Dünyanın En Güzel Şehirleri 2020

Dünyanın En Güzel Şehirleri 2020

19 Temmuz 2020 0 Yazar: admin

Dünyanın en güzel şehirleri 2020 sıralaması, ABD’li ünlü seyahat dergisi Trvael+Leisure tarafından hazırlandı. Dergi her sene, dünyanın en güzel şehirleri listesi hazırlayarak, kamuoyuyla paylaşıyor. Uzmanlar, gezginler ve yazarların oylarıyla belirlenen dünyanın en güzel şehirleri 2020 listesinde, zirvede Meksika’nın Oaxaca kenti yer alıyor. Dünyanın en güzel şehirleri listesinde, Türkiye’den sadece İstanbul yer bulabildi.

Dünyanın En Güzel 25 Şehri

1- Oaxaca

dunyanin-en-guzel-25-sehri

Oaxaca- Meksika

Meksika’nın güneyinde yer alan Oaxaca, sahip olduğu masalsı atmosfer sebebiyle dünyanın en güzel 25 şehri listesinde zirvede yer aldı.

 

2- San Miguel de Allagre

dunyanin-en-guzel-25-sehri-san-miguel

San Miguel de Allagre- Meksika

Dünyanın en güzel şehirleri 2020 listesinde, 2. sırayı da yine bir Meksika kenti alıyor. 17. ve 18. yüzyılda yapılmış olan binalar çok iyi korunmuştur. Kent bu sebeple oldukça ilgi görüyor.

3- Hoi An

dunyanin-en-guzel-25-sehri-hoi-an-vietnam

Hoi An- Vietnam

 

Amerika kıtasından Asya kıtasına geçiyoruz. Dünyanın en güzel şehirleri 2020 listemizde, 3. sırada Hoi An var. Vietnam’ın Hoi An kenti, aynı zamanda 1999 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. 15. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında büyük öneme sahip olan kent, bu yılların özelliğini taşıyan bir liman kentidir.

 

4- Chiang Mai

 

Chiang Mai- Tayland

 

Tayland’ın kuzeyinde yer alan Chiang Mai, ülkenin en önde gelen kültür merkezlerindendir. Kent, farklı ve mistik atmosferi ile ilgi görüyor.

 

5- Floransa 

dunyanin-en-guzel-25-sehri.jpg-floransa

Floransa- İtalya

 

Kuzey İtalya’da Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, Avrupa’nın önemli bir ticaret merkezi olagelmiştir. Ancak, Floransa aynı zamanda Rönesans’ın başkenti olması sebebiyle dünya tarihinde özel bir yere sahiptir. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu kentte yaşamış sanatçılardan bazılarıdır.

 

İlgili Makale  En Romantik 10 Tatil Rotası

 

 

6- Kyoto

dunyanin-en-guzel-25-sehri-kyoto

Kyoto- Japonya

 

Dünyanın en güzel 25 şehri listesinde 6. sırada ise bir Japon kenti olan Kyoto yer alıyor. 794 ile 1868 yılları arasında ülkenin başkenti olan Kyoto bugün yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahiptir ve önemli bir kenttir. Ayrıca, 1997 yılında imzalanan ve 2005’de yürürlüğe giren Kyoto Protokolü bu kentte imzalanmıştır.

7- Udaipur

dunyanin-enguzel-25-sehri-udaipur

Udaipur- Hindistan

Göller Şehri ya da Doğunun Venedik’i olarak adlandırılan Udaipur, Hindistan’ın en ilgi çeken şehirlerinden biridir. Piçola Nehri kenarında kurulmuş olan Udaipur, dünyanın en güzel 25 şehri listesinde 7. sırada yer alıyor.

8- Luang Prabang 

 

dunyanin-en-guzel-25-sehri-luang-prabang-laos

Luang Prabang- Laos

Laos’ta 58 köyden oluşan Luang Prabang, mistik atmosferiyle öne çıkan bir kenttir.

9- Ubud

Endonezya’nın Bali adasında yer alan Ubud, pirinç tarlaları ve dağ etekleri arasında olmasıyla, dünyadan izole bir görüntü vermektedir.

dunyanin-en-guzel-25-sehri-ubud-endonezya

Ubud-Endonezya

Dünyanın En Güzel 25 Şehri Sıralaması

10- İstanbul

dunyanin-en-guzel-25-sehri-istanbul

İstanbul-Türkiye

Dünyanın en güzel 25 şehri listesinde Türkiye’den sadece bir kentimiz yer aldı. O kentimiz ise, 7 tepe üzerine kurulu olan İstanbul. Köklü bir geçmişe sahip olan İstanbul’da özellikle Tarihi Yarımada, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

 

İlgili Makale  İstanbul'un 7 Tepesi Hakkında Bilgi

 

11- Meksiko 

dunyanin-en-guzel-25-sehri-mexico-city

Meksiko- Meksika

Meksika’dan listeye giren bir diğer kent ise, başkent Meksiko oluyor. Amerika kıtasının en eski yerleşimlerinden biri olan kent, adeta bir açık hava müzesi özelliği taşıyan ambiansıyla turistleri kendisine çekiyor.

12- Bangkok

dunyanin-en-guzel-25-sehri-bangkok

Bangkok- Tayland

 

Dünyanın en güzel kentleri sıralamasında Tayland’ın başkenti Bangkok, kendisine 12. sırada yer buluyor.

