da gelişme göstermiştir.

 

 

1.Zırhlı Quadricycle

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Quadricycle, şimdiye kadar yapılmış ilk silahlı benzinli motorlu araçtı. İngiliz mucit F.R tarafından tasarlandı ve inşa edildi. 1898 yılında Simms, dünyanın en garip 10 askeri arabası listesine girmeyi kesinlikle hak ediyor. O bir De Dion-Bouton dört tekerlekli bisikletin ön tekerlekler çubuğuna bir Maxim makineli tüfek monte ederek aracı inşa etti. Ayrıca sürücünün koruması için arabanın önüne bir demir kalkan koydu. Sürücü ayrıca makineli tüfeği kullanabiliyordu.

2. Motorlu Savaş Arabası, 1899

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Simms modeli, dünyanın ilk gerçek zırhlı aracıydı. 1899 yılında İngiliz mucit F.R tarafından tasarlandı ve inşa edildi. Aracın 6 mm kalınlığındaki Vickers zırhı vardı ve 4 silindirli 3,3 litrelik 16 hp Cannstatt Daimler motoru ile çalıştı ve maksimum 14,5 km / s hıza ulaştı.

3. Davidson Zırhlı Araba

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Davidson zırhlı aracı, Royal Page Davidson ve Illinois, Highland Park’taki Northwestern Askeri ve Donanma Akademisi öğrencileri tarafından inşa edildi. Davidson bu aracı 1901’de tasarladı. Northwestern Askeri ve Donanma Akademisi öğrencileri bu kısmen zırhlı askeri araçlardan ikisini yaptılar. 30 kalibrelik makineli tüfeklerle silahlandırıldılar. Taşıtlar borulu bir buhar kazanıyla çalıştırıldı. Kazanda su seviyesinin değişmesi nedeniyle tepelere çıkmakta zorlandılar.

4. Charron, Girardot ve Voigt,1902

İlgili Makale  Dünyanın En Ünlü 10 Bilim Kadını

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Charron, Girardot et Voigt 1902. 1902 yılında Gürcü mühendis Mikheil Nakashidze tarafından tasarlanan Fransız zırhlı bir otomobildi. Bir Hotchkiss makineli tüfek ve topçu için 7 mm zırh ile donatılmıştı ve 50 km / saat hıza sahipti.

5. Rolls-Royce Zırhlı Araba, 1914

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Bu İngiliz zırhlı otomobil 1914’te gelişti ve I. Dünya Savaşı’nda ve II. Dünya Savaşı’nın erken döneminde kullanıldı. Rolls-Royce, savaşta Orta Doğu’nun çeşitli cephelerinde görev yaptı. Araç 1920’lerde ve 1924’te modernleştirildi. Dünyanın en garip 10 askeri arabası listesinin nadide parçalarından biri.

1940 yılında Mısır’da 11’inci Hussars alayı ile hizmet veren 34 araç, personeli koruyan, tareti, bir Boys anti-tank tüfeği, 303 inç Bren makineli tüfek ve el bombası fırlatıcıları taşıyan açık uçlu bir üniteyle değiştirilmişti.

6. Lanchester

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Lanchester Zırhlı Arabası, Birinci Dünya Savaşı sırasında üretilen İngiliz zırhlı bir otomobildi. 1914’te, Lanchester, Rolls-Royce’dan sonra hizmet veren ikinci en çok zırhlı otomobil oldu. Başlangıçta hava üslerini desteklemek ve pilotları almak için tasarlandı.

6.Jeffery Zırhlı Araba

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Jeffery Armored Car, 1915 yılında Wisconsin, Kenosha’daki Thomas B. Jeffery Şirketi tarafından geliştirildi. Araba, General John Pershing’in 1916’da yapacağı “Meksika Seferi” öncesi eğitim amaçlı kullanılmıştır. Bilindiği gibi General Pershing, Meksikalı devrimci Pancho Villa’ya karşı operasyonları yönetmişti. Bu araçların savaşta kullanıldığına dair bir kanıt ise bulunmaktadır.

7.Bussing A5P

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Bussing A5P, I. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da üretilen zırhlı bir otomobildi. A5P’nin üretimi 1916’da başladı ve sınırlı sayıda üretildi. Bussing’in başarısı, 6 silindirli kamyon motorlarıydı. Büyük çelik zırhlı bir gövdeye sahipti ve 10 kişi taşıma kapasitesine sahipti. Mürettebatın 6’sı, genellikle MG 08 veya MG 15 nA olmak üzere üç adet 7.92 mm’lik makineli tüfek kullandı. Bazı araçlar iki 20 mm top aldı. A5P, 1917’ye kadar Doğu Cephesinde görev yaptı.

İlgili Makale  Dünyadaki En Olağanüstü Çiçekler

8.Austin Zırhlı Araba

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Austin Zırhlı Arabası, Birinci Dünya Savaşı sırasında üretilen bir İngiliz zırhlı aracıydı. Araç en çok Birinci Dünya Savaşı’nda Rus Ordusu tarafından ve Rus İç Savaşı’nda farklı güçler tarafından istihdam edilmesi ile bilinir.

9.Ehrhardt E-V/4

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

E-V / 4 Panzer kraftwagen Ehrhardt, Almanların iç polislik görevleri için İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcına kadar kullandıkları yüksek ve yassı zırhlı otomobil tasarımının ilk örneklerinden biriydi. Yaklaşık 9 ton ağırlığında, sekiz ya da dokuz kişilik bir mürettebatı vardı ve üç makineli tüfeğe sahip silah taşıyordu.

10.Garford-Putilov Armoured Car

dunyanin-en-garip-10-askeri-arabasi

Garford-Putilov zırhlı otomobilleri, Birinci Dünya Savaşı döneminde Rusya’da üretilen bir zırhlı savaş aracıydı. Kullanıcıları tarafından sağlam ve güvenilir bir makine olarak kabul edilmesine rağmen, Garford-Putilov ,güçsüzdü. Yaklaşık 11 ton ve sadece 30 hp’lik bir motorun toplam ağırlığıyla, araçlar yaklaşık 10-11 mil / saat (16-18 km / s) hıza sahipti. Tasarım da aşırı ağırdı,  bu nedenle çok sınırlı off-road özelliği vardı.

 

Kaynak: www.wonderslist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir