Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Açıklandı

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Açıklandı

21 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Dünyanın en mutlu ülkeleri, açıklandı. İskandinav ülkeleri, 2020 Birleşmiş Milletler Mutluluk Raporu’nda, dünyanın en mutlu ülkeleri oldu. Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya, BM raporunda Türkiye ise geçtiğimiz yıla kıyasla geriledi. Malum, 2020 yılı, salgın sebebiyle kayıp bir yıl oldu. Tüm ülke vatandaşları elbette kendi yaşantılarından uzaklar. Ancak, 2020 Mutluluk Raporu, küresel salgına rağmen, görece olarak en mutlu ülkelerin hangileri olduğunu ortaya koyması bakımından önemlidir.

 

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Hangileri?

 

Birleşmiş Milletler Dünya Mutluluk Raporu’nda geçtiğimiz yılarda olduğu bu yıl da zirvedeki ülke değişmedi. 156 ülkeyi kapsayan araştırmada dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya oldu. Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında, genel olarak İskandinav ülkelerinin öne çıktığı gözleniyor.

 

 

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Sıralaması 2020

Birleşmiş Milletler Mutluluk Raporu’nda Finlandiya ilk sırada yer alıyor. Finlandiya dışında, diğer İskandinav ülkeleri dünyanın en mutlu ülkeleri olarak öne çıktı.

 1. Finlandiya
 2. Danimarka
 3. İsviçre
 4. İzlanda
 5. Norveç
 6. Hollanda
 7. İsveç
 8. Yeni Zelanda
 9. Avusturya
 10. Lüksemburg

 

Mutluluk endeksleri oluşturulurken şu parametrelere bakıldı;

 • Kişi başına düşen gelir
 • Sağlıklı yaşam süreleri
 • Sosyal destekler
 • Cömertlik
 • Güven
 • Sosyal özgürlükler

 

Bu parametrelere göre, dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya oldu. Danimarka, Norveç ve İsveç gibi ülkeler de listenin ilk sıralarında kendilerine yer buldular. Lüksemburg, Avusturya ve Yeni Zelanda dünyanın en mutlu 10 ülkesi arasında yer aldılar.

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Finlandiya?

 

Finlandiya son yıllarda hep birinci sırada yer alıyor. Ayrıca, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralaması de büyük ölçüde aynı kalıyor. Peki bunun sebebi nedir?

Yukarıda yazdığım, mutluluk endeksi oluşturulurken bakılan kriterler, Finlandiya’nın neden zirvede olduğunu da açıklamaya yetiyor. 

Ayrıca, BM, 2020 Dünya Mutluluk Raporu, mutluluğun demokrasiyle ilişkisini bir kez daha gözler önüne seriyor.

İlgili Makale  Gizemli 10 Kayıp Medeniyet

İnsan, bu dünyaya birçok ödevler, sorumluluklar, tarafgirlikler ve kavgalar için gelmiş olamaz. Ucu kime dokunur diye düşünmeden, düşündüğünü söyleyebilmek, insanın daha geniş bir çevrede yaşayabilmesine imkan verir. Demokrasi eksikliğinde, bazıları durumdan vazife çıkarıp, iktidar tarafını tutar ve muhalefeti baskı altına alırlar. İktidar yanlıları, muhalefeti, hiç olmayacak şekilde suçlarlar.

 

Bu durumda, ne iktidar yanlıları rahat edebilir ne de muhalifler. Muhalifler, ‘konuşursam başıma ne gelir‘, diye endişe ederken, iktidar yanlıları, bir süre sonra hezeyanlarına inanmaya başlarlar. Özetle, böyle bir ülkede, yani demokrasinin sorunlu olduğu ülkede kimse mutlu olamaz.

Yöneticilerin kimler olduğu da bir ülkenin ruh halini yansıtır aslında. Trump gibi kavgacı biri, o toplumun ruh halini, yansıtır. Sanna Marin ise Finlandiya’nın ruh halini yansıtması bakımından önemlidir. Sanna Marin 36 yaşında bir kadın. Dünyanın ‘bazı’ yerlerinde hem genç hem de kadın olduğu için o göreve layık olmadığı düşünülürdü. Sanırım, Finlandiya, yaş veya cinsiyet üzerinden bir ötekileştirmenin olmaması sebebiyle de mutludur. Başka bir ifadeyle, Finlandiya, insanların zihinsel olarak özgürleşebildiği, bir ülke olması sebebiyle mutludur.

Finlandiya Sosyal Demokrat Partili Sanna Marin, 36 Yaşında

 

Düşünüldüğü gibi, sadece para mutluluk getirmiyor. Bununla beraber, dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya’da asgari ücret mesleklere bağlı olarak değişiyor. Eğitim gerektirmeyen işlerde asgari ücret, 1600 Euro.

Üniversite mezunları için asgari ücret, 2800 Euro ve hekimler için 5000 Euro olarak belirlenmiştir. Demokrasi, sadece ifade özgürlüğü açısından değil, ekonomik refah açısından da son derece önemlidir. Bu söz, sık tekrarlandığı için sanki biraz içi boşalıyor ama sözün realitedeki karşılığını sürekli olarak görüyoruz.

 

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Sıralaması ve Türkiye

 

İlgili Makale  Asla Eskimeyen 10 Komplo Teorisi

Türkiye, siyasi gerginlik, ekonomik sorunlar ve ‘açım’ demenin bile imkansız olduğu bir ülke olarak, listede alt sıralarda yer buluyor. (Açım diyenler, bir sonraki gün sözlerini düzeltiyorlar.)

İşte bu tabloda, Türkiye Mutluluk Sıralamasında sürekli geriliyor;

Dünya Mutluluk Sıralaması Türkiye

YILSIRA
201769
201874
201979

 

Dünya mutluluk sıralaması 2020’de Türkiye, bir önceki yıla kıyasla 14 sıra gerileyerek, 93. sırada yer bulabildi.

 

Ancak, endişeye mahal yok, bizden daha kötü ülkeler de var! Güney Sudan, Afganistan ve Zimbabve bizden altta yer alıyorlar ve onlar kesinlikle bizi kıskanıyorlar.