 

13- Roma

dunyanin-en-guzel-25-sehri-roma

Roma- İtalya

İtalya’nın başkenti Roma, köklü tarihiyle turistlerin en fazla rağbet gösterdiği Avrupa kentleri arasında yer almaktadır.

14- Jaipur

dunyanin-enguzel-25-sehri-jaipur

Jaipur- Hindistan

Pembe Şehir olarak bilinen Jaipur, Hindistan’ın egzotik yapısını tümüyle yansıtmaktadır. Kent, 1728’de Mihrace Sawai II. Jai Singh tarafından kurulmuştur.

15- Tokyo

dunyanin-en-guzel-25-sehri.jpg-tokyo

Tokyo- Japonya

Japonya’nın başkenti olan Tokyo, dünyanın en pahalı kenti olmasının yanı sıra, dünyanın en güzel kentleri arasında yer almaktadır.

16- Siem Reap

dunyanin-en-guzel-25-sehri-siem-reap

Siem Reap- Kamboçya

 

Siem Reap, Angkor Vat tapınaklarına yakın olması sebebiyle ilgi odağı olmayı başarıyor. Ayrıca şehrin içinden geçen Siem Reap Nehri, kentte doğal güzellik katıyor. Bunlar ve daha pek çok özelliği sebebiyle, Kamboçya’dan Siem Reap, dünyanın en güzel 25 şehri listesinde 16. sıradan giriyor.

17- Lizbon

 

dunyanin-en-guzel-25-sehri-lisbon

Lizbon-Portekiz

 

Lizbon, Portekiz’in başkenti ve aynı zamanda en büyük kentidir. Birçoğuna göre, dünyanın en güzel kentleri arasında olmayı hak ediyor.

18- Charleston

 

Charleston- ABD

ABD’nin Güney Karolina eyaletinde yer alan Charleston, yaklaşık 150 bin nüfusa sahip bir kenttir. Dünyanın en güzel şehirleri sıralaması yapılırken, bu gözlerden uzak ve küçük ABD kenti de unutulmamış.

19- Cuzco

dunyanin-en-guzel-25-sehri-cuzco

Cuzco- Peru

 

Peru’nun orta kısmında yer alan Cuzco, And Dağları ile çevrilidir. İnka Krallığı’nın başkentliğini yapmış olan şehir, bu dönemden çok sayıda tarihi esere sahiptir. Kentin bu özelliğinden ötürü, Cusco’nun tarihi bölgeleri, 1983 yılında UNESCO Dünya Miras listesindedir.

20- Porto

dunyanin-en-guzel-25-sehri-porto

Porto- Portekiz

1996 yılında UNESCO Dünya Miras listesine alınan Porto, Portekiz’in kuzeyinde yer alan, yaklaşık 400 bin nüfuslu bir endüstri kentidir. Ancak kent, Roma İmparatorluğu’nun bir karakolu olduğu yıllardan beri cazibesini korumaktadır. Porto denince, tarihi derinlik kadar, Douro nehrinin kente kazandırdığı kimlik de akıllara gelir, tabi bir de meşhur Porto Şarabı…

 

Dünyanın En Güzel Şehirleri

 

21Singapur

dunyanin-en-guzel-25-sehri-singapur

Singapur- Singapur

Singapur Cumhuriyeti veya kısaca Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alan bir şehir devletidir. Uzak doğunun bu zengin ülkesi, dünyanın en güzel şehirleri 2020 listesine 21. sıradan giriyor.

 

İlgili Makale  Dünyanın En Küçük Yüzölçüme Sahip On Üç Ülkesi

 

22- New Orleans

dunyanin-en-guzel-25-sehri-New-Orleans

New Orleans- ABD

Bir liman kenti olan New Orleans, Meksika Körfezi ve Pontchartrain gölü arasında yer alır. ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunan ve yaklaşık 400 bin nüfuslu New Orleans, fantastik yapısıyla, dünyanın en güzel şehirleri arasında kendisine yer bulmayı başarıyor.

23- Sevilla 

 

dunyanin-en-guzel-25-sehri-sevilla

Sevilla- İspanya

 

Sevilla, İspanya’nın güneybatısında yer alan Endülüs özerk bölgesinin başkentidir. 2 milyona yakın nüfusu bulunan Sevilla aynı zamanda bölgenin en büyük kentidir. Avrupa’nın en kadim kentleri arasında yer alan, Sevilla, Ortaçağ eserlerinin, Müslüman eserlerinin ve Rönesans dönemi eserlerinin aynı anda görülebileceği bir şehirdir. Sevilla bu özelliklerinden dolayı dünyanın en güzel 25 şehri adlı listede yer alıyor.

 

24- Merida

dunyanin-en-guzel-25-sehri-merida

Merida- Meksika

Meksika’dan dünyanın en güzel şehirleri listesine giren bir başka şehir daha… Yucatan Eyaletinin başkenti olan Merida, Latin Amerika’nın geleneksel mimarisiyle modern mimarinin bir birleşimi olma özelliğini taşıyor.

 

25- Krakow

 

dunyanin-en-guzel-25-sehri.jpg-krakow

Krakow-Polonya

 

Dünyanın en güzel 25 şehri listesinin 25. sırasında ise Krakow yer alıyor. Yaklaşık 800 bin kişilik nüfusa sahip olan Krakow, dünyanın en eski alış veriş merkezlerinden biri olan, Kumaş Pazarı’na (Sukiennice) ev sahipliği yapıyor. UNESCO tarafından 2013’de Edebiyat Şehri ilan edilen kent, her geçen gün ilgi odağı haline geliyor